Microblading - przeciwwskazania, bezpieczeństwo, wady
Microblading to makijaż permanentny brwi, wykonywany za pomocą pena z igłami i ręcznego wprowadzania pigmentu. Zabieg pozwala na uzyskanie symetrycznego kształtu brwi, nadanie im wybranego koloru oraz wizualnego poprawienia ich gęstości. Czy microblading jest bezpieczny?
1. Co to jest microblading?
Microblading to makijaż permanentny brwi, znany pod nazwami, takimi jak technika japońska, makijaż brwi 3D czy metoda piórkowa. Jest to sposób na nadanie idealnie symetrycznego kształtu brwiom, wizualnego ich zagęszczenia oraz podkreślenia ich koloru.
Makijaż umożliwia również ukrycie niedoskonałości, takich jak ubytki włosków czy blizny. Technika japońska bywa również stosowana przez osoby po chemioterapii w celu zrekonstruowania brwi.
Metoda piórkowa polega na wykonywaniu precyzyjnych nacięć skóry za pomocą pena z igłami, a następnie ręcznego wprowadzania pigmentu w skórę. Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest nałożenie preparatu znieczulającego oraz wykonanie precyzyjnego rysunku brwi.
2. Dla kogo polecany jest microblading?
Microblading to metoda dedykowana paniom, którym zależy na poprawie wyglądu brwi i uniknięciu wykonywania codziennego makijażu. Brwi po zabiegu są symetryczne, równe, wydają się gęste, idealnie ułożone oraz jednolite, a ich kolor jest dobrany do odcienia włosów.
Metoda piórkowa sprawdzi się również u osób po chemioterapii, w przypadku asymetrycznego położenia oczu czy blizn. Makijaż permanentny pozwala na uzyskanie idealnych brwi przez osoby, które z natury mają bardzo rzadkie, jasne i nieregularne brwi.
3. Przeciwwskazania
Makijaż brwi 3D nie może być wykonany u każdej chętnej osoby, istnieje wiele przeciwwskazań, uniemożliwiających skorzystanie z zabiegu:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- choroba nowotworowa,
- padaczka,
- cukrzyca,
- opryszczka,
- łuszczyca,
- hemofilia,
- stosowanie leków rozrzedzających krew,
- niestabilne choroby tarczycy,
- świeże blizny,
- świeże oparzenia słoneczne,
- stosowanie antybiotyku,
- zaburzenia psychiczne
- infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza,
- choroby dermatologiczne,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby okulistyczne,
- alergia na barwniki.
4. Bezpieczeństwo microbladingu
Microblading to zabieg medycyny estetycznej, który wymaga zachowania wielu środków ostrożności, jak w przypadku wykonywania tatuażu. Wiąże się on również z różnymi powikłaniami jak nieprawidłowe nałożenie pigmentu, zmiana koloru, migracja pigmentu lub przebarwienia.
Możliwe jest również wystąpienie reakcji alergicznej, a także zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C lub HIV. Niebezpieczeństwo wzrasta szczególnie w przypadku niewysterylizowanych narzędzi lub braku rękawiczek na dłoniach stylistki.
Warto mieć na uwadze, że skóra po zabiegu jest niezwykle wrażliwa i podatna na infekcje. Należy o nią odpowiednio dbać i przez pewien czas zrezygnować z noszenia makijażu, szczególnie w obszarze brwi.
5. Wady microbladingu
Microblading to dość bolesny i drogi zabieg, który nie może być wykonywany u wszystkich osób. Wymaga on regularnego odświeżania lub korekty, a sam proces gojenia wiąże się z dyskomfortem oraz widocznymi strupkami.
Efekt widoczny jest dopiero po pewnym czasie, a w przypadku braku zadowolenia istnieją duże trudności w pozbyciu się makijażu permanetnego. Największą wadą microbladingu jest ryzyko powstania blizn na skórze oraz uszkodzenia cebulek włosków, co ma negatywny wpływ na gęstość brwi.
Zdarza się również, że technika piórkowa powoduje nieestetyczne plamy lub tzw. rozlanie się brwi. Możliwe jest również pojawienie się przebarwień na kolor pomarańczowy, czerwony lub zielony.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.