Trwa ładowanie...

Michael J. Fox kończy 63 lata. "Wiem, że koniec jest bliski"

Avatar placeholder
10.06.2024 09:56
Michael J. Fox traci nadzieję. Walka z chorobą staje się coraz trudniejsza
Michael J. Fox traci nadzieję. Walka z chorobą staje się coraz trudniejsza (Getty Images)

Michael J. Fox to aktor, który na trwałe zapisał się w historii kina dzięki swojej roli w "Powrocie do przyszłości". Po latach sławy i sukcesów przyszło jednak wyzwanie, z którym musiał się zmierzyć poza ekranem - choroba Parkinsona. 9 czerwca aktor świętował 63. urodziny. - Wiem, że koniec jest bliski - powiedział w rozmowie z "The Guardian".

spis treści

1. Zdrowie Michaela J. Foxa

Michael J. Fox zmaga się z chorobą Parkinsona od 30. roku życia. Diagnoza została postawiona w momencie, gdy był na szczycie swojej kariery aktorskiej, co było dla niego ogromnym szokiem. Wiedział, z czym się wiąże - miał rok, gdy na parkinsona zachorował jego ojciec..

Pierwszy objaw pojawił się pewnego ranka - obudził się z drżeniem małego palca u ręki, ale że poprzedniego wieczoru nie stronił od alkoholu, sądził, że to kac.

Zobacz film: "Wczesne objawy choroby parkinsona"

- Ten trzęsący się palec był wiadomością z przyszłości - mówił w dokumencie "Still: A Michael J. Fox Movie ".

Początkowe, łagodne symptomy, z czasem przekształciły się w poważniejsze problemy, w tym drętwienie lewej strony ciała oraz zaburzenia mowy i pamięci, które zmusiły go do zmiany trybu życia i ograniczenia zawodowej aktywności.

Obecnie, po ponad trzech dekadach życia z chorobą, stan zdrowia Foxa jest coraz poważniejszy. Aktor coraz częściej korzysta z wózka inwalidzkiego, nie jest już w stanie samodzielnie pisać, a mowa i ruchy są dla niego coraz większym wyzwaniem.

Chociaż przez lata starał się z optymizmem podchodzić do choroby, niedawno wyznał, że jego nadzieje na znalezienie leku są coraz mniejsze, a codzienne życie staje się ciągłą walką z ograniczeniami narzucanymi przez chorobę. Nadal szuka jednak pozytywów.

- Gdyby nie parkinson, nie przestałbym chlać. Rozpadłoby się na pewno moje małżeństwo, a może nawet zapiłbym się na śmierć. Choroba fantastycznie stępiła moje rozbuchane ego, które u progu lat 90. nie mieściło się już prawie w żadnych drzwiach - opowiadał w rozmowie z "The Guardian".

- Mój optymizm się wyczerpał. Wiem, że koniec jest bliski, a lek za mojego życia nie powstanie. Każdy mój krok jest teraz matematycznym działaniem. Muszę najpierw go szczegółowo obmyślić, a potem próbuję go zrobić - wyznał aktor w wywiadzie dla "The Guardian".

2. Wczesne objawy

Choroba Parkinsona, której objawy stopniowo pogarszają funkcje motoryczne ciała, jest nieuleczalna i prowadzi do degeneracji neuronów dopaminergicznych w mózgu. Wczesne symptomy mogą obejmować drżenie kończyn, sztywność mięśni, problemy z równowagą, trudności w pisaniu, a nawet utratę węchu.

Choć rokowania są poważne, odpowiednio szybkie rozpoczęcie leczenia może znacząco spowolnić postęp choroby. Niestety, z powodu subtelności wczesnych objawów, Parkinson często jest diagnozowany zbyt późno, co komplikuje leczenie i ogranicza jego skuteczność.

W Polsce na tę chorobę cierpi około 100 tys. osób, z czego każdego roku przybywa około 8 tys. nowych przypadków, co zwiększa potrzebę szerokiej edukacji i świadomości na temat tej poważnej choroby neurologicznej.

Pierwsze oznaki choroby Parkinsona mogą być łatwo pomijane lub przypisywane innym, mniej poważnym problemom zdrowotnym. Do typowych wczesnych objawów należą: okresowe drżenie ręki, ból barku (tzw. "zamrożony bark"), mikrografia (pisanie coraz mniejszymi literami), problemy z balansowaniem ręki podczas chodzenia, zaczepianie jedną nogą o nierówności podłoża, utrata węchu, zaparcia oraz zaburzenia zachowania podczas snu REM.

Leczenie choroby Parkinsona opiera się głównie na farmakoterapii mającej na celu uzupełnienie niedoboru dopaminy w mózgu, co częściowo złagodzić może objawy, ale nie zatrzymuje progresji choroby.

Oprócz leków dopaminergicznych, pacjenci mogą potrzebować wsparcia w zakresie fizjoterapii, której celem jest utrzymanie mobilności i samodzielności jak najdłużej.

3. Rokowania

Długoterminowe rokowania dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, w tym wieku pacjenta przy diagnozie, szybkości postępu choroby oraz ogólnego stanu zdrowia. Wspierające środowisko, odpowiednia opieka medyczna i aktywność fizyczna mogą znacząco poprawić jakość życia osób dotkniętych tą chorobą.

W przypadku Michaela J. Foxa, jego walka z chorobą Parkinsona stała się inspiracją dla wielu osób na całym świecie. Aktor nie tylko otwarcie mówi o swojej chorobie, ale również założył fundację, która finansuje badania nad nowymi metodami leczenia tej choroby.

Jego determinacja i pozytywne nastawienie pomagają zwrócić uwagę na problematykę choroby Parkinsona, mobilizując środki na badania i zwiększając świadomość społeczną na temat tej choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze