Trwa ładowanie...

Możliwość powikłań po wycięciu wyrostka robaczkowego

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego może zagrażać życiu, dlatego jest wskazaniem do zabiegu appendektomii, czyli chirurgicznego usunięcia. Operacja polegająca na wycięciu wyrostka robaczkowego w większości przypadków odbywa się w tzw. trybie ostrodyżurowym. Poprzedza ją antybiotykoterapia, dożylne nawadnianie oraz przygotowania przeprowadzane w warunkach szpitalnych. W przypadku tego zabiegu bardzo ważny jest czas - ewentualne opóźnienia nie powinny przekroczyć kilku lub maksymalnie kilkunastu godzin.

spis treści

1. Postępowanie po zabiegu

Czas trwania zabiegu to kwestia indywidualna. Zwykle jednak operacja nie trwa długo – od kilkunastu minut do ok. dwóch godzin. Po jej zakończeniu pacjent przez kilka lub kilkanaście godzin przebywa w pozycji leżącej, a następnie stopniowo wraca do aktywności. O tym, kiedy dren zostanie usunięty z jamy otrzewnej decyduje chirurg, który przeprowadzał zabieg. Usunięcie szwów następuje po 8-10 dobach od operacji, co nie oznacza natychmiastowego powrotu do codziennych aktywności i pracy. Zazwyczaj chory musi przejść okres rekonwalescencji, który trwa ok. 3-4 tygodni. W przypadku braku powikłań pacjent może wrócić do domu nawet po dwóch dobach po zabiegu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zobacz odpowiedzi eksperta

2. Możliwość powikłań

Do powikłań, które mogą wystąpić po usunięciu wyrostka robaczkowego należą zapalenie otrzewnej, zakażenie rany pooperacyjnej, krwawienie do jamy otrzewnej (wymaga ono ponownego zabiegu), zropienie rany oraz pojawienie się krwiaka w ranie. Znacznie rzadziej następuje uszkodzenie katnicy, pęcherza moczowego lub jelita cienkiego oraz pojawienie się ropnia w jamie brzusznej lub przepukliny w bliźnie.

W obrębie rany może pojawić się również delikatna opuchlizna oraz ból. Wystąpienie dolegliwości bólowych wymaga natychmiastowego zgłoszenia się na SOR do najbliższego szpitala lub tego, w którym pacjent był operowany - mówi Zbigniew Żurawski – chirurg i onkolog. Jeśli pacjent nie odczuwa bólu oraz innych dolegliwości, takich jak wzdęcia, mdłości lub wymioty, a jedynie niepokoi się zmianami w obrębie rany należy udać się do operatora w ciągu najbliższych dni - dodaje lekarz.

Zaczerwienienie w miejscu usunięcia wyrostka robaczkowego może oznaczać również infekcję, którą – jeśli jest łagodna – można zwalczyć za pomocą antybiotyku. Ważne, aby podczas okresu rekonwalescencji stosować się do zaleceń lekarza i w razie pojawienia się pytań kontaktować się bezpośrednio z chirurgiem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dieta po operacji wyrostka
Powikłania, które mogą wystąpić po usunięciu wyrostka robaczkowego to m.in. zapalenie otrzewnej, zakażenie rany pooperacyjnej.
Powikłania, które mogą wystąpić po usunięciu wyrostka robaczkowego to m.in. zapalenie otrzewnej, zakażenie rany pooperacyjnej. (Gettyimages)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza