Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Myringoplastyka

Avatar placeholder
05.09.2013 14:38
Myringoplastyka
Myringoplastyka

Myringoplastyka jest to zabieg rekonstrukcji błony bębenkowej wykonywany w przypadku przerwania jej ciągłości, wtedy kiedy ubytek nie wykazuje tendencji do samoistnego gojenia lub też występują powikłania. Perforacja błony bębenkowej prowadzi do upośledzenia słuchu, ponadto może być przyczyną infekcji i zniszczenia struktur ucha środkowego. Dochodzi do niej w wyniku stanów zapalnych ucha środkowego lub też wskutek urazu. Myringoplastyka jest zabiegiem stosunkowo prostym, wykonywanym najczęściej w znieczuleniu ogólnym (w celu zapewnienia komfortu zarówno pacjentowi, jak i chirurgowi). Przeprowadzana jest zwykle przez przewód słuchowy zewnętrzny, a jako materiał do rekonstrukcji wykorzystywany jest pobrany od pacjenta w trakcie zabiegu fragment powięzi mięśnia skroniowego lub fragment chrząstki małżowiny usznej (pobierane są one za pomocą niewielkich cięć, pozostawiając bardzo mało widoczne blizny). Po zabiegu do ucha zakładany jest na okres tygodnia opatrunek. W ciągu pierwszych godzin pacjent może odczuwać ból, zawroty głowy, nudności, które zwykle ustępują w ciągu pierwszej doby.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza