Trwa ładowanie...

Myślał, że ma guza na mosznie. Dziennikarz szybko odkrył prawdę

 Karolina Rozmus
14.06.2023 18:19
Ben Cost odkrył kleszcza na swoich genitaliach
Ben Cost odkrył kleszcza na swoich genitaliach (Facebook)

Reporter piszący dla nowojorskiego "The Post" przyznaje, że początkowo myślał, że ma do czynienia z guzem nowotworowym, jednak gdy się przyjrzał narośli na swoich genitaliach, odkrył, że to opity krwią kleszcz.

spis treści

1. Przeżył szok, gdy odkrył kleszcza na mosznie

Ben Cost, reporter nowojorskiego "The Post" na nypost.com podzielił się swoją historią. Mężczyzna przyznaje, że pewnego dnia przeżył szok, gdy odkrył w okolicach pachwiny opitego kleszcza wielkości ziarna ciecierzycy.

Dodaje, że początkowo sądził, że to guz nowotworowy, bo nie przypuszczał, że jako mieszkaniec ponad półtoramilionowej metropolii w Nowym Jorku jest narażony na ukłucia tych pajęczaków. Szybko uświadomił sobie jednak, że tydzień wcześniej był na meczu piłki nożnej swojej siostry w małym miasteczku Red Hook w hrabstwie Dutchess.

Zobacz film: "Jak wygląda ukąszenie kleszcza?"

"Gorączkowo poszedłem do łazienki po pęsetę, po czym spojrzałem w dół i zobaczyłem, że kleszcz zniknął" – relacjonuje, po czym dodaje, że przez kolejne 20 minut poszukiwał kleszcza. W końcu dostrzegł go na podłodze łazienki.

Dziennikarz był w szoku, gdy zobaczył, gdzie umiejscowił się kleszcz
Dziennikarz był w szoku, gdy zobaczył, gdzie umiejscowił się kleszcz (Facebook)

Cost oddał pajęczaka do badania w kierunku nosicielstwa krętka Borrelia, a także profilaktycznie rozpoczął antybiotykoterapię. W Polsce eksperci nie zalecają żadnej z tej metod – badanie kleszcza nie stanowi potwierdzenia zakażenia chorobą z Lyme, natomiast leczenie antybiotykiem rozpoczyna się dopiero po wystąpieniu objawów chorobowych lub pozytywnym wyniku badań w kierunku boreliozy.

2. Uwaga na kleszcze. Ekspert ostrzega

Bryon Backenson, dyrektor Biura Chorób Zakaźnych stanu Nowy Jork, który wypowiadał się dla "The Post", zwraca uwagę, że kluczowe jest unikanie siedlisk kleszczy, bo pajęczaki mogą przenosić szereg groźnych chorób, nie tylko boreliozę.

- Siedlisko kleszczy to zwykle obszary zalesione, obrzeża lasów, gdzie tereny zielone stykają się z lasem czy polami – mówi ekspert.

Dodaje, że najczęstszymi miejscami, gdzie na ciele można znaleźć wpitego kleszcza, są pachy i pachwiny czy miejsca pod paskiem spodni lub w okolicy biustonosza u kobiet.

- Sądzę, że miejsca, w których najprawdopodobniej znajdziesz kleszcze, to miejsca, w których się pocisz – dodaje Backenson.

Ekspert ma też kilka rad, jak zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcze, zwłaszcza jeśli planujemy wycieczkę na łono natury. Najważniejszy jest odpowiedni ubiór, który osłania cało w jak największym stopniu, czyli koszula z długim rękawem i spodnie z długimi nogawkami. Poza tym warto zastosować repelent o działaniu odstraszającym pajęczaki, a po powrocie do domu od razu zdjąć odzież i włożyć ją do pralki lub – jak sugeruje Backenson – do suszarki na dziesięć minut.

W przypadku ukłucia przez kleszcza należy jak najszybciej usunąć pajęczaka, chwytając go pęsetą jak najbliżej skóry. Epidemiolog ostrzega, by pod żadnym pozorem nie smarować niczym kleszcza, przypalać czy zamrażać.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze