Trwa ładowanie...

Następstwa biegunki, czyli zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej

 Katarzyna Krupka
26.11.2018 10:38
Biegunka sprawia, że tracimy duże ilości wody z organizmu
Biegunka sprawia, że tracimy duże ilości wody z organizmu

Podczas biegunki tracimy spore ilości wody oraz cennych elektrolitów. Ich utrata jest bezpośrednio związana z niebezpiecznym dla zdrowia odwodnieniem. Niedobory cennych pierwiastków, takich jak potas czy sód, mogą prowadzić do zaburzenia pracy serca, wzrostu ciśnienia krwi, skurczy mięśni nóg, podenerwowania oraz uczucia zmęczenia. Towarzyszą im również bóle głowy i brak apetytu.

Kiedy organizm jest narażony na odwodnienie, w szczególności trzeba zadbać o uzupełnienie płynów. Doskonałym sposobem na to jest przyjmowanie DPN, czyli doustnych płynów nawadniających. Ich unikalny skład jest dostosowany do potrzeb osłabionego organizmu, który potrzebuje wówczas płynów o obniżonej osmolarności, które pomagają przywrócić organizmowi prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową.

1. Ale czym jest gospodarka wodno-elektrolitowa i osmolarność?

Gospodarka wodno-elektrolitowa jest bezpośrednio związana z pracą, jaką w organizmie ludzkim wykonują nerki. Jest to bowiem główny narząd odpowiedzialny za kontrolę objętości oraz skład ilościowy i jakościowy płynów obecnych w ciele każdego człowieka. Nerki regulują objętość wydalanego moczu, pozwalają na zachowanie równowagi pomiędzy ilością płynów, które przyjmujemy i tych, które wydala nasz organizm w procesie oddychania czy trawienia.

Zobacz film: "Łuszczyca a depresja"

Osmolarność z kolei jest to liczba moli osmotycznie czynnych substancji przypadających na litr roztworu. Osmolarność płynów ustrojowych znajduje się pod ścisłą kontrolą, co pozwala na uniknięcie nadmiernego powiększenia lub skurczenia się komórek. Nieprawidłowa objętość komórek mogłaby doprowadzić do trwałego uszkodzenia tkanek, a tym samym do nieodwracalnych zmian w organizmie człowieka. Aby taka kontrola była możliwa, wszystkie procesy mające miejsce w organizmie muszą zachodzić w obecności wody.

Co to oznacza? Odwodniony organizm traci więcej wody niż elektrolitów, wówczas osmolalność płynów ustrojowych w organizmie wzrasta. Zwiększa się zatem ryzyko zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Ma to najczęściej miejsce podczas wymiotów czy ostrej biegunki, ale także podczas wysokiej gorączki, intensywnej aktywności fizycznej czy zwiększonego wydzielania potu w upalne dni.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Konsekwencje powikłań biegunki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze