Nadmierne gazy – przyczyny, leczenie

Gazy są obecne w świetle jelita i pochodzą z dwóch naturalnych źródeł, a mianowicie ze zbyt dużej ilości połykanego powietrza podczas posiłku, stanowią produkt fermentacji jelitowej, która ma miejsce przede wszystkim w jelicie grubym. Nadmierne gazy wynikająco z bakteryjnego metabolizmu posiadają różny skład. Mogą być bez zapachu, a w ich skład wchodzi dwutlenek węgla, metan i wodór, a także gazy o specyficznym zapachu, który jest efektem siarkowodoru i innych pochodnych siarkowych. Czy są to nadmierne gazy czy gazy w mniejszych ilościach to wszystko zależy od ilości i rodzaju zjedzonego posiłku.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Nadmierne gazy – przyczyny

Naturalna objętość gazu w jelicie to zwykle 200 ml, a łączna objętość gazów, które są wydalane w ciągu całej doby to 600ml. W normalnych warunkach zdrowy organizm wydala gazy około 25 razy w ciągu doby. Jaką przyczynę mogą mieć nadmierne gazy? Przede wszystkim nadmierne gazy powoduje jedzenie ciężkostrawne i gazotwórcze dla przykładu rośliny strączkowe  np. bób czy kapusta. W trakcie palenia papierosów, żucia gumy połykane jest powietrze w większych ilościach, co również jest powodem gromadzenia się gazów w większych ilościach. Nadmierne gazy towarzyszą chorobom, które uniemożliwiają odbicie połkniętego powietrza dla przykładu po przebytych operacjach chirurgicznych, w przebiegu refluksu żołądka.

Nadmierne gazy mogą się pojawić przy zaburzonym procesie trawienia i wchłaniania zwłaszcza w jelicie cienkim, co skutkuje zbyt dużym nagromadzeniem substratów przeznaczonych do procesu fermentacji w jelicie grubym np. niedobór laktazy. Nadmierne gazy wynikają również z zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, które mogą wynikać z rodzaju przyjmowanych leków. Przyczyną może być też zwiększona ilość bakterii, które znajdą się w jelicie cienkim, które w naturalnych warunkach jest najczęściej wyjałowione.

Nadmierne gazy – leczenie

Bardzo często pacjenci mylą nadmierne gazy ze wzdęciem. Diagnoza problemu wymaga skrupulatnej, samodzielnej obserwacji pacjenta. W większości przypadków nie są przeprowadzane dodatkowe badania chyba, że istnieje podejrzenie o chorobę układu pokarmowego.

Jedzenie, które powoduje wzdęcia

Mniej więcej jedna na pięć osób regularnie cierpi na wzdęcia. Są one związane z nagromadzeniem się dużej ilości gazów w jelitach.

Lekarz może zlecić przede wszystkim morfologię i badanie moczu i kału, USG jamy brzusznej czy gastroskopię. Oczywiście kłopotliwa dolegliwość może być regulowana poprzez odpowiednią lekkostrawną dietę.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wzdęcia - przyczyny, dolegliwości, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Wzdęcia - przyczyny, dolegliwości, diagnostyka, leczenie
Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

Jakie są przyczyny nadkwasoty? (WIDEO)

Jakie są przyczyny nadkwasoty? (WIDEO) Odtwórz wideo

Nadkwasota, czyli nadmierne wydzielanie soków żołądkowych, to problem coraz większej liczby osób. Dietetyk Filip Kowalczyk tłumaczy, co może sprzyjać powstawaniu tej dolegliwości.

Potliwość dłoni i stóp

Nadmierne pocenie się stóp

Nadmierne pocenie się stóp

Leczenie nadmiernej potliwości to wyzwanie indywidualne, ponieważ każdy organizm jest inny. Inne są również przyczyny nadpotliwości. Kiedy wszystkie (...) metody zawiodą, najlepsza jest wizyta u lekarza,...

Wzdęcia - przyczyny, dolegliwości, diagnostyka, leczenie

Wzdęcia i gazy - przyczyny, zapobieganie

Wzdęcia i gazy - przyczyny, zapobieganie

pokarmowego. W walce z nimi, warto dowiedzieć się, w jaki sposób powstają oraz jak w naturalny sposób można im zapobiec. Wzdęcia i gazy - przyczyny (...) Wzdęcia i gazy z całą pewnością należą do...

Przyczyny łysienia

Łysienie a krążenie (WIDEO)

Łysienie a krążenie (WIDEO) Odtwórz wideo

Łysienie może mieć różne przyczyny - od czynników genetycznych czy hormonalnych, poprzez stosowane leki, aż do przemęczenia i stresu. Niewiele osób (...) wie, że zaburzenia krążenia obwodowego także mogą być przyczyną...

Zapalenie żołądka - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Objawy zapalenia żołądka

Objawy zapalenia żołądka

. Powstaje w wyniku złej diety, spożywania nadmiernej ilości alkoholu, zakażenia bakteryjnego lub poprzez dostanie się do organizmu substancji (...) żołądka konieczne będą szczegółowe badania u gastroenterologa. Tylko lekarz specjalista...

Nadmierne owłosienie - objawy, przyczyny, walka z nadmiernym owłosieniem

Hirsutyzm u kobiety

Hirsutyzm u kobiety

Chora na hirsutyzm.

Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Powstawanie trądziku związane jest ze wzmożonym wytwarzaniem łoju i rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczoły łojowe skóry.

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.