Trwa ładowanie...

Najbardziej agresywny wariant dotarł do Polski. Takie objawy daje Kraken

 Karolina Rozmus
24.01.2023 10:24
MZ potwierdza pierwsze przypadki zakażenia Krakenem
MZ potwierdza pierwsze przypadki zakażenia Krakenem (Getty Images)

Najnowsze doniesienia z Ministerstwa Zdrowia wskazują, że Kraken dotarł do Polski i spowodował infekcję u co najmniej dwóch osób. To prawdopodobnie dopiero początek, bo eksperci podkreślają, że jest to najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, który odpowiada za falę zachorowań w Stanach Zjednoczonych i w Chinach, ale też niepokoi naukowców z Wielkiej Brytanii, gdzie zaczyna dominować. Jakie objawy daje Kraken?

spis treści

1. Kraken w Polsce. Są potwierdzone przypadki

Jak udało się ustalić Wirtualnej Polsce, najnowszy mutant z rodziny Omikron, dotarł do Polski. W pierwszych tygodniach stycznia pobrane próbki wysłano do sekwencjonowania, a w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia otrzymało ich wyniki potwierdzające, że nowy wariant uderzył w Polaków.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że oficjalnie mamy dwa przypadki infekcji wariantem XBB.1.5 Obie osoby są już zdrowe.

Zobacz film: "Kraken dotrze do Polski? Dr Grzesiowski: Spodziewamy się fali zachorowań pod koniec lutego"

- Monitorujemy sytuację epidemiczną w tych państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością wariantu XBB.1.5, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i USA. Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy - mówi Wirtualnej Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) przewiduje, że Kraken zdominuje nasz kontynent maksymalnie w ciągu najbliższych ośmiu tygodni.

Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z WP "Newsroom" przyznał, że fala zachorowań będąca skutkiem dominacji Krakena pojawi się prawdopodobnie pod koniec lutego.

2. Uwaga na objawy Krakena

Szef resortu przyznaje, że COVID-19 mimo to nie stanowi dla Polski zagrożenia, a XBB.1.5 ''w większości przypadków nie powoduje cięższego przebiegu''. Atutem dla wirusa jest jednak jego wysoka transmisyjność: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała go za najbardziej zaraźliwy ze wszystkich szczepów.

WHO wskazuje również, że dodatkowo wirus jest w stanie uciec spod odpowiedzi immunologicznej organizmu, także tej indukowanej za sprawą szczepień.

- Faktycznie badania naukowe dowodzą, że wariant XBB.1.5 charakteryzuje się bardzo wysoką zakaźnością, najwyższą z dotychczasowych, jakie prezentowały warianty koronawirusa. Przebieg kliniczny choroby jest jednak podobny do tego, jakie obserwujemy od ponad roku, a za który odpowiada wariant Omikron. Niewątpliwie wariant XBB. 1.5. wymyka się spod kontroli szczepionki. Niestety obecne dzisiaj na rynku szczepionki nie do końca chronią skutecznie przed zachorowaniem na COVID-19 – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych ze Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

Jak rozpoznać symptomy choroby? Pełna, zaktualizowana lista objawów obejmuje obecnie 12 dolegliwości:

  • uporczywy kaszel,
  • podwyższona ciepłota ciała lub gorączka,
  • duszności,
  • zaburzenia lub zanik węchu lub smaku,
  • bóle mięśni,
  • katar lub zatkany nos,
  • uczucie zmęczenia,
  • utrzymujący się ból głowy,
  • biegunka,
  • nudności lub wymioty,
  • utrata apetytu,
  • ból gardła.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze