Trwa ładowanie...

Miflonide – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 14:41
Miflonide – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Miflonide – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne (shutterstock)

Miflonide jest to lek działający przeciwzapalnie. Stosuje się go w celu zmniejszenia nasilonych objawów astmy oskrzelowej. Leczenie lekiem Miflonide należy do kuracji długotrwałych. Lek jest dostępny na receptę.

spis treści

1. Miflonide – charakterystyka

Miflonide to lek wziewny o działaniu przeciwzapalnym zawierający kortykosteroid (substancja czynna to budezonid). Preparat zmniejsza obrzęk i podrażnienie dolnych dróg oddechowych, zmniejsza nasilenie objawów i częstość występowania zaostrzeń astmy oskrzelowej. Lek Miflonide łagodzi objawy astmy i zapobiega jej zaostrzeniom.

Preparat Miflonide jest przeznaczony do długotrwałego i regularnego stosowania. Nie powinno się przerywać leczenia lekiem Miflonide ponieważ objawy choroby mogą się nasilić. Działanie leku Miflonide pozwalające na kontrolę astmy osiąga się zwykle w ciągu 10 dni od rozpoczęcia leczenia.

2. Miflonide – wskazania

Zobacz film: "Jak stosować inhalator?"

Wskazania do stosowania leku Miflonide to leczenie astmy oskrzelowej oraz leczenie przewlekłej obstrukcyjnej choroby płuc (POChP).

Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg

zobacz galerię

3. Miflonide – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania leku Miflonide to: uczulenie na składniki leku Miflonide, ostre napady duszności, czynna gruźlica płuc. Miflonide stosuje się także, gdy wystąpią pylica płuc, grzybicze lub wirusowe zakażenie dróg oddechowych.

4. Miflonide – dawkowanie

W przypadku łagodnej postaci astmy lekarz może zalecić aby przez dorosłego pacjenta była przyjmowana początkowa dawka Miflonide: 200 mikrogramów raz na dobę. Zwykle stosuje się dawkę 200-400 mikrogramów Miflonide 2 razy na dobę.

Jeżeli nastąpi zaostrzenie objawów astmy lekarz może zwiększyć dawkę leku Miflonide do 1600 mikrogramów na dobę, np. w 4 dawkach po 400 mikrogramów.

Dzieci powyżej 6 roku życia oraz młodzież w przypadku lekkiej astmy powinni przyjmować w początkowej dawce 200 mikrogramów Miflonide 1 raz na dobę. Zwyczajowo przyjmuje się 200 mikrogramów 2 razy na dobę. Maksymalna dawka Miflonide dla dzieci to 800 mikrogramów na dobę.

Przyjmowanie dawek Miflonide przez dzieci powinno odbywać się tylko i wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.

5. Miflonide – skutki uboczne

Działania niepożądane przy stosowaniu leku Miflonide to: nieznaczne podrażnienie gardła, grzybica jamy ustnej i krtani. Aby zapobiegać wystąpieniu takich objawów należy dokładnie płukać jamę ustną wodą po każdym zastosowaniu leku. Skutki uboczne leku Miflonide to także przemijająca chrypka, która ustępuje po przerwaniu leczenia lub zmniejszeniu dawki.

Zdarza się, że po przyjęciu leku Miflonide może nastąpić nagły skurcz oskrzeli. Pacjent chorujący na astmę powinien mieć przy sobie lek, który rozszerzy oskrzela (np. salbutamol).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze