Meteospasmyl — działanie, wskazania i skutki uboczne
Meteospasmyl to lek złożony, który zawiera dwie substancje czynne: alwerynę oraz symetykon. Stosuje się go w leczeniu stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego. Łagodzi dolegliwości bólowe, działa przeciwwzdęciowo. Czy wywołuje działania niepożądane?
1. Co to jest Meteospasmyl?
Meteospasmyl to preparat złożony, który zawiera takie substancje jak alweryna (cytrynian alweryny) i simetykon. Dzięki temu ma działanie rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. To sprawia, że łagodzi dolegliwości bólowe typowe dla czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego. Ponadto działa przeciw wzdęciom. Lek jest dostępny na receptę jako kapsułki Meteospasmyl 60 mg mg cytrynianu alweryny i 300 mg simetykonu.
Substancjami czynnymi leku są alweryny cytrynian i symetykon. Każda kapsułka zawiera 60 mg alweryny cytrynianu i 300 mg symetykonu. Kapsułki, oprócz substancji czynnych, zawierają także substancje pomocnicze. To glicerol, dwutlenek tytanu (E 171) oraz żelatyna. Aktualnie nie jest to lek refundowany przez NFZ.
Jak działa cytrynian alweryny?
Cytrynian alweryny (łac. Alverini citras), inaczej alweryna, działa rozkurczowo, szczególnie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Pomaga łagodzić dolegliwości skurczowe mięśni gładkich, nie tylko przewodu pokarmowego, ale i dróg żółciowych oraz moczowych. Alweryna wchłania się do organizmu powoli i w niewielkich dawkach. Jej wchłanialność dodatkowo spowalnia symetikon.
Jak działa symetikon?
Symetikon (łac. Simeticonum) wykazuje działanie przeciwwzdęciowe. Jego aktywność polega na zmniejszaniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu jelitowego. Substancja tworzy też warstwę ochronną na śluzówce jelita. Działa wyłącznie w świetle przewodu pokarmowego. Jest wydalana z kałem.
2. Wskazania, stosowanie i dawkowanie leku Meteospasmyl
Jakie są wskazania do stosowania leku Meteospasmyl? Stanowią je czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego, takie jak:
- zespół jelita drażliwego,
- bolesna uchyłkowatość jelita grubego, zwłaszcza ze współwystępującymi wzdęciami.
Meteospasmyl należy przyjmować przed posiłkiem. Zalecana dawka to 1 kapsułka 2 do 3 razy na dobę. Terapeutyczne działanie leku utrzymuje się przez czas od 3 do 4 godzin po przyjęciu dawki leku.
3. Meteospasmyl — efekty uboczne i przeciwwskazania
Meteospasmyl nie może być stosowany zawsze i u każdego pacjenta, nawet jeśli istnieją wskazania do terapii. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na substancje zawarte w leku (zarówno alwerynę i symetykon, jak i którykolwiek z pozostałych składników preparatu) leku oraz niedrożność przewodu pokarmowego (niedrożność jelit, zarówno mechaniczna, jak i czynnościowa).
Lek nie powinien być stosowany u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ma to związek z brakiem wystarczających danych o bezpieczeństwie stosowania w tej grupie pacjentów. Ze stosowaniem tabletek Meteospasmyl wiąże się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych leczenia.
Najczęściej obserwowane działania niepożądane to:
- nudności,
- bóle i zawroty głowy,
- suchość w jamie ustnej,
- spadek ciśnienia krwi,
- złe samopoczucie,
- skórne reakcje uczuleniowe, obrzęk naczynioruchowy czy wstrząs anafilaktyczny.
4. Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Meteospasmyl
Choć działania niepożądane związane ze stosowaniem Meteospasmylu występują rzadko i są przemijające, niektóre sytuacje wymagają niezwłocznego powiadomienia lekarza lub zgłoszenia się do najbliższego szpitala. W jakich sytuacjach reagować szybko i stanowczo?
Kiedy pojawią się objawy zaburzenia czynności wątroby (takie jak zażółcenie skóry lub białkówek oczu, ciemne zabarwienie moczu, utratę apetytu, nudności lub wymioty) lub objawy ciężkiej reakcji alergicznej (to obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka i gardła, które mogą powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu, wysypkę skórną, swędzenie, silne zawroty głowy z podwyższoną częstością akcji serca i obfite pocenie się).
Ponadto do lekarza lub farmaceuty trzeba zgłosić się:
- w razie wątpliwości,
- w przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe,
- gdy wystąpią objawy mogące wskazywać na niedrożność przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, zatrzymanie gazów i stolca),
- w przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, ponieważ może dojść do spadku ciśnienia krwi i zawrotów głowy.
Meteospasmyl należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wolno prowadzić leczenia samodzielnie, na własną rękę.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.