Trwa ładowanie...

Microgynon 21 – wskazania, działanie, jak stosować, skutki uboczne

Avatar placeholder
25.11.2021 08:52
Microgynon 21 są to środki antykoncepcji hormonalnej w tabletkach
Microgynon 21 są to środki antykoncepcji hormonalnej w tabletkach (Adobe Stock)

Zastanawiasz się nad antykoncepcją hormonalną i nie wiesz jakie tabletki antykoncepcyjne wybrać? A może lekarz zapisał Ci Microgynon 21 i zastanawiasz się czy dobrze wybrał? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego co najważniejsze na temat stosowania tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21.

spis treści

1. Microgynon 21 – wskazania

Microgynon 21 są to środki antykoncepcji hormonalnej w tabletkach. Decyzja o zastosowaniu Microgynon 21 jak zresztą dobór każdego środka antykoncepcyjnego, musi być skonsultowana z lekarzem ginekologiem, który o wyborze decyduje na podstawie wywiadu z pacjentką. W szczególności musisz poinformować lekarza jeśli przyjmujesz inne leki oraz gdy jesteś uczulona na którykolwiek składnik Microgynon 21.

Co więcej przeciwskazaniami do stosowania leku Microgynon 21 są nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, żylaki, za wysoki poziom tłuszczu we krwi, zaburzenia funkcji wątroby. Skuteczność antykoncepcji doustnej jest zależna od jej regularnego przyjmowania. Dlatego przed wizytą u ginekologa zastanów się czy jesteś osobą raczej zapominalską czy zorganizowaną.

Zobacz film: "Zalety stosowania pigułek antykoncepcyjnych"

Jeżeli często o czymś zapominasz, może zastanów się nad zastosowaniem wkładki domacicznej – o niej nie będziesz musiała pamiętać codziennie.

2. Microgynon 21 – działanie

Jedna tabletka Microgynon 21 zawiera etynyloestradiol i lewonorgestrel. Zadaniem obu tych substancji jest przede wszystkim hamowanie owulacji i zmiany śluzu szyjkowego przez co w dużej mierze osiągany jest efekt antykoncepcyjny.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydaje się, że antykoncepcja zapewnia stuprocentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jednak istnieją

zobacz galerię

Microgynon 21 stosowany zgodnie z wskazaniami z ulotki skutecznie zapobiega ciąży. Skuteczność Microgynon 21 to szacunkowo około 99%, co oznacza że na 100 kobiet przyjmujących w przeciągu roku Microgynon 21 jedna zachodzi w ciąże. Oczywiście wartość ta jest inna jeśli preparat stosowany jest w niewłaściwy sposób np. pominięcie dawki.

3. Microgynon 21 – jak stosować

Jeżeli chodzi o pierwsze przyjęcie tabletki Microgynon 21 to jeśli wcześniej nie stosowałaś antykoncepcji hormonalnej powinno ono odbyć się w 1 dzień okresu. Musisz być zorganizowana, ponieważ tabletki Microgynon 21 powinny być przyjmowane codziennie o tej samej porze. Najlepiej nastawić jest sobie budzik o stałej godzinie.

Najlepiej nie wybierać wczesnych godzin porannych, bo o ile na tygodniu praca lub nauka zmusza Cię do wczesnych pobudek sytuacja zmienia się w weekendy. Niemniej porę przyjmowania tabletki dopasuj do swojego trybu życia indywidualnie. Tabletkę Microgynon 21 stosować przez 21 kolejnych dni w kolejności wskazanej na blistrze. Po 21 dniach przychodzi 7 dni przerwy.

Podczas przerwy powinno wystąpić krwawienie. Jest to krwawienie a nie miesiączka, dlatego jest ono zazwyczaj rzadsze, krew jest jaśniejsza a typowe objawy miesiączki takie jak ból w podbrzuszu mogą nie występować. Tabletki należy zacząć przyjmować po 7 dniowej przerwie nawet jeśli nadal trwa krwawienie.

Zobacz także:

Jeżeli spóźnisz się z przyjęciem tabletki o mniej niż 12 godzin nie musisz się martwić, ponieważ skuteczność ochrony nie ulega zmniejszeniu. Jeżeli spóźnisz się z przyjęciem tabletki ponad 12 godzin przez okres 7 dni powinnaś stosować dodatkowo inną antykoncepcję np. prezerwatywę.

Szczegółowe zalecenia co do tego jak stosować Microgynon 21 dostępne są na ulotce, która zawsze dołączona jest do opakowania.

4. Microgynon 21 – skutki uboczne

Jak w przypadku przyjmowania każdych leków także przyjmowanie leku Microgynon 21 może spowodować wystąpienie pewnych skutków ubocznych. W pierwszym miesiącu stosowania leku Microgynon 21 mogą wystąpić nieduże plamienia z dróg rodnych. O nich o ile nie są nienaturalnie obfite nie należy informować lekarza.

Skonsultuj jednak dolegliwości takie jak migrena, stany depresyjne, nudności i wymioty – zwłaszcza jeśli nie ustępują.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze