Przejdź na WP

Millenialsi – definicja, cechy charakterystyczne, praca, zagrożenia

Millenialsi inaczej nazywani są pokoleniem Y. To osoby, które urodziły się na przełomie XX i XXI wieku. Co oznacza to określenie? Kim są millenialsi? Co wyróżnia millenialsów?

Zobacz film: "Millenialsi coraz chętniej się zadłużają"

spis treści

1. Millenialsi – definicja

Millenialsi to osoby urodzone na przełomie XX i XXI wieku. Szczegółowo millenialsi to osoby urodzone pomiedzy 1976 a 2000 rokiem. Można znaleźć także inne podziały względem dat. Amerykański „Newsweek” określa daty urodzin pomiędzy 1977 a 1994 roku. „The New York Times” natomiast określa millenialsów jako osoby urodzone pomiędzy 1976 a 1990 rokiem. Magazyn „Times” określa millenialsów jako osoby urodzone pomiędzy 1980 a 2000 rokiem. Millenialsi są więc osobami które mają średnio 20, 30 lat. Można wyróżnić także millenialsów starszych urodzonych do 1989 roku oraz millenialsów młodszych urodzonych do 2000 roku.

Millenialsi są określani mianem pokolenie Y, pokolenie Milenium, następną generacją, a także pokoleniem cyfrowym. Nazwa millenialsi pochodzi od słowa millennium czyli tysiąclecie.

Wpływ technologii na zdrowie człowieka
Wpływ technologii na zdrowie człowieka

Technologia wkroczyła już w niemal każdą dziedzinę naszego życia. Dotyczy to także medycyny.

zobacz galerię

2. Millenialsi – cechy charakterystyczne

Co wyróżnia millenialsów? Nie mogą obyć się bez elektroniki jaką jest telefon komórkowy czy komputer osobisty. Millenialsi korzystają z mediów i technologii cyfrowych. Millenialsi żyją w globalnej wiosce i są stale podłączeni do Internetu. Millenialsi są pewni siebie, dbają o wysoką jakość życia.

Millenialsi coraz dłużej mieszkają z rodzicami. Wpływa to także na opóźniony stan wejścia w dorosłość. Millenialsi są dobrze wykształceni i ciągle chcą się dokształcać. Mają duże przekonanie o swojej wartości. Millenialsi mają także wysokie oczekiwania i niestety źle znoszą krytykę.

Polscy millenialsi nie pamiętają czasów PRLu. Amerykańscy millenialsi nie pamiętają natomiast czasów zimnej wojny. Millenialsi wychowali się w realiach wolnego rynku.

Zobacz też:

3. Millenialsi – praca

Millenialsi myślą o swojej przyszłości. Chcą pracować, ale nie całe życie. Odkładają na emeryturę. Chętnie zakładają także swoje firmy i chcą pracować na siebie. Millenialsi są traktowani jako nielojalni pracownicy. Często zmieniają miejsce pracy, ponieważ podążają za nowymi doświadczeniami i możliwościami rozwoju.

Millenialsi traktują swoich szefów jak równych sobie. Oczekują od nich wyznaczania celów. O millenialsach mówi się także, że potrzebują kontroli i prowadzenia za rękę. Są jednak bardzo inteligentni i nie dają się wykorzystać. Millenialsi są przystosowani do pracy w warunkach wolnego rynku.

Millenialsi to inaczej pokolenie Y
Millenialsi to inaczej pokolenie Y (istock.com/nadia_bormotova)

Millenialsi dość dobrze dają sobie radę ze standardowymi problemami. Gorzej jest kiedy problemy, jakie napotykają w pracy, są niestandardowe.

4. Millenialsi – zagrożenia

Czy bycie millenialsem ma same plusy? Otóż nie, na millenialsów czeka wiele zagrożeń. Jednym z nich jest wszechobecna technologia, która nie pozwala na autonomiczne myślenie. Innym zagrożeniem są problemy z pisaniem ręcznym. Millenialsi piszą bardzo dużo na klawiaturze komputera lub na ekranach telefonów.

Wadą millenialsów jest zbyt wielkie mniemanie o sobie. Może to doprowadzić do braku pokory i smutnego rozczarowania z osobistych porażek. Bardzo często millenialsi nie biorą odpowiedzialności za swoje czyny. Ludzie z poprzedniej generacji zarzucają millenialsom egoizm, brak skupienia i zainteresowania problemem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy