Trwa ładowanie...

Naturalne metody leczenia łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn. Czy są skuteczne?

 Agnieszka Gotówka
29.04.2019 07:54
łysienie androgenowe
łysienie androgenowe (istock)

Łysienie androgenowe dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Szacuje się, że w Polsce z tego powodu cierpi 10 mln osób. Jakie są czynniki ryzyka choroby oraz jak zahamować jej postęp? W jaki sposób skutecznie leczyć łysienie androgenowe?

Łysienie to bardzo duży problem społeczny, ale i psychologiczny. W przypadku wielu osób, których dotyczy utrata włosów, obserwuje się obniżenie samooceny i nastroju. Nic zatem dziwnego, że tak ważne jest znalezienie odpowiedniej pomocy i sposobu leczenia.

1. Co to jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe związane jest z przemianą testosteronu (pod wpływem enzymu 5α-reduktazy) w dihydrotestosteron. Oddziałuje on na receptory androgenowe mieszka włosowego i prowadzi do jego stopniowego zaniku. Włosy stają się coraz krótsze i cieńsze, ostatecznie wcale nie są produkowane.

Badania naukowe potwierdziły, że łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne. Do rozwoju problemu przyczyniają się geny 5α-reduktazy, receptorów estrogenowych, chromosomu Y, czynników wzrostowych i receptorów androgenowych. Ryzyko utraty włosów w przypadku mężczyzn jest większe, jeśli problem ten występował u ojca lub dziadka ze strony matki.

Z kolei u kobiet zmagających się z problemem łysienia badania potwierdzają zwiększone stężenia androgenów. Może mieć to związek z zaburzeniami wewnątrzwydzielniczymi albo ze stosowaniem androgenów lub syntetycznych progesteronów. Objaw ten może być ponadto powiązany z chorobami ogólnoustrojowymi, np. otyłością, zespołem policystycznych jajników, guzami jajników produkującymi androgeny.

2. Objawy łysienia androgenowego i sposoby leczenia

W przypadku kobiet utrata włosów zaczyna się w okolicy centralnej głowy owłosionej, o największym nasileniu w części czołowej. Z kolei u mężczyzn początki łysienia obserwuje się w okolicy czołowo-skroniowej, a następnie ciemieniowej. Z czasem na głowie pozostaje tylko korona włosów na potylicy i częściowo w okolicach skroniowych.

Leczenie łysienia androgenowego może być miejscowe lub ogólne. W pierwszym przypadku stosuje się najczęściej minoksydyl, którego skuteczność potwierdzają badania kliniczne, jednak musi być on stosowany w sposób ciągły. Z kolei w terapii ogólnej zastosowanie znajduje finasteryd, który hamuje enzym 5α-reduktazy i proces powstawania dihydrotestosteronu.

Alternatywą jest też leczenie chirurgiczne, polegające na przeszczepieniu włosów. Trzeba jednak zaznaczyć, że jedynie łagodzi ono skutki łysienia, ale nie hamuje rozwoju choroby.

W aptekach można ponadto kupić preparaty przyspieszające porost włosów o udowodnionej skuteczności. Jednym z nich jest suplement diety Kerabione Booster. Zawiera składniki, które przyczyniają się do prawidłowego wzrostu włosów, ale też metabolizmu i funkcjonowania układu hormonalnego.

Jednym z nich jest wyciąg z palmy sabałowej. Roślina ta jest dobrze znana w świecie nauki. Poddano ją licznym badaniom i analizom, które wykazały, że ma zdolność hamowania enzymu 5α-reduktazy, który przekształca testosteron w bardziej czynny biologicznie androgen, dihydrotestosteron. Zwiększa gęstość włosów, zmniejsza ich wypadanie, ale też reguluje wydzielanie sebum.

Produktem wysokiej jakości jest też wzmacniające serum do włosów ze skłonnością do wypadania Kerabione Booster Oils. W jego składzie znaleźć można m.in. olejek lawendowy. Badania kliniczne wykazały, że ma on nie tylko właściwości uspokajające, ale też charakteryzuje się działaniem stymulującym wzrost włosów i ograniczającym ich wypadanie.

Jest przy tym naturalny i bezpieczny, w przeciwieństwie do leków konwencjonalnych. Badania kliniczne na myszach ujawniły podobne działanie olejku lawendowego i minoksydylu, jednak w drugim przypadku zaobserwowano znacząco wyższą masę bezwzględną i względną śledziony.

W składzie Kerabione Booster Oils obecny jest również olejek rozmarynowy, który wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Pomaga pozbyć się łupieżu i minimalizuje problem swędzenia skóry głowy. Badania potwierdziły ponadto, że półroczna kuracja olejkiem rozmarynowym daje bardzo zbliżone efekty do terapii minoksydylem w stężeniu 2 proc. Pobudzenie wzrostu włosów w obu przypadkach jest bardzo zbliżone.

Medycyna ma wiele sposobów na leczenie łysienia androgenowego. O ile w większości są skuteczne, o tyle terapia konwencjonalna obarczona jest też pewnym ryzykiem. Nie wyklucza się jednak stosowania naturalnych metod, zwłaszcza że skuteczność wielu z nich została potwierdzona w badaniach naukowych.

Partnerem artykułu jest marka Kerabione

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze