Nagniotki - objawy, przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Nagniotki to niewielkie zgrubienie warstwy rogowej skóry, spowodowane ciągłym naciskiem lub tarciem. Odciski te najczęściej pojawiają się na powierzchni stóp, zwykle pomiędzy palcami lub na ich grzbietowej stronie. Niekiedy rozwijają się również na palcach dłoni, na przykład u muzyków lub osób, które wykonują prace w ogrodzie bez rękawiczek. Jak pozbyć się nagniotków?
1. Co to są nagniotki?
Nagniotki to niewielkie, cieliste lub żółtawe odciski na powierzchni stóp lub dłoni. Powstają na skutek długotrwałego nacisku lub tarcia na naskórek.
Nagniotki najczęściej występują w okolicy śródstopia, opuszek, bocznych lub grzbietowych powierzchni palców. Niekiedy rozwijają się również w wałach paznokciowych, a nawet pod paznokciami.
2. Przyczyny powstawania nagniotków
Nagniotki to efekt mechanizmu obronnego organizmu, który na skutek ciągłego nacisku chce ochronić skórę przed urazem, więc zwiększa grubość naskórka.
Nadmiar komórek obumiera ze względu na niedostateczny przepływ krwi do tego obszaru, co powoduje powstanie niewielkiej narośli.
Zgrubienie posiada wewnętrzny rdzeń (czop rogowy), połączony z głębiej położonymi warstwami za pomocą ostrego wierzchołka, który może powodować napadowy ból. Przyczyny powstawania nagniotków to:
- noszenie zbyt ciasnego obuwia,
- noszenie wysokich szpilek,
- noszenie za dużych butów,
- rezygnacja ze skarpetek,
- częsta gra na instrumentach muzycznych,
- wykonywanie prac domowych bez rękawiczek.
3. Czynniki ryzyka
Nagniotki to efekt długotrwałego nacisku lub tarcia na skórę. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które są bardzo aktywne w ciągu dnia, a więc listonosze, kurierzy, pielęgniarki, lekarze i sportowcy.
Odciski często pojawiają się również u muzyków, sprzątaczek i ogrodników. Na zgrubienia skórne szczególnie narażone są osoby, które mają haluksy, deformacje palców, stóp lub rąk, a także wady postawy z niewłaściwym rozłożeniem ciężaru ciała na kończyny.
4. Sposoby leczenia nagniotków
Usuwanie nagniotków w większości przypadków nie wymaga specjalistycznej pomocy, a zastosowania preparatów złuszczających dostępnych bez recepty, takich jak kwas mlekowy, salicylowy lub mocznik w stężeniu wyższym niż 10 procent.
Produkty na nagniotki zwykle są w postaci kremu, maści lub płynów. Korzystne efekty przynosi również moczenie stóp lub dłoni w ciepłej wodzie z solą do kąpieli lub olejkami.
Dobrze sprawdza się również roztwór sody oczyszczonej lub napar z rumianku. Substancje te skutecznie zmiękczają naskórek i likwidują stan zapalny.
W usuwaniu zgrubień na skórze niezastąpiony jest również peeling gruboziarnisty, który można wykonać samodzielnie w domu, w tym celu warto sięgnąć po cukier lub kawę.
Dużą popularnością cieszą się plastry na nagniotki i odciski na bazie kwasu salicylowego. Idealnie dopasowują się one do kształtu zmiany, zmniejszają ból i dyskomfort w czasie chodzenia, zakładania butów czy rękawiczek.
Plastry zwykle zmienia się raz na dobę, ale zawsze należy kierować się wskazówkami producenta. W pewnym momencie nagniotek zmieni barwę na białą, wówczas należy go namoczyć i delikatnie spiłować pilniczkiem do paznokci.
Odciski oporne na leczenie są wskazaniem do wizyty u podologa, który wykona badanie dermatoskopowe w celu oceny głębiej położonych warstw naskórka. Może zdarzyć się, że nagniotek trudno odróżnić od zgrubienia wywołanego przez zakażenie wirusowe.
5. Nagniotki a modzele
Nagniotki i modzele to podobne do siebie zmiany na powierzchni stóp lub dłoni, które różnią się przede wszystkim rozmiarem. Modzele są znacznie większe i lokalizują się na spodniej części stopy, najczęściej na piętach.
U większości osób nie odpowiadają za dolegliwości bólowe ani dyskomfort, w przeciwieństwie do niewielkich nagniotków, które powodują ból nawet podczas delikatnego ucisku.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.