"Mówią, że go porzuciłam". 39-latka rozwiodła się z powodu diagnozy męża
Matka dwójki dzieci przyznaje, że jej mąż był żywiołowym, serdecznym i optymistycznie nastawionym człowiekiem. Kochała go i myślała, że spędzi z nim całe życie. Diagnoza tętniaka mózgu diametralnie zmieniła jej myślenie. 39-latka dziś jest rozwódką.
1. Kochała go do czasu, gdy nadeszła choroba
- Ludzie mówią, że go porzuciłam. Porzuciłam, kiedy najbardziej nas potrzebował - komentuje zakończenie trwającego dziesięć lat małżeństwa 39-letnia Kim Beyer w rozmowie z "Kennedy News".
Mieszkanka Ohio opowiada, że swojego męża poznała 20 lat temu podczas studiów. Rok później para się pobrała.
- Matthias był bardzo żywiołowy, optymistyczny, bardzo serdeczny i wszyscy go uwielbiali – wspomina. - Zakochałam się w nim, ponieważ był miłym, uczciwym i prawym człowiekiem – dodaje.
Ich małżeństwo układało się idealnie aż do 2015 r., kiedy Matthias usłyszał diagnozę – tętniak mózgu. To jedna z najbardziej rozpowszechnionych patologii naczyniowych, która może mieć charakter wrodzony lub nabyty, np. w przebiegu miażdżycy.
Zmiana w obrębie tętnic zlokalizowanych w mózgowiu wynika z oddziaływania przepływającej w tętnicy krwi na osłabione lub objęte procesem chorobowym naczynie krwionośne. Tworzeniu się tętniaków sprzyja również nadciśnienie, urazy fizyczne czy infekcje, np. borelioza.
Objawami, które mogą wskazywać na tętniaka mózgu, są:
- zawroty głowy,
- opadanie powieki (tzw. ptoza),
- zaburzenia widzenia,
- drgawki,
- niedowłady połowicze,
- zaburzenia świadomości.
Gdy dojdzie do pęknięcia tętniaka, charakterystycznymi symptomami jest silny i nagły ból głowy, sztywność karku czy wzrost ciśnienia tętniczego. Niestety w wielu przypadkach tętniak ma charakter bezobjawowy.
2. Po operacji już nie był sobą
Nie istnieje żadne leczenie objawowe – jedynie leczenie operacyjne. W przypadku Matthiasa konieczny był zabieg, jednak po operacji mężczyzna zapadł w śpiączkę. Lekarze obawiali się, że nie przeżyje. Zatem, kiedy po dziesięciu dniach pacjent się wybudził, wszyscy byli pełni nadziei.
Entuzjazm i nadzieja Kim szybko zgasły.
- Był tutaj, ale nie tak naprawdę – mówi kobieta. - Fizycznie był obecny, ale tylko się gapił i nie był świadomy tego, co się działo wokół – relacjonuje.
Ten stan utrzymywał się przez lata i, jak podkreśla 39-latka, w chwilach, gdy był możliwy kontakt z Matthiasem, mężczyzna zamieniał się w kogoś zupełnie innego. Zdaniem Amerykanki skupiał się na nieistotnych problemach, takich jak "brudny dywan", i ignorował "ważniejsze rzeczy".
Mimo to Kim nie poddawała się – zrezygnowała z kariery zawodowej, żeby opiekować się mężem, który wymagał terapii. W końcu powiedziała "dość".
- Stracił zdolność wyrażania emocji, więc nie była to szczególnie emocjonalna rozmowa, kiedy wyznałam mu, że chcę rozwodu — wspomina kobieta. - Powiedziałam mu, że to nie koniec naszego związku, ale związek się zmienia i od teraz będzie to przyjaźń.
Po rozwodzie Matthias zamieszkał wśród swojej rodziny w Niemczech. Decyzja Kim spotkała się jednak z dużą krytyką. W mediach społecznościowych musiała zmierzyć się z zarzutem bycia egocentryczką.
"Po co brać ślub? Po co składać ślubowanie 'w zdrowiu i chorobie', jeśli nie masz tego na myśli? Okropni ludzie. Powinnaś z nim być do samego końca. Ślubowałaś to" – pisali.
Krytykę kobieta uważa za niedorzeczną, podkreślając, że trwała przy swoim mężu, gdy dochodził do siebie po operacji. Teraz jest samodzielny i może funkcjonować bez niej, jednak tej próby ich związek nie przetrwał.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.