Trwa ładowanie...

Bulwersująca interwencja. "Kobieta może dokonać aborcji farmakologicznej"

 Katarzyna Prus
20.07.2023 19:19
Zakup lub posiadanie tabletki wczesnoporonnej przez kobietę to przestępstwo? "Tak jest w państwach policyjnych"
Zakup lub posiadanie tabletki wczesnoporonnej przez kobietę to przestępstwo? "Tak jest w państwach policyjnych" (East News/ TVN screen)

Tą historią żyje cała Polska. Pani Joanna wzięła tabletkę poronną i jak można dowiedzieć się z policyjnych nagrań, zgłosiła swojej lekarce, że chce popełnić samobójstwo. Ta zadzwoniła po pomoc. Do jej domu zapukała policja, a już w szpitalu funkcjonariusze przesłuchali ją w upokarzający sposób. Czy zakup i posiadanie tabletki wczesnoporonnej oraz przerwanie ciąży w ten sposób przez samą kobietę jest przestępstwem? Wyjaśniamy.

spis treści

1. Bulwersująca interwencja

Dramatyczna historia pani Joanny z Krakowa została pokazana we wtorkowym materiale "Faktów" TVN. Kobieta zdecydowała się na przyjęcie tabletki poronnej, bo stwierdziła, że ciąża może zagrażać jej zdrowiu.

Powiedziała o tym swojej lekarce, a ta wezwała pogotowie i policję. Z nagrań zaprezentowanych przez komendanta głównego policji generała Jarosława Szymczyka na konferencji prasowej oraz wywiadu udzielonego przez psychiatrę dla Onet.pl wynika, że pani Joanna chciała popełnić samobójstwo.

Późniejsza interwencja policji była jednak bulwersująca. Jak relacjonowała kobieta, kazano jej się rozebrać, robić przysiady i kaszleć, mimo że krwawiła. Twierdziła też, że wielokrotnie padało słowo "przestępstwo".

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Pełnomocniczka pani Joanny, adwokat Kamila Ferenc już zapowiedziała, że będzie domagała się rekompensaty finansowej od Skarbu Państwa za nieuprawnione działania policji.

- Kobieta może kupić na własny użytek tabletki wczesnoporonne przez internet tak, jak zrobiła to pani Joanna i dokonać aborcji farmakologicznej. Nic jej za to nie grozi, ten aspekt nie jest ujęty w przepisach polskiego prawa. Nielegalna jest sprzedaż takich środków - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie Krystyna Kacpura, prezes Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Federa.

2. Tabletka wczesnoporonna a tabletka "dzień po"

Przypomnijmy, że tabletkę wczesnoporonną należy odróżnić od tabletki "dzień po". Ta druga jest antykoncepcją stosowaną w sytuacjach awaryjnych (np. gdy pękła prezerwatywa). Należy ją zażyć w ciągu 72 godzin, by zapobiec niechcianej ciąży. Z kolei tabletka wczesnoporonna działa już po implantacji komórki jajowej w macicy i usuwa istniejącą ciążę.

"Zakup czy posiadanie tabletki wczesnoporonnej oraz przerwanie ciąży przez samą kobietę nie jest przestępstwem" - podkreśla na Twitterze prokurator Ewa Wrzosek.

Za zakup tabletek dla siebie nie grożą kary, za sprzedaż - do trzech lat pozbawienia wolności. Zabroniona jest także pomoc w przerwaniu ciąży.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze