Trwa ładowanie...

Nadużywasz smartfona? Przeczytaj, czym to grozi

Avatar placeholder
Rafał Natorski 25.11.2018 13:51
Nadużywasz smartfona? Przeczytaj, czym to grozi
Nadużywasz smartfona? Przeczytaj, czym to grozi (Grafika / Shutterstock)

Sześciu na dziesięciu Polaków regularnie korzysta ze smartfona – wynika ze statystyk. Wielu z nas niemal nie rozstaje się z telefonem, który nawet w nocy musi znajdować się w zasięgu ręki. Jednak warto pamiętać, że zbyt częste korzystanie z tego typu urządzeń może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet… przyspieszać procesy starzenia organizmu.

spis treści

1. Zmarszczki technologiczne

Nasza skóra zaczyna starzeć się już około 25. roku życia. Jest to zjawisko równie nieuniknione, jak pojawianie się na twarzy czy szyi zmarszczek – jednego z najbardziej widocznych efektów osłabienia włókien kolagenowych oraz elastynowych.

Niekiedy jednak „pomagamy” naturze i przyspieszamy ten proces poprzez nadmierne korzystanie ze smartfona i innych nowoczesnych urządzeń, np. tableta czy smartwatcha. Zdaniem naukowców z Londyńskiej Kliniki Dermatologicznej może to bowiem powodować rozwój tzw. zmarszczek technologicznych, powstających w wyniku osłabienia mięśni żuchwy i szyi. Na bruzdy, zwisającą skórę czy opadanie policzków coraz częściej skarżą się osoby młode, w wieku 18-38 lat.

2. Mikroby atakują

Zobacz film: "Rak płuca. Historia Jerzego"

Skórze nie służą długie rozmowy przez telefon. Dlaczego taka forma kontaktu bywa problemem? Winowajcami są drobnoustroje, które w ogromnej ilości gromadzą się na obudowie smartfona, gdzie dzięki naszym wydzielinom (ślina, pot) mają świetne warunki do bytowania.

Gdy naukowcy zbadali powierzchnię telefonu, okazało się, że żeruje na niej więcej mikroorganizmów niż na… sedesie. Wśród nich znajdują się bakterie wywołujące poważne schorzenia, m.in. gronkowce, jednak nie brakuje również mikrobów atakujących skórę i wywołujących wypryski czy podrażnienia, a także przyspieszających procesy starzenia.

3. Problemy z oczami

Wpatrując się w ekran smartfona, często zapominamy o mruganiu, czego konsekwencją może być zmęczenie oczu, ale również poważniejsze dolegliwości, zwłaszcza coraz powszechniejszy zespół suchego oka. Zwiastuje go nadmierne łzawienie, uczucie ciała obcego pod powiekami, pieczenie oczu, światłowstręt i chwilowe zamglenie widzenia. Schorzeniu towarzyszy ból i zmęczenie oka.

Dolegliwości nie można bagatelizować, ponieważ nieleczony zespół suchego oka powoduje nasilenie objawów, a także prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń spojówki i rogówki oraz znacznego spadku komfortu życia.

4. Gdy snu jest za mało

– Smartfony zostały zaprojektowanie niemal idealnie tak, by przeszkadzać nam we śnie – przyznaje w jednym z wywiadów prof. Russell Johnson z Uniwersytetu Stanu Michigan

Badania wykazały, że leżący przy łóżku smartfon może zahamować wydzielanie melatoniny. Czym grozi niedobór tego ważnego hormonu? Przede wszystkim kiepską jakością snu. Specjaliści podkreślają, że niedostatek nocnego wypoczynku albo jego fragmentaryczność osłabiają system immunologiczny człowieka, powodując zmianę składu chemicznego krwi (podnosząc w niej poziom „złego” cholesterolu), a także spowolnienie pracy mózgu. Zbyt niskie stężenie melatoniny może zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy i krótkowzroczności oraz zaburza pracę mózgu, co sprzyja napadom padaczkowym lub halucynacjom.

Naukowcy z Uniwersytetu Portland przeanalizowali senne doświadczenia blisko 15 tys. Amerykanów, wśród których znajdowało się około 3 tys. stulatków. Co się okazało? Kto śpi więcej, ten dłużej żyje. Średnia długość nocnego wypoczynku wśród osób świętujących 100 urodziny dochodziła bowiem do 10 godzin.

5. Uwaga na depresję

Skłonność do nadużywania smartfonów mają przede wszystkim osoby ekstrawertyczne, które chętnie manifestują swoje uczucia – do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu Baylor w Teksasie, którzy przebadali blisko 400 osób w wieku 19-24 lata.

Zdaniem uczonych wielu z nas spędza długie godziny na wpatrywaniu się w ekran telefonu i śledzeniu portali społecznościowych, czatów internetowych czy sprawdzaniu poczty, ponieważ dramatycznie potrzebuje zainteresowania oraz akceptacji innych ludzi. Jednak wypadnięcie z kręgu towarzyskiego może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia psychicznego, od pogorszenia nastroju po stany depresyjne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze