Przejdź na WP

Mitoman czy zwykły oszust?

Mitomania, nazywana również pseudologią bądź zespołem Delbrücka, to choroba psychiczna, objawiająca się patologicznymi skłonnościami do kłamstwa, wymyślaniem i opowiadaniem nieprawdziwych historii, w które chory mocno wierzy. Mitoman nie potrafi odróżnić prawdy od fikcji. Jak żyć z taką osobą i pomóc jej nie zatracić się w obłudzie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać zaburzenia psychiczne?"

spis treści
6 kłamstw, które sobie powtarzamy
6 kłamstw, które sobie powtarzamy [10 zdjęć]

To proste być wyjątkowo wymagającym w stosunku do siebie. Jeżeli jednak będziemy zbyt krytyczni, to bardzo...

zobacz galerię

1. Co może być przyczyną mitomanii?

Co kieruje mitomanem? Chęć zrobienia wrażenia na rozmówcy, przymus oderwania się od szarej codzienności, a może potrzeba zwrócenia na siebie uwagi? Przyczyn mitomanii może być wiele, np. wrodzone właściwości psychopatyczne lub choroby organiczne mózgu.

Mitomania dotyka często osoby o rozchwianej psychice, emocjonalne, zagubione, o zmiennym nastroju, które nie wierzą w siebie i mają o sobie mierne zdanie, a kłamstwo pozwala im zaistnieć w otoczeniu. Doświadczają jej także osoby histeryczne, które miały trudne dzieciństwo. Przejściowy stan dotyczy głównie dzieci, które żyją w świecie fantazji, bajek i baśni. Z czasem ustępuje samoistnie. Mitomania u młodzieży i dorosłych przybiera często obraz patologiczny.

2. Prawda mitomana

Kłamstwa, które opowiada mitoman, mają za zadanie ukazać go w jak najlepszym świetle. Od zwykłego kłamcy odróżnia go to, że wierzy w to, co mówi. Celem mitomana jest przedstawienie swojego życia jako szczęśliwego, pozbawionego problemów, beztroskiego. Opowiada zatem o swojej błyskotliwej karierze, dalekich podróżach, beztrosce codzienności. Nawet jeżeli jego rewelacje wyjdą na jaw, nie przejmuje się tym i tworzy kolejne, wymyślone historie.

3. Po czym poznać mitomana?

Mitoman nie jest świadomy tego, że kłamie. Rzeczywistość miesza się w jego głowie z fantazją.
Mitoman nie jest świadomy tego, że kłamie. Rzeczywistość miesza się w jego głowie z fantazją.

Jeżeli osoba, u której podejrzewamy patologiczną skłonność do kłamstwa, jest z bliskiego otoczenia, łatwiej zweryfikować nam to, o czym mówi i starać się jej pomóc. Diagnozę zawsze stawia psychiatra, jednak obserwując i słuchając mitomana, można go łatwo zdemaskować:

  • plącze się we własnych zeznaniach, opowiada barwne sytuacje ze swojego życia, ale zdarza się, że usłyszymy dwie wersje tej samej opowieści;
  • odbywał dalekie podróże, był dosłownie wszędzie, zwiedzał odległe zakątki świata, jednak nie może tego udowodnić;
  • jeżeli opowiadasz mu swoją historię, on od razu wymyśla własną, podobną, jednak zaznaczając, że miał gorzej. Pikanterii jego opowieściom dodają ciężkie przeżycia, które mu towarzyszyły;
  • los się na niego uwziął – mitoman ma w życiu najgorzej. Spadają na niego wszelkie niepowodzenia i porażki. Wszyscy spiskują przeciwko niemu, dlatego też nie może osiągnąć wszystkiego, co sobie założył;
  • wie wszystko najlepiej, ponieważ posiadł rozległą wiedzę z różnych dziedzin. Zna się na wszystkim i ma solidne podstawy do tego, by poprawiać innych na każdym kroku;
  • ma bujne życie towarzyskie. Ma wielu przyjaciół, wciąż uczestniczy w różnych wydarzeniach, jest duszą towarzystwa.

4. Jak wyleczyć mitomana?

Mitoman kłamie w każdej sferze życia, aby być zawsze w centrum uwagi, uzyskać aprobatę otoczenia i osiągnąć własne cele. Niełatwo jest pomóc takiej osobie. Przede wszystkim wymaga ona leczenia pod okiem specjalisty. Regularna terapia dostosowana do poziomu zaawansowania mitomanii może przynieść całkowite wyleczenie. Kluczową kwestią terapii jest uzmysłowienie choremu, że kłamie oraz odnalezienie przyczyny tego stanu. Znalezienie podłoża tego patologicznego mówienia nieprawdy oraz chęć chorego na leczenie mogą sprawić, że po dłuższej terapii pacjent zapomni o swoim problemie.

Twój partner ciągle kłamie? Poznaj inne osoby, które mają taki sam problem.

Następny artykuł: Osobowość anankastyczna

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy