Mięsak macicy
Mięsaki macicy obejmują 3 procent wszystkich zmian chorobowych macicy. Mięsak macicy to nowotwór złośliwy nienabłonkowy. Te nowotwory macicy dzielą się na mięsaki pojawiające się w błonie śluzowej macicy oraz na mięśniakomięsaki pojawiające się w mięśniach gładkich macicy. Choroba najczęściej rozwija się u kobiet między 50. a 60. rokiem życia. Jest to nowotwór trudny do wykrycia, ponieważ objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanej postaci mięsaka.
1. Objawy i przyczyny mięsaka macicy
Mięsaki macicy najczęściej są bezobjawowe na początku, a dają o sobie znać dopiero wtedy, kiedy są duże. Badanie cytologiczne także wykrywa mięsaka macicy w późniejszych stadiach. Dlatego przy poniższych objawach należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza – mogą oznaczać zaawansowane stadium choroby, a z drugiej strony mogą także wskazywać na zupełnie niegroźne zmiany w macicy. Najlepiej zgłosić się do swojego ginekologa, jeśli zauważysz u siebie:
- krwawienie lub plamienie międzymiesiączkowe lub po menopauzie,
- upławy z pochwy,
- ból w okolicach miednicy, pojawiający się bez powodu (nie w czasie owulacji czy miesiączki),
- czasami pojawiają się także dreszcze oraz podwyższona temperatura ciała.
Niekiedy zbyt obfite krwawienia mogą doprowadzić do osłabienia organizmu kobiety, a nawet mogą zagrażać jej zdrowiu i życiu.
Przyczyny mięsaków macicy nie są dokładnie znane. Wiadomo natomiast, jakie są czynniki ryzyka w przypadku mięsaków macicy. Osoby będące w grupie ryzyka powinny regularnie się badać, ale samo bycie w grupie ryzyka nie oznacza, że pojawi się u nich mięsak macicy. Do czynników ryzyka zaliczamy:
- Radioterapię okolic miednicy, stosowaną w leczeniu nowotworów – mięsak może pojawić się 5-25 lat po takiej terapii.
- Rasę – mięsak macicy dwa razy częściej atakuje kobiety ciemnoskóre, rzadziej występuje u Azjatek i rasy białej.
- Być może przyczyny mięsaka macicy mają swe źródła w zaburzonym rozwoju narządów płciowych, jeszcze w okresie płodowym.
2. Leczenie mięsaka macicy
Chorobę diagnozuje się podczas standardowej wizyty u ginekologa. Dodatkowo wykonuje się USG brzucha. W celu dokładniejszej diagnozy wykonuje się badania przezpochwowe za pomocą specjalistycznej sondy. W przypadku niewielkich zmian nie zaleca się jakiegokolwiek leczenia. Wskazane jest tylko kontrolowanie ich i monitorowanie. Mięsaki macicy powinny być usunięte chirurgicznie. Leczenie operacyjne polega na usunięciu zmiany nowotworowej wraz z całą macicą. Niezbędne jest także wykonanie badania całej jamy brzusznej w celu wykluczenia przerzutów do innych narządów. Po usunięciu nowotworu można stosować radioterapię, chemioterapię lub terapię hormonalną. Taka terapia jest także przeprowadzana u osób, które nie mogły być poddane operacyjnemu usunięciu zmian. Jednak według badań terapie dodatkowe po wycięciu mięsaka nie poprawiają stanu chorych w przypadku tego nowotworu. Nawroty choroby zdarzają się niezwykle często. Występują u połowy pacjentek.
Mięsaki wciąż stanowią zagadkę dla współczesnej medycyny, dlatego nieprzerwanie trwają nad nimi naukowe badania. Lekarze pragną zwiększyć skuteczność metod leczenia oraz zbadać etiologię choroby.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.