Miesiączka po porodzie

Trudno dokładnie określić termin rozpoczęcia się miesiączki po porodzie. Dla każdej młodej mamy czas pojawienia się pierwszej menstruacji jest inny: u jednych kobiet może wystąpić kilka tygodni po porodzie, inne dostaną go po kilku miesiącach. W obydwu przypadkach czas pojawienia się okresu uznaje się za normalny, gdyż uzależniony jest on od ciała i okoliczności. Jeśli kobieta często karmi piersią, spowodować to może opóźnienie powrotu miesiączki nawet o jeden rok. Jeżeli natomiast nie zdecydowała się na karmienie maluszka piersią, pierwszy okres może pojawić się już nawet miesiąc po porodzie.

Zobacz film: "Jak PMS wpływa na kobietę?"

Organizm kobiety po porodzie

Zaraz po urodzeniu dziecka organizm kobiety zaczyna proces oczyszczania i stopniowo powraca do normalnego funkcjonowania. Zauważyć możemy krwawienie koloru brunatno-czerwone, nieco obfitsze niż normalny okres (zalecane jest wtedy stosowanie podkładów poporodowych, które są chłonniejsze i nieco grubsze od zwykłych podpasek). Jeśli krwawienie jest bardzo obfite i występują w nim duże skrzepy, bardzo intensywny zapach oraz silne bóle w podbrzuszu, należy niezwłocznie powiadomić o tym lekarza lub położną.

Wraz z upływem czasu wydzieliny jest coraz mniej, aż po kilku tygodniach jej kolor zmieni się z brązowo-czerwonego w bardzo jasną krew, aby na sam koniec stać się jedynie jasną wydzieliną. Wypływająca krew może mieć intensywny zapach, lecz nie musi on występować u każdej kobiety. Krwawienie połogowe może trwać do 6 tygodni po porodzie i nie jest ono tożsame z okresem. Długość trwania oczyszczania się macicy nie jest powodem do niepokoju. Każdy organizm inaczej reaguje na zmiany zachodzące po porodzie i musimy dać mu czas na przywrócenie właściwego funkcjonowania.

O czym warto pamiętać przed i po porodzie?

Kobieta w ciąży wychodząc z domu, już od drugiego trymestru, powinna zawsze mieć ze sobą "niezbędnik kobiety w ciąży". Co taki niezbędnik zawiera? Kobieta...

Powrót miesiączki po porodzie

Pośród kobiet decydujących się na karmienie piersią, około 80% może spodziewać się powrotu okresu przed upływem dziesięciu tygodni po porodzie. Karmienie piersią może opóźnić miesiączkę i owulację o około 20 lub więcej tygodni. Jednak nie jest rzadkością, kiedy czas powrotu menstruacji jest o wiele dłuższy niż 20 tygodni. Każda kobieta i jej poziom hormonów są bardzo unikalne, trudno jest więc powiedzieć, kiedy okres będzie wznowiony po porodzie. U niektórych kobiet okres powróci już w następnym miesiącu po urodzeniu, a u innych dopiero po zakończeniu karmienia piersią.

Oczywiste jest również, że w pierwszych miesiącach po porodzie menstruacja będzie występowała bardzo nieregularnie i trwała krócej bądź dłużej niż zwykła miesiączka. Krwawienie może także być bardziej intensywne i bolesne niż przed ciążą lub też odwrotnie – wszystko uzależnione jest od przebiegu okresu przed zajściem w ciążę. Niektóre kobiety odkrywają, że ich pierwsze okresy po porodzie są tak uciążliwe, że z powodu intensywności krwawienia korzystają zarówno z podpasek, jak i tamponów.

Ważne jest, aby pamiętać, iż owulacja i miesiączka nie zawsze występują po sobie. Możesz mieć okres bez owulacji lub możesz mieć owulację, a następnie dostać pierwszy okres tuż po – nie możesz zatem wiedzieć tego na pewno. Jeśli nie planujemy kolejnej ciąży, pamiętajmy, aby podczas uprawiania seksu używać antykoncepcji, nawet gdy zdecydowałaś się na karmienie piersią, gdyż wiele kobiet myśli, że nie mając okresu, nie może zajść w ciążę. Otóż, nic bardziej mylnego, dlatego tak wiele jest niespodziewanych ciąż. Jeżeli chcemy uniknąć takiej niespodzianki, pamiętamy o zabezpieczaniu się podczas stosunku z partnerem.

Jeśli karmimy wyłącznie piersią, wciąż istnieje szansa na pojawienie się owulacji, więc ryzykownym jest polegać na karmieniu piersią jako na jedynej metodzie antykoncepcji. Jeśli dziecko ma mniej niż sześć miesięcy i jest karmione piersią w dzień i nocą, zajście w ciążę jest mało prawdopodobne.

Każda młoda mama mająca wątpliwości związane z powrotem do normalnego i regularnego cyklu miesiączkowego powinna porozmawiać ze swoim lekarzem lub położną, którzy rozwieją jej wątpliwości, odpowiadając na wszystkie pytania oraz udzielając wskazówek, jak postępować.

Emilia Brudzyńska, 6 miesięcy temu

Dolegliwości poporodowe

Komentarze (25)
~jaferta
~jaferta około miesiąca temu

Bardzo przydatne przy pierwszych krwawieniach połogowych są takie majteczki szpitalne http://www.sklep.pro-familia.pl/produkt/majteczki-szpitalne-carriwell-biale.html Są bardzo przewiewne i nie podrażniają skóry. Pozwalają swobodnie goić się ranom.

Odpowiedz
~pysiaamuachxd
~pysiaamuachxd ponad rok temu

Witam dziewuszki :P jestem raptem 2 miesiace po porodzie, nie karmie piersią w ogóle, miałam pierwszy okres 4.12 trwal tydzień byl obfity bardzo a teraz jego brak czy możliwe ze mogę go nie dostać lub dostane później?

Odpowiedz
~***1
~***1 ponad rok temu

@~marta: Zrób test ciążowy. Po odstawieniu tabletek i przy braku innej antykoncepcji o ciążę łatwo, chyba, że nie współżyłaś. Możliwe też, że są wciąż "zaburzenia" hormonalne po ciąży. Test powinien rozjaśnić, no i konsultacja z ginekologiem. powodzenia!

Odpowiedz
~marta
~marta ponad rok temu

Witam. Jestem prawie 4 miesiące po porodzie. Urodziłam bliźniaki. Karmiłam ich piersią 1 miesiąc. Potem już tylko mlekiem modyfikowanym. Przez miesiąc po wizycie kontrolnej brałam tabletki antykoncepcyjne. Potem je odstawiłam. Martwię się ponieważ nie mam miesiączki. Mam 38 lat. Nie jestem pewna....

Odpowiedz
~Korba
~Korba ponad rok temu

Witam jestem 5 miesięcy po porodzie okres dostałam juz miesiąc po bo nie karmiłam piersią do tej pory okres miałam co miesiąc za każdym razem i w miarę regularnie teraz według moich wyliczeń spóźnia się już 4 dni bardzo z partnerem uważamy używamy prezerwatyw albo kchamy się w dni nie płodne słyszałam że po porodzie bardzo łatwo można zajść w ciążę drugi raz jak myślicie mogę być znowu w ciąży czy się nie przejmować a okres się w końcu pojawi?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dolegliwości poporodowe
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Dolegliwości poporodowe
Dolegliwości poporodowe

Dolegliwości poporodowe, których możesz się pozbyć!

patogennych drobnoustrojów, odpowiedzialnych za szereg infekcji intymnych. Dolegliwości poporodowe Odchody połogowe to nie jedyny objaw, wywołujący (...) intymnych, zniechęcając kobietę do zbliżeń z partnerem. Jak...

Dolegliwości poporodowe

Krwawienie po porodzie

odpowiada nie tylko obkurczanie się i oczyszczanie macicy. Inne czynniki, które mogą powodować krwawienia poporodowe, to: uszkodzenie lub nacięcie (...) krwawienia poporodowe mogą oznaczać krwotok i wymagają szybkiej...

Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie

Depresja po porodzie - zdjęcie

Depresja po porodzie - zdjęcie

Depresja poporodowa nie oznacza, że jest się złą matką, to jedynie syndrom baby blues.

Higiena krocza

Ból po porodzie

Ból po porodzie

Ból krocza po porodzie jest naturalnym zjawiskiem, które pojawia się nawet wtedy, jeśli nie nacinano krocza podczas porodu. Jest on związany z obkurczaniem się macicy i jej powracaniem do naturalnych rozmiarów.

Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie

Depresja po porodzie (WIDEO)

Depresja po porodzie (WIDEO) Odtwórz wideo

poporodowej nie muszą pojawiać się zaraz po porodzie, są nimi: huśtawki nastroju, bezsenność, stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości, brak (...) zainteresowania dzieckiem, bóle głowy i nudności. Depresja po porodzie...

Pierwsze dni po porodzie

Dziecko kilka dni po porodzie

Dziecko kilka dni po porodzie

Jeśli maluszek jest zdrowy, wychodzi wraz z mamą do domu niedługo po porodzie. Jednak nie jest jeszcze przystosowany do środowiska - zanim to nastąpi, w organizmie dziecka zajdzie wiele znaczących zmian.

Prawdopodobieństwo ciąży - stosunek przerywany, dni niepłodne, okres, karmienie piersią, ryzyko ciąży, gdy...

Zajście w ciążę po porodzie

i za jajeczkowanie. Po porodzie ciało kobiety musi mieć czas na regenerację. Dlatego też cykl owulacyjny i miesiączka są na jakiś czas rozregulowane (...) Nie chcesz zajść w ciążę tuż po porodzie? Pomyśl...