Myślała, że to zgaga. Zmarła 2 tygodnie po diagnozie
Gwen Booth myślała, że ma zwykłą zgagę i szybko się z nią upora. Niestety tabletki, które zapisał jej lekarz nie pomogły, a problem okazał się znacznie poważniejszy. Dwa tygodnie po tym, jak wykryto prawdziwą przyczynę jej dolegliwości, kobieta zmarła.
1. "Myślałam, że to zgaga"
Historia Gwen Booth to tylko jeden z wielu dowodów na to, jak podstępny i groźny jest rak trzustki. Początkowe objawy, które zaczęły dokuczać Brytyjce nie wzbudziły w niej niepokoju. Sądziła, że to zwykła zgaga, którą można szybko wyleczyć.
Wizyta u lekarza rodzinnego, do którego zgłosiła się 66-latka niewiele dała. Dostała tabletki, ale objawy nie mijały. Wręcz zaczęły się pojawiać nowe i coraz poważniejsze. Brytyjka zaczęła odczuwać skrajne zmęczenie i silnie wymiotowała. W końcu trafiła na pogotowie. Po badaniach okazało się, że to rak trzustki.
2. Zmarła dwa tygodnie po diagnozie
Kobieta usłyszała diagnozę kilka miesięcy po pojawieniu się pierwszych symptomów. Dwa tygodnie później zmarła.
Jej córka Kelly, w rozmowie z BBC przyznała, że diagnoza była szokiem dla całej rodziny. Wówczas niewiele wiedzieli o objawach tego groźnego nowotworu i nie mieli świadomości, że powinni zareagować od razu.
Kobieta nie kryje też żalu do lekarzy, którzy nie kierowali jej matki na badania, mimo że objawy się utrzymywały i nie wiadomo było, co tak naprawdę jest ich przyczyną.
3. Rak trzustki - tych objwów nie lekceważ
Rak trzustki może latami rozwijać się bardzo podstępnie, nie dając charakterystycznych objawów. Kiedy pacjent trafi w końcu do lekarza, często jest za późno na leczenie. Dlatego trzeba zachować czujność.
Tych objawów nie powinno się lekceważyć, bo mogą świadczyć o raku trzustki:
- brak apetytu,
- nudności,
- ból brzucha,
- uczucie przelewania w brzuchu,
- wzdęcia,
- odbijanie,
- sporadyczne wymioty,
- biegunka,
- jasne lub tłuszczowe stolce,
- okresowe zaparcia,
- mocz o ciemnym zabarwieniu,
- osłabienie,
- pocenie się,
- niewyjaśniona utrata masy ciała,
- omdlenia,
- krwotoki z przewodu pokarmowego,
- depresja.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.