Miesiączka po porodzie
Trudno dokładnie określić termin rozpoczęcia się miesiączki po porodzie. Dla każdej młodej mamy czas pojawienia się pierwszej menstruacji jest inny: u jednych kobiet może wystąpić kilka tygodni po porodzie, inne dostaną go po kilku miesiącach. W obydwu przypadkach czas pojawienia się okresu uznaje się za normalny, gdyż uzależniony jest on od ciała i okoliczności. Jeśli kobieta często karmi piersią, spowodować to może opóźnienie powrotu miesiączki nawet o jeden rok. Jeżeli natomiast nie zdecydowała się na karmienie maluszka piersią, pierwszy okres może pojawić się już nawet miesiąc po porodzie.
1. Organizm kobiety po porodzie
Zaraz po urodzeniu dziecka organizm kobiety zaczyna proces oczyszczania i stopniowo powraca do normalnego funkcjonowania. Zauważyć możemy krwawienie koloru brunatno-czerwone, nieco obfitsze niż normalny okres (zalecane jest wtedy stosowanie podkładów poporodowych, które są chłonniejsze i nieco grubsze od zwykłych podpasek. Jeśli krwawienie jest bardzo obfite i występują w nim duże skrzepy, bardzo intensywny zapach oraz silne bóle w podbrzuszu, należy niezwłocznie powiadomić o tym lekarza lub położną.
Wraz z upływem czasu wydzieliny jest coraz mniej, aż po kilku tygodniach jej kolor zmieni się z brązowo-czerwonego w bardzo jasną krew, aby na sam koniec stać się jedynie jasną wydzieliną. Wypływająca krew może mieć intensywny zapach, lecz nie musi on występować u każdej kobiety. Krwawienie połogowe może trwać do 6 tygodni po porodzie i nie jest ono tożsame z okresem. Długość trwania oczyszczania się macicy nie jest powodem do niepokoju. Każdy organizm inaczej reaguje na zmiany zachodzące po porodzie i musimy dać mu czas na przywrócenie właściwego funkcjonowania.
2. Powrót miesiączki po porodzie
Pośród kobiet decydujących się na karmienie piersią, około 80% może spodziewać się powrotu okresu przed upływem dziesięciu tygodni po porodzie. Karmienie piersią może opóźnić miesiączkę i owulację o około 20 lub więcej tygodni. Jednak nie jest rzadkością, kiedy czas powrotu menstruacji jest o wiele dłuższy niż 20 tygodni. Każda kobieta i jej poziom hormonów są bardzo unikalne, trudno jest więc powiedzieć, kiedy okres będzie wznowiony po porodzie. U niektórych kobiet okres powróci już w następnym miesiącu po urodzeniu, a u innych dopiero po zakończeniu karmienia piersią.
Rozwiąż nasze testy i sprawdź:
Oczywiste jest również, że w pierwszych miesiącach po porodzie menstruacja będzie występowała bardzo nieregularnie i trwała krócej bądź dłużej niż zwykła miesiączka. Krwawienie może także być bardziej intensywne i bolesne niż przed ciążą lub też odwrotnie – wszystko uzależnione jest od przebiegu okresu przed zajściem w ciążę. Niektóre kobiety odkrywają, że ich pierwsze okresy po porodzie są tak uciążliwe, że z powodu intensywności krwawienia korzystają zarówno z podpasek, jak i tamponów.
Ważne jest, aby pamiętać, iż owulacja i miesiączka nie zawsze występują po sobie. Możesz mieć okres bez owulacji lub możesz mieć owulację, a następnie dostać pierwszy okres tuż po – nie możesz zatem wiedzieć tego na pewno. Jeśli nie planujemy kolejnej ciąży, pamiętajmy, aby podczas uprawiania seksu używać antykoncepcji, nawet gdy zdecydowałaś się na karmienie piersią, gdyż wiele kobiet myśli, że nie mając okresu, nie może zajść w ciążę. Otóż, nic bardziej mylnego, dlatego tak wiele jest niespodziewanych ciąż. Jeżeli chcemy uniknąć takiej niespodzianki, pamiętamy o zabezpieczaniu się podczas stosunku z partnerem.
Jeśli karmimy wyłącznie piersią, wciąż istnieje szansa na pojawienie się owulacji, więc ryzykownym jest polegać na karmieniu piersią jako na jedynej metodzie antykoncepcji. Jeśli dziecko ma mniej niż sześć miesięcy i jest karmione piersią w dzień i nocą, zajście w ciążę jest mało prawdopodobne.
Każda młoda mama mająca wątpliwości związane z powrotem do normalnego i regularnego cyklu miesiączkowego powinna porozmawiać ze swoim lekarzem lub położną, którzy rozwieją jej wątpliwości, odpowiadając na wszystkie pytania oraz udzielając wskazówek, jak postępować.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.