Trwa ładowanie...

Naukowcy: koty przyczyną zaburzeń psychicznych. Alarmujące wyniki badań

 Aleksandra Miłosz
30.11.2018 08:46
Toksoplazmoza to niebezpieczna choroba zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci
Toksoplazmoza to niebezpieczna choroba zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci (123rf.com)

Kiedy wieczory są coraz chłodniejsze, a pogoda sprawia, że nie mamy ochoty wyjść z domu, jedyne co jest w stanie poprawić nam humor to ulubiony czworonóg. Ciepły koc, ulubiona herbata i kot grzejący nasze zmarznięte stopy to często idealny scenariusz na jesienne wieczory. Okazuje się jednak, że posiadanie w domu puszystego pupila może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Najnowsze badania opublikowane przez brytyjski "The Telegraph" niepokoją zwłaszcza wielbicieli kotów. Okazuje się, że osoby, które często stykają się z kotem i jego odchodami są dwukrotnie częściej narażone na rozwój zaburzeń eksplozywnych przerywanych, znanych też jako IED.

Rasy kotów, niegroźne dla alergika
Rasy kotów, niegroźne dla alergika [5 zdjęć]

Męczący katar, łzawienie oczu, duszności, wysypka i świszczący oddech – to najczęstsze objawy alergii

zobacz galerię

Zaburzenia te to nic innego jak nagłe wybuchy gniewu. Czym jednak różnią się od nerwów, których doświadczamy na co dzień? U osób zmagających się z IED powstają znacznie częściej i trudno jest znaleźć faktyczną przyczynę gniewu. Czasem wystarczy najbardziej błaha sytuacja, aby chora osoba zaczęła tracić nad sobą kontrolę. Wtedy napadom gniewu towarzyszy też zazwyczaj trudność z mówieniem, przyspieszone bicie serca czy nadmierne pocenie.

Zobacz film: "Jak uniknąć zarażenia toksoplazmozą w ciąży?"

Zobacz także:

W przypadku kociarzy za rozwój zaburzenia odpowiadają odchody czworonogów. To w nich znajdują się bakterie, które jeśli dostaną się do ludzkiego organizmu, powodują zmiany w mózgu. Na zarażenie się bakterią szczególnie narażone są osoby, które w niewystarczający sposób dbają o swoją higienę, czyli np. nie myją rąk po opróżnieniu kociej kuwety.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Chicago objęły 358 osób. Okazało się, że toksoplazmoza – bo o niej tutaj mowa – odpowiadała też za schizofrenię czy myśli samobójcze badanych. Warto wspomnieć, że posiadanie kota nie zawsze będzie wiązać się z rozwojem IED. Warto jednak pamiętać o skutkach niewłaściwej higieny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze