Trwa ładowanie...

Na ten objaw raka płuc zwykle nie zwracamy uwagi. To może być czerwona flaga

Avatar placeholder
Joanna Rokicka 28.10.2024 17:38
Obawiasz się raka płuc? Zwróć uwagę na te symptomy
Obawiasz się raka płuc? Zwróć uwagę na te symptomy (Getty Images)

Rak płuc to podstępny przeciwnik, dlatego eksperci podkreślają, jak ważne w powodzeniu leczenia jest wczesne wykrycie choroby. W przypadku tego nowotworu jest wiele mało znanych objawów, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Większość z nich występuje też przy innych schorzeniach lub zupełnie nie kojarzy się z diagnozą onkologiczną.

spis treści

1. Obawiasz się raka płuc? Zwróć uwagę na te symptomy

Rak płuc to niestety rekordzista w Polsce. To nie tylko najczęściej diagnozowany nowotwór w naszym kraju - rocznie wiadomość o chorobie otrzymuje ponad 21 tys. osób, a ponad 23 tys. osób umiera z tego powodu.

Stanowi też najczęstszą przyczynę zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Dodatkowo coraz częściej diagnozowany jest u kobiet oraz osób, które nie palą tytoniu.

Zobacz film: "Rak szyjki macicy. Historia Agnieszki"

W początkowym stadium rak płuca nie powoduje objawów i może być wykryty przypadkiem, np. podczas rutynowych badań okresowych. Kiedy nowotwór zaczyna dawać objawy, jest już zwykle na tyle zaawansowany, że leczenie jest trudne i nieskuteczne.

Z danych Cancer Research UK wynika, że blisko 65 proc. osób, u których zdiagnozowano raka płuc w pierwszym stadium, przeżyje po diagnozie pięć lat lub dłużej. Odsetek ten spada do około 40 proc. w przypadku osób zdiagnozowanych z rakiem płuc w drugim stadium.

Oto symptomy, które mogą wiązać się z rozwojem tego nowotworu i powinny skłonić nas do konsultacji lekarskiej.

2. Kłopoty ze zdrowiem psychicznym

Pogorszenie zdrowia psychicznego może być oznaką, że zaatakował nas nowotwór. Uwaga - także hiperkalcemia, czyli wysoki poziom wapnia, może wpływać na nasze zdrowie psychiczne, powodując na przykład depresję.

3. Uczucie zmęczenia. Bóle w całym ciele

Rak płuc może wpływać na niski poziom czerwonych krwinek, znany jako anemia. To może powodować uczucie zmęczenia. Ataki bólu w całym ciele mogą z kolei wystąpić, gdy rak płuc rozsieje się na kości.

Do bólów w całym ciele może też prowadzić hiperkalcemia, która dotyka wielu pacjentów onkologicznych. Spowodowane nią bóle brzucha, zaparcia lub nudności mogą być objawami raka, w tym nowotworu płuc. Rak płuca wpływa też nierzadko na układ nerwowy.

Dodatkowy problem to żyła główna górna, która odprowadza krew z szyi, ramion, głowy i górnej części klatki piersiowej do serca. Guz w płucach może naciskać na żyłę i powodować bóle głowy.

4. Ból pleców i ramienia

Taki objaw może wskazywać na guza Pancoasta, który rozprzestrzenia się na jedną lub więcej struktur w górnej części klatki piersiowej, czyli pierwsze żebra klatki piersiowej, górną część pleców. Stąd ból wędrujący do ramienia, ręki i dłoni (splot ramienny).

5. Problemy z oczami

Guzy Pancoasta mogą również wpływać na nerwy oczu i części twarzy z powodu zespołu Hornera, rzadkiego schorzenia, które wynika z przerwania dopływu nerwu współczulnego do oka. Nerw ten kontroluje mięsień, który pomaga utrzymać powiekę otwartą. Kiedy nie działa, źrenica jest nienaturalnie mała, a górna powieka lekko opada.

6. Grubsze opuszki palców

Guzy płuc mogą wytwarzać substancje chemiczne, które są podobne do hormonów, co powoduje, że do opuszków palców dostaje się więcej krwi i płynu i stają się grubsze. Inne objawy to błyszcząca skóra w pobliżu paznokci lub wygięte paznokcie.

7. Problemy z równowagą

Rak drobnokomórkowy płuc może powodować, że układ odpornościowy atakuje układ nerwowy, co z kolei może wpływać na pracę mięśni i zaburzenia równowagi. Może ci być trudno wstać, gdy siedzisz, a jak wstaniesz, możesz czuć się niestabilnie. Guz może również powodować zawroty głowy, jeśli atakuje żyłę, która transportuje krew z mózgu do głowy.

8. Przyrost masy ciała i obrzęk twarzy

W przypadku tego rodzaju raka drobnokomórkowego organizm wytwarza ACTH, hormon, który podnosi poziom kortyzolu w organizmie. Powoduje to zatrzymywanie płynów i przybieranie na wadze, choć nowotwór kojarzy się raczej z utratą kilogramów.

Przyrost wagi może być symptomem zespołu Cushinga, rzadkiego schorzenia, które ujawnia się, gdy organizm ma zbyt dużo kortyzolu. Dodatkowo obrzęk twarzy, szyi lub ramion może być spowodowany przez guz, który zaatakował część żyły głównej górnej.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze