Trwa ładowanie...

Miłorząb japoński - charakterystyka, właściwości zdrowotne, preparaty, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 31.03.2021 17:34
Miłorząb japoński (Ginkgo biloba L.) jest gatunkiem drzewa przynależącego do rodziny miłorzębowatych. Roślina ta wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, z tego powodu, wykorzystywana jest do produkcji środków farmaceutycznych i kosmetyków.
Miłorząb japoński (Ginkgo biloba L.) jest gatunkiem drzewa przynależącego do rodziny miłorzębowatych. Roślina ta wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, z tego powodu, wykorzystywana jest do produkcji środków farmaceutycznych i kosmetyków. (123rf)

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba L.) jest gatunkiem drzewa przynależącego do rodziny miłorzębowatych. Roślina ta wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, z tego powodu, wykorzystywana jest do produkcji środków farmaceutycznych i kosmetyków. Miłorząb zawiera w swoim składzie laktony terpenowe, które usprawniają działanie układu sercowo-naczyniowego. Co jeszcze warto wiedzieć o miłorzębie japońskim? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

spis treści

1. Czym jest miłorząb japoński?

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba L.), określany również mianem miłorzębu dwuklapowego lub dwudzielnego to gatunek drzewa z rodziny miłorzębowatych. Ta długowieczna roślina charakteryzuje się wysoką odpornością na pasożyty, zanieczyszczenia środowiskowe, czy choroby drzew. Krajem pochodzenia miłorzębu są Chiny. To właśnie w tym kraju rosną najstarsze drzewa tego gatunku - niektóre z nich mają 4000 lat! Na nasz kontynent miłorząb dwuklapowy został sprowadzony z Japonii w XVIII wieku. Pierwszy introdukowany egzemplarz trafił do holenderskiego ogrodu botanicznego, położonego w mieście Ultrecht.

Miłorząb japoński może osiągać wysokość nawet do 30 metrów. Roślina charakteryzuje się głębokim, osiowym systemem korzeniowym. Ginkgo biloba L. zaliczany jest do drzew rozdzielnopłciowych. Oznacza to, że kwiaty męskie wyrastają na innym osobniku niż kwiaty damskie. Drzewa płci męskiej są wyższe i szczuplejsze od drzew żeńskich. Kwiaty płci męskiej skupione są w niewielkie, kilkucentymetrowe kotki barwy żółtej, z kolei kwiaty żeńskie skupione na szypułkach, mają dwa nagie żółtawozielone zalążki o kulistym kształcie. Liście rośliny Ginkgo biloba L. posiadają kształt wachlarzy. Są unerwione w niezwykle ciekawy sposób. W okresie kwitnienia liście mają kolor jasnozielony, z kolei jesienią ich barwa staje się złocistożółta.

Zobacz film: "Rak płuca. Historia Jerzego"

Nasiona miłorzębu dwuklapowego posiadają żółtą barwę. Swoim wyglądem przypominają owoce śliwki. Roślina dobrze reaguje na gleby krzemowe, a źle znosi podłoże mocno wilgotne lub podmokłe.

2. Właściwości zdrowotne miłorzębu japońskiego

Właściwości zdrowotne miłorzębu japońskiego znane są od tysiącleci. Leki pochodzenia naturalnego stosowano na długo zanim zastąpiono je współczesnymi, syntetycznymi wyrobami farmaceutycznymi. W przeszłości herbata z Ginkgo biloba L. nazywana była eliksirem młodości.

Największymi miłośnikami miłorzębu japońskiego są mieszkańcy Dalekiego Wschodu. To właśnie oni stosują wyciąg z Ginkgo biloba L. na poprawę funkcji umysłowych. Nie od dziś wiadomo, że miłorząb japoński usprawnia działanie mózgu, poprawiając przy tym pamięć i koncentrację.

W składzie rośliny znaleźć możemy składniki o działaniu antyoksydacyjnym oraz przeciwzapalnym. Roślina obfituje w laktony terpenowe, które usprawniają działanie układu sercowo-naczyniowego. Właściwości miłorzębu japońskiego sprawiają, że może być on stosowany przez osoby uskarżające się na niskie libido lub problemy z potencją. Zawarte w składzie miłorzębu flawonoidy regulują przepływ krwi w ciele i wzmagają napływ krwi do narządów płciowych.

Badania specjalistów potwierdziły, że miłorząb japoński chroni nasz organizm przed tworzeniem się złogów beta-amyloidu. Związek ten odpowiedzialny jest za destrukcję komórek nerwowych u osób dotkniętych chorobą Alzheimera.

3. Preparaty z miłorzębu japońskiego

Preparaty z miłorzębu japońskiego cieszą się niezwykłym zainteresowaniem wśród konsumentów. W ich składzie możemy znaleźć ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba). Stosowanie tych środków fitomedycznych, poprawia funkcjonowanie układu krążenia, usprawnia pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację, chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Preparaty z miłorzębu japońskiego dostępne są zarówno w aptekach, jak i zielarskich sklepach internetowych. Za jedno opakowanie musimy zapłacić około 20-30 zlotych.

4. Przeciwwskazania do stosowania miłorzębu japońskiego

Przeciwwskazaniem do stosowania miłorzębu japońskiego jest ciąża i okres karmienia piersią. Nie zaleca się również stosowania miłorzębu japońskiego u osób, które nie skończyły jeszcze trzynastego roku życia, a także u pacjentów z padaczką. Miłorząb dwuklapowy nie jest wskazany również dla pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe lub antyagregacyjne. Z tego powodu, nie powinny go stosować osoby przyjmujące heparynę, aspirynę, czy warfarynę. Wśród innych przeciwwskazań do stosowania miłorzębu japońskiego lekarze wymieniają problemy związane z krzepliwością krwi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze