Trwa ładowanie...

Najlepiej filtruje nerki. Wcale nie chodzi o piwo

Avatar placeholder
29.01.2024 15:48
Wpływ piwa na nerki to niebezpieczny mit
Wpływ piwa na nerki to niebezpieczny mit (Getty Images)

Nerki pełnią wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Problemy z tym narządem odbijają się na ogólnym zdrowiu. Chore nerki jednak nie bolą, a z ich niewydolnością może zmagać się nawet 10 proc. Polaków. Jak więc o nie zadbać?

spis treści

1. Chore nerki nie bolą

Główną funkcją nerek jest filtracja krwi - usuwanie zbędnych substancji, produktów przemiany materii oraz nadmiaru soli i wody wraz z moczem. Utrzymują też równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Nerki produkują też aktywną formę witaminy D, erytropoetynę, która stymuluje produkcję czerwonych krwinek oraz reninę, czyli enzym wpływający na ciśnienie krwi. Ponadto ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej ilości płynów w organizmie.

Zobacz film: "Groźne zatrucie witaminą D. Na co zwrócić uwagę, aby nie było za późno"

Chore nerki nie są w stanie odpowiednio pełnić swoich funkcji, co negatywnie wpływa na cały organizm. Problem w tym, że wiele osób nie jest świadome tego, że narząd nie działa prawidłowo, ponieważ nerki nie bolą.

2. Objawy, które powinny zaniepokoić

Problem pojawia się w innych narządach, kiedy sytuacja jest już naprawdę poważna. Choroby nerek wykrywane są późno, gdyż w początkowym stadium pojawiają się mało specyficzne objawy jak zmęczenie, spadek apetytu, bóle brzucha i nudności.

Chorobom nerek może towarzyszyć też wysokie ciśnienie tętnicze krwi, problemy z oddawaniem moczu oraz obrzęki w obrębie twarzy i kończyn. Profilaktyczne badanie stężenia kreatyniny pomoże szybko wykryć potencjalne problemy.

Na choroby nerek szczególnie narażeni są pacjenci z nadciśnieniem, cukrzycą, niewydolnością serca oraz palacze. Uważać też powinny osoby, które mają rodzinną historię chorób nerek oraz regularnie przyjmujące niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Nieleczona próchnica również pogarsza funkcjonowanie naszych nerek. Bakterie mogą bowiem przedostać się z organizmu i doprowadzić do uszkodzenia narządów, w tym nerek.

3. Największy mit o piwie

Wielu Polaków wciąż wierzy, że picie piwa pomoże odfiltrować i czyścić nerki. To jednak mit, a alkohol niekorzystnie wpływa na zdrowie. Samo piwo jest także bardzo kaloryczne i ma wysoki indeks glikemiczny.

Najlepszy efekt diuretyczny przynosi woda. Odpowiednie nawadnianie to najlepszy sposób, by zadbać o nerki, oczyścić organizm, pozbyć się szkodliwych substancji i zapobiegać kamicy.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze