Trwa ładowanie...

Najpopularniejsze mity związane z kamieniami nerkowymi

Najpopularniejsze mity związane z kamieniami nerkowymi
Najpopularniejsze mity związane z kamieniami nerkowymi

Czy picie piwa pomaga pozbyć się kamieni nerkowych, a woda z kranu powoduje ich tworzenie się? Czy dieta ma wpływ na powstawanie tego schorzenia? Czy, jeżeli raz się wyleczymy, nie musimy się martwić o kamienie w przyszłości? Poznaj najpopularniejsze mity związane z tworzeniem się kamieni nerkowych.

spis treści

1. Mit: Picie wody z kranu powoduje tworzenie się kamieni w nerkach

Wielu sądzi, że tak jak kamień osadza się na przykład na ściankach czajnika podczas gotowania wody, tak i może osadzać się w naszych nerkach, kiedy będziemy pić wodę prosto z kranu. Tymczasem żadne badania tego nie potwierdzają. Powstawanie kamieni nerkowych nie ma związku z twardością spożywanej wody, natomiast jest efektem zaburzenia procesu metabolizmu, co skutkuje powstawaniem złogów nierozpuszczalnych fosforanów, moczanów, szczawianów, a także cholesterolu.

Dowiedz się więcej

2. Mit: Picie piwa oczyszcza nerki i zapobiega kamicy nerkowej

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Faktycznie, piwo działa moczopędnie i zwiększa diurezę, co teoretycznie można uznać za filtrację w nerkach. Jednak nie ma wpływu na eliminację szkodliwych złogów kamieni w drogach moczowych. Trudno zatem mówić tutaj, że większe ilości i częstsze spożycie piwa to działanie profilaktyczne w schorzeniach nerek, a przy chorobach, które je dotykają warto zadbać o dietę i odpowiednią ilość innych płynów. Pite bez umiaru piwo może przynieść więcej skutków negatywnych niż pozytywów.

3. Mit: Dieta nie wpływa na powstawanie kamieni nerkowych

Jednym z najistotniejszych elementów w profilaktyce chorób układu moczowego i zapobieganiu kamicy nerkowej jest właściwy sposób odżywiania się. Nasza dieta powinna być zrównoważona i zbilansowana. W przypadku kamicy moczanowej – dieta powinna zawierać dużą ilość warzyw i owoców najlepiej w nieprzetworzonej postaci. Powinniśmy również ograniczyć spożycie soli kuchennej i białka, głównie pochodzenia roślinnego, jak na przykład: soczewicy, soi, fasoli. Jeżeli naszym problemem jest kamica wapniowa, wówczas należy zmniejszyć spożycie produktów, które obfitują w wapń. Mleko, twaróg, śmietana, żółty ser – ich należy się wystrzegać. Warto również ograniczyć spożycie czekolady, ryb oraz produktów bogatych w białko, które sprzyjają zwiększeniu stężenia mocznika.

4. Mit: Jeżeli raz pozbędziesz się kamieni nerkowych, nie będziesz miał z nimi problemów w przyszłości

Niestety, bez względu na to, w jaki sposób pozbędziemy się kamieni nerkowych – czy je „urodzimy” czy rozkruszymy, nie daje to nam ochrony przed ponownym powstaniem ich w przyszłości. U połowy pacjentów z kamicą nerkową dolegliwości wracają niestety po 5-10 latach od pierwszego napadu kolki. Dlatego też warto włączyć w życie odpowiednie działania zapobiegawcze. Przede wszystkim odpowiednią dietę wzbogaconą o środki roślinne wspomagające prawidłowe funkcjonowanie nerek.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze