Naświetlone oczy - objawy, przyczyny i leczenie
Naświetlone oczy to skutek działania szkodliwego promieniowania. Narażeni są na to spawacze, osoby korzystające z lamp kwarcowych, a także przebywające w wysokich górach oraz opalające się bez okularów przeciwsłonecznych. Problemy ze wzrokiem mogą być bardzo różne. Jak sobie pomóc, gdy się pojawią? Czy to groźne?
1. Przyczyny naświetlonych oczu
Naświetlone oczy to skutek działania promieniowania nadfioletowego. Do tego typu uszkodzenia narządu wzroku dochodzi podczas spawania, oglądania zaćmienia Słońca, nadmiernego opalania bez okularów przeciwsłonecznych, naświetlania lampą kwarcową czy przebywania w wysokich górach bez ochrony oczu.
Wzrok może uszkodzić:
- promieniowanie widzialne, to jest promieniowanie o najdłuższej długości fali (od 400 a 500 nanometrów),
- promieniowanie UVA, najbliższe widzialnemu światłu, o najmniejszej energii i najdłuższej długości fali spośród promieniowań niewidzialnych,
- promieniowanie UVB – promieniowanie o długości fali od 280do 315 nanometrów, które częściowo jest zatrzymywane przez warstwę ozonową. Odpowiada za produkcję melaniny w skórze i efekt opalenizny. Niestety wpływa także na przedwczesne starzenie się skóry, może uszkodzić oko i doprowadzić do ślepoty śnieżnej,
- promieniowanie UVC - najbardziej szkodliwe (promieniowanie o długości fali od 10 do 280 nanometrów). Niemal w całości jest blokowane przez warstwę ozonową.
Zwiększone ryzyko uszkodzeń występuje także u osób z niedoborem witaminy C oraz innych antyoksydantów, które chronią komórki organizmu przed uszkodzeniami.
2. Objawy naświetlonych oczu
Objawem naświetlonych oczu jest:
- dyskomfort w obrębie gałki ocznej,
- ból oczu, który nie znika nawet po zamknięciu powiek. Co charakterystyczne, często naświetlone oczy od spawania dają o sobie znać dopiero po upływie doby od zdarzenia,
- osłabienie wzroku,
- mroczki w polu widzenia,
- pieczenie oczu, mrowienie oczu, wrażenie piasku w oczach,
- nadwrażliwość na światło (światłowstręt),
- silne łzawienie,
- skurcz powiek,
- obrzęk spojówek,
- przymglenie rogówki.,
- ostry stan zapalny spojówki i rogówki.
Narażenie oczu na szkodliwe działanie światła jest groźne, ponieważ może prowadzić do:
- zaćmy,
- zgrubienia i żółtawego zwyrodnienia spojówki,
- zwyrodnienia plamki żółtej,
- ślepoty śnieżnej,
- zgrubienia spojówki na kształt trójkąta.
Naświetlone oczy - ile trwa? Objawy mogą utrzymywać się dzień lub dwa, w zależności od ilości czasu spędzonego przy szkodzącym narządowi wzroku świetle.
3. Co na naświetlone oczy?
Dolegliwości związane z naświetleniem oczu najczęściej ustępują po zastosowaniu kropli na naświetlone oczy.
Jakie krople są najlepsze? Te, które mają działanie znieczulające, przeciwzapalne i przeciwobrzekoweW niektórych przypadkach niezbędne są krople na naświetlone oczy z antybiotykiem.
Naświetlone oczy - co pomaga?
Przy naświetlonych oczach często jest niezbędna pomoc okulisty. Pierwsza pomoc może polegać na zastosowaniu kropli do oczu bez recepty, które nawilżają gałkę oczną (zawierają na przykład hialuronian sodu). Sprawdzą się również inne środki przeciwzapalne i zmniejszające obrzęk naświetlonych oczu, które można kupić w aptece. W przypadku silnego bólu można zażyć tabletkę przeciwbólową.
Pomocne są także domowe sposoby na naświetlone oczy. To zimne kompresy, które kładzie się na zamknięte powieki (mają zmniejszyć przekrwienie oczu i przynieść ulgę naświetlonym oczom). Sprawdzą się także torebki zaparzonej herbaty położone na powieki. Podobne działanie ma herbata ze świetlika i czerwonokrzewu.
Wskazane jest również przebywanie w ciemnych pomieszczeniach lub noszenie okularów przeciwsłonecznych. Brak dostępu światła pozwala szybciej wrócić do zdrowia. Domowe sposoby na naświetlone oczy, które nie pomogą, a mogą zaszkodzić, to okłady z wody i octu lub białka kurzego jaja, a także plasterków ziemniaka.
4. Czy naświetlenie oczu jest niebezpieczne?
Naświetlenie oczu nie tylko wywołuje różne dolegliwości, ale i może grozić utratą wzroku. Co więcej, nawet jeśli objawy nie są bardzo natężone i uciążliwe, w dłuższej perspektywie mogą się okazać niebezpiecznie dla oczu.
To dlatego tak ważne jest, by w sytuacji narażenia na naświetle nadfioletem chronić narząd wzroku. Kluczowe jest noszenie okularów ochronnych (także przeciwsłonecznych). Podczas spawania, by nie dopuścić do naświetlenia oczu, trzeba zakładać przyłbicę. Wiele z nich posiada filtry ściemniające, które można ustawić według własnych preferencji.
To doskonale zabezpiecza nie tylko wzrok, ale i twarz tak przed szkodliwym promieniowaniem, jak i iskrami. To jeden z istotniejszych elementów stroju roboczego. Ważne jest również unikania patrzenia na słońce, lampę kwarcową oraz inne źródła szkodliwego światła.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.