Trwa ładowanie...

Monural – właściwości, skutki uboczne, cena i zamienniki

Monural jest lekiem dostępnym na receptę. Stosuje się go ogólnie w celu leczenia chorób bakteryjnych. Monural to antybiotyk zlecany przez lekarzy przy występowaniu zakażeń bakteryjnych w układzie moczowym.

spis treści

1. Monural – właściwości

Monural zawiera substancję czynną o nazwie fofomocyna. Dzięki niej hamowane jest działanie enzymu bakteryjnego, który jest odpowiedzialny za powstawanie ściany komórkowej bakterii. Zawarta w preparacie fofomocyna współwystępuje z trometamolem korzystnie wpływającym nie tylko na biodostępność, ale posiadającym również właściwość dobrego rozpuszczania się w wodzie.

Zobacz film: "Jak uniknąć problemów po antybiotykoterapii?"

Dowiedziono, że lek Monural przy podawaniu dawek terapeutycznych osiąga stężenie przeciwbakteryjne. Występuje ono nie tylko w osoczu, ale również w tkankach – w szczególności w gruczole krokowym. Działanie bakteriobójcze leku Monural ma największą skuteczność w walce z takimi bakteriami jak: Staphylococcus spp., Proteus spp., Klebsiella spp., Enterobacter spp., Enterococcus faecalis i Escherichia coli.

Monural zaleca się stosować podczas leczenia bezobjawowego bakteriomoczu oraz w przypadku leczenia ostrego, niepowikłanego, bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego. Ponadto, antybiotyk Monural jest profilaktyką zakażeń dróg moczowych, ściśle związanych z zabiegami chirurgicznymi, a także przezcewkowymi zabiegami z zakresu diagnostyki.

5 silnych antybiotyków bez recepty
5 silnych antybiotyków bez recepty [6 zdjęć]

Czy wiesz, że częste zażywanie antybiotyków niszczy twój układ pokarmowy i obniża odporność na wirusy

zobacz galerię

2. Monural – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek Monural może również powodować działania niepożądane. Producent antybiotyku Monural zapewnia, że jest on zazwyczaj bardzo dobrze tolerowany, jednak oczywiście nie u wszystkich chorych stosujących ten preparat można zaobserwować:

  • bardzo rzadko: nudności, zgagę, biegunkę, wysypkę skórną,
  • rzadko: obrzęk ust, gardła, języka, wstrząs anafilaktyczny, obniżenie ciśnienia tętniczego.

Leku Monural nie stosuje się przy nadwrażliwości na któryś ze składników preparatu. Nie zaleca się stosowania w chorobie ciężkiej niewydolności nerek i w przypadku hemodializy. Tylko w przypadku zdecydowanej konieczności antybiotyk Monural mogą stosować kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią. Należy jednak pamiętać, że zawarta w leku Monural fosfomocyna już po pojedynczym wstrzyknięciu przenika w niewielkiej ilości do mleka kobiecego.

3. Monural – cena i zamienniki

Monural jako produkt leczniczy nierefundowany występuje w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego. 1 saszetka o dawce 2g kosztuje nie więcej niż 25 zł, 3g to podobny koszt. Dawka 6g i 8g leku Monural sprzedawana bezpośrednio w aptekach może zostać zakupiona za kwotę powyżej 25 zł. Dawkę i częstość zażywania leku ustala indywidualnie lekarz.

Zobacz także:

Zamiennik antybiotyku Monural dostępny również na receptę to bardzo często polecany Uromaste. Saszetkę o dawce 2g lub 3g można zakupić już w cenie poniżej 18 zł. Poleca się również stosowanie roztworu doustnego o nazwie Afastural, za którego saszetkę 8g trzeba zapłacić nie więcej niż 20 zł. Każdy z wyżej wymienionych produktów posiada te same właściwości lecznicze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza