Trwa ładowanie...

Monitoring zdrowia na nadgarstku

Avatar placeholder
26.04.2021 11:38
Płatna współpraca z marką Samsung
Monitoring zdrowia na nadgarstku
Monitoring zdrowia na nadgarstku

Smartwatche to nie tylko narzędzia do liczenia kalorii czy odczytywania powiadomień. Rozwój technologii sprawia, że zyskują one funkcje pomocne w dbaniu o zdrowie, takie jak pomiar ciśnienia krwi i EKG. O takie rozwiązania wzbogacił się niedawno Samsung Galaxy Watch3. Oto, co potrafi inteligentny zegarek koreańskiej marki.

(Materiały prasowe)

Zamknięte siłownie sprawiły, że wielu z nas zaczęło ćwiczyć w domach, a przejście na zdalny tryb pracy dało motywację do gotowania lekkostrawnych posiłków, na co wcześniej często nie było czasu. W trosce o zdrowie coraz chętniej samodzielnie monitorujemy też nasze parametry życiowe. I także w tym dużą pomocą okazują się nowoczesne smartwatche takie jak Samsung Galaxy Watch3.

1. Jak zmierzyć ciśnienie smartwatchem?

Jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze. Z kolei przypadłość odwrotna – czyli niedociśnienie zwane hipotensją – dotyczy nawet kilkunastu procent z nas. Choć nic nie zastąpi nam wizyty u lekarza i profesjonalnych badań diagnostycznych, w ramach codziennej profilaktyki warto na bieżąco mieć sytuację pod kontrolą. W obserwacji istotnych parametrów życiowych skutecznie może nam pomóc smartwatch Galaxy Watch3, który mierzy ciśnienie krwi naczyń włosowatych nadgarstka za pomocą czujnika optycznego.

Zobacz film: "Smasung Galaxy Watch3 mierzy ciśnienie"

Jak dokładnie wygląda taki pomiar? Najpierw należy pobrać na Galaxy Watch3 bezpłatną aplikację Samsung Health Monitor dostępną w Galaxy Store i po jej uruchomieniu przeprowadzić kalibrację. Wymagany jest do tego smartfon Galaxy z Androidem 7.0 lub nowszym, a także tradycyjny ciśnieniomierz naramienny, przy którego pomocy wykonamy wstępną kalibrację. Później wystarczy już sam zegarek. Kolejnych pomiarów Galaxy Watch3 będzie dokonywał już sam, porównując nasze wyniki z wyjściową wartością otrzymaną na ciśnieniomierzu podczas kalibracji. W wynikach, które możemy następnie wygodnie przeglądać na smartwatchu lub smartfonie, a nawet wyeksportować do pliku PDF, znajdziemy informacje o skurczowym i rozkurczowym ciśnieniu krwi, a także o pulsie.

Choć pomiar zegarkiem nie zastąpi tradycyjnego badania, o czym przypomina sam producent, łatwość przeprowadzenia takiego procesu zachęca do regularności, a analiza wyników może zwrócić naszą uwagę na problem i skłonić do konsultacji z lekarzem.

2. Wykonaj EKG od ręki

Inną często występującą przypadłością jest forma nieprawidłowego rytmu serca, czyli migotanie przedsionków. To schorzenie często przebiega bezobjawowo, dlatego też bywa diagnozowane dopiero podczas rutynowych badań lekarskich.

Tutaj także nieocenioną pomocą może okazać się nowoczesna i komfortowa forma pomiaru przeprowadzonego niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Galaxy Watch3 wyposażony został również w funkcję pomiaru EKG. By z niej skorzystać, należy uruchomić na zegarku aplikację Samsung Health Monitor, a następnie sprawdzić, czy smartwatch dobrze przylega do nadgarstka, oprzeć przedramię o poziomą powierzchnię i delikatnie dotknąć górnego przycisku zegarka opuszkiem palca drugiej dłoni przez około 30 sekund. W ten sposób stworzymy obwód zamknięty, dzięki któremu zegarek będzie w stanie zmierzyć nasze tętno i rytm serca.

Normalne, regularne bicie będzie określone jako rytm zatokowy, natomiast nieregularny rytm – jako migotanie przedsionków. Wynik w formie czytelnego elektrokardiogramu możemy udostępnić w formacie PDF i przesłać lekarzowi. Zawsze możemy też przejrzeć historię swoich pomiarów.

EKG i pomiar ciśnienia to jednak nie wszystko. Co jeszcze potrafi Samsung Galaxy Watch3? Osoby samotne, starsze lub uprawiające sporty ekstremalne zainteresuje też funkcja wykrywania upadku. Dzięki akcelerometrowi zegarek rozpoznaje upadek, a w przypadku braku naszej reakcji inicjuje połączenie alarmowe.

Inną przydatną funkcją jest analiza naszego sposobu poruszania się podczas ćwiczeń, która pomaga określić właściwy poziom intensywności treningu, czy mierzenie pułapu tlenowego, a nawet stopnia nasycenia krwi tlenem. Producent nie przewiduje jednak medycznego zastosowania funkcji badania pomiaru tlenu we krwi. Nie należy też podejmować decyzji zdrowotnych wyłącznie na podstawie wyników badań z aplikacji Samsung Health Monitor. O szczegółach można przeczytać na shm.samsung.pl.

3. Łatwa praca nad własną kondycją

Oczywiście Galaxy Watch3 ma także dużo do zaoferowania w kontekście dbania o formę. Praca z domu sprawiła, że ruszamy się mniej niż zwykle, a to odbija się na naszej kondycji. Najprostszym krokiem do zmiany jest monitorowanie czasu bez aktywności. Smartwatch może przypominać nam co godzinę, że powinniśmy wstać, zrobić sobie przerwę, przespacerować się lub po prostu chwilkę się porozciągać.

Bieżące podsumowanie czasu aktywności, liczby kroków czy przebytych kilometrów w ciągu dnia potrafi bardzo zmotywować do ćwiczeń. Każdy, kto zobaczy, że brakuje mu tylko paru kroków do wyznaczonego celu dziennego, zmobilizuje się i wyjdzie z psem lub choćby wynieść śmieci, by mieć poczucie dobrze zrealizowanego zadania. Tygodniowe czy miesięczne statystyki zachęcają do bicia kolejnych rekordów.

W przełamywaniu codziennej rutyny doskonale sprawdzi się także aplikacja Samsung Health, która pozwala m.in. rywalizować ze znajomymi. Wystarczy wybrać rodzaj wyzwania (np. kto pierwszy wykona 50 tys. kroków), datę startu i zaprosić do zabawy przyjaciół. Co miesiąc udostępniane są tu także wyzwania globalne, w których biorą udział ludzie z całego świata.

Gdy już zmotywujemy się do działania, warto robić to w najefektywniejszy sposób. Galaxy Watch3 ma wbudowanego trenera biegowego, który w czasie rzeczywistym dostarcza najważniejszych informacji o treningu – nie chodzi tu tylko o prędkość czy liczbę spalonych kalorii. Przydają się nam też wspomniane już dane o sposobie poruszania się i saturacji.

Dla tych, którzy nie lubią biegać, Samsung opracował 120 programów ćwiczeń, jakie można wykonać w domu. W takim przypadku możemy przesłać obraz z wideo instruktażowym na nasz smart TV, a obok niego wyświetlić bieżące tętno z zegarka.

4. Poczuj się lepiej z Samsung Health

Często bagatelizowanym problemem jest słaba jakość snu. Kładziemy się za późno, śpimy za krótko, a w efekcie czujemy się ciągle przemęczeni i rozdrażnieni. Czy na tym polu smartwatch także może pomóc? Tak! Galaxy Watch3 automatycznie rejestruje całkowity czas snu, a także cykle REM i fazę głębokiego snu. W aplikacji Samsung Health przejrzymy wygodnie raporty o śnie i otrzymamy wskazówki, jak poprawić jakość odpoczynku.

Oprogramowanie pomoże także zmierzyć poziom stresu i w razie potrzeby zaproponuje proste ćwiczenia oddechowe. Przydatną funkcją w Samsung Health jest również rejestrowanie posiłków. Dania dodajemy z gotowej listy, którą możemy wzbogacić o własne menu. Aplikacja wskazuje nam nie tylko spożyte kalorie, ale też szczegółowe wartości odżywcze. Dzięki temu możemy stworzyć zdrowsze nawyki żywieniowe i trzymać odpowiednio zbilansowaną dietę.

Dzięki rozwojowi technologii smartwatche nie są już tylko uzupełnieniem smartfonu, wyświetlającym powiadomienia. Najbardziej zaawansowane modele, takie jak Galaxy Watch3, pomagają wykształcić zdrowe nawyki na wielu płaszczyznach i zadbać o kondycję, co jest szczególnie istotne w obecnych czasach.

Płatna współpraca z marką Samsung
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze