Trwa ładowanie...

Na rynku wciąż krąży fałszywy Ozempic. Uważaj na konkretną partię

Avatar placeholder
06.01.2024 11:14
Na rynku wciąż krąży podrobiony Ozempic. Uważaj na konkretną partię produktu
Na rynku wciąż krąży podrobiony Ozempic. Uważaj na konkretną partię produktu (East News)

W aptekach nadal są problemy z dostępnością Ozempicu stosowanego w leczeniu cukrzycy. Po środek chętnie też sięgają osoby, które chcą pozbyć się dodatkowych kilogramów, a to prawdziwa gratka dla oszustów. Na rynku nadal pełno jest fałszywych preparatów.

spis treści

1. Podrobiony Ozempic

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przejęła tysiące sztuk sfałszowanego semaglutydu, ale ostrzega, że część wciąż może krążyć na rynku. Podróbki przypadkiem trafiły do legalnego łańcucha dostaw.

Śledztwo nadal jest w toku, a producent leku Ozempic, Novo Nordisk, testuje skonfiskowane środki. Wciąż nie pojawiły się informacje na temat zawartości i bezpieczeństwa sfałszowanego preparatu.

Podczas badań udało się ustalić, że fałszywe produkty zawierają też podrobione igły. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków oraz Novo Nordisk nie mogą zatem potwierdzić ich sterylności, istnieje więc ryzyko zakażenia.

Zobacz film: "Najtańsze leki bez recepty mogą zniknąć ze sklepów"

Wśród innych podrobionych elementów znajduje się ulotka dołączona do preparatu, kartonowe opakowanie oraz etykieta.

2. Sfałszowana partia

FDA apeluje o ostrożność do hurtowni, aptek, pracowników służby zdrowia, a przede wszystkim pacjentów. Pod żadnym pozorem nie należy sprzedawać lub przyjmować produktu:

  • numer partii NAR0074 i numer seryjny 430834149057

FDA posiada informacje na temat pięciu przypadków działań niepożądanych, które zostały zgłoszone po zastosowaniu tej konkretnej partii leku. Warto jednak zaznaczyć, że żadne z nich nie zostały zaklasyfikowane jako poważne.

Obserwowane objawy są zgodne z już znanymi skutkami ubocznymi autentycznego leku Ozempic. Wśród zgłaszanych działań niepożądanych wymieniono nudności, wymioty, biegunkę, ból brzucha oraz zaparcia.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zaleca, by apteki detaliczne nabywały preparat wyłącznie od autoryzowanych dostawców i zachęca do sprawdzania dostępnych zdjęć oraz informacji w celu potwierdzenia legalności dostaw.

Uważać powinni również pacjenci. Lek powinien być nabywany jedynie z ważną receptą w aptekach. Przed użyciem warto sprawdzić jego autentyczność.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze