Trwa ładowanie...

Naukowcy potwierdzili, że psy upodabniają się do swoich właścicieli

Podobno psy i ich właściciele są do siebie podobni. Jak się okazuje, nie jest to tylko mądrość ludowa. Najnowsze badania naukowców potwierdzją tę tezę.

1. Najnowsze badania

Badania zostały przeprowadzone pod kierownictwem dr Iris Schoberl z Uniwersytetu w Wiedniu. Podczas eksperymentu obserwowano ponad 100 psów różnych gatunków. Na każdym z nich wykonano testy m.in. badające reakcję na potencjalne zagrożenie. Naukowcy badali też u zwierząt poziom hormonu stresu w ślinie (kortyzol), a także tempo bicia serca.

Równolegle z badaniami psów, zostały również przeprowadzone testy na ich właścicielach. Na podstawie ankiet i reakcji na poszczególne sytuacje, u każdego z nich określano główne cechy osobowości, takie jak: ugodowość, sumienność, neurotyczność, ekstrawersję i otwartość. Okazło się, że właściciele i ich psy w tych samych sytuacjach reagują podobnie. Ich organizmy wydzielały zbliżoną dawkę horomonu stresu, zmiany rytmu ich serc również były porównywalne. Na tej podstawie naukowcy wyciągneli wnioski, że ich osobowości są niemal bliźniacze.

Według dr Schoberl wyniki tych badań są dowodem na to, że osobowość właściciela silnie wpływa na cechy charakteru czworonożnego przyjaciela. Człowiek ma ogromny wpływ na zachowanie psa. Dr Schoberl uważa również, że psy są szczególnie podatne na przejmowanie negatywnych i agresywnych zachowań od człowieka. Psy odczytują emocje swoich właścicieli głównie na podstawie zachowania, a także mimiki twarzy.

Pies upodabnia się do swojego właściela
Pies upodabnia się do swojego właściela (123rf)

Czworonogi mogą również wywoływać u ludzi różne odczucia, np. zwierzaki, które są spokojne i przyjazne mogą działać na człowieka odstresowująco, psy agresywne wywoływać złość, itd.

Również wcześniejsze badania naukowców potwierdzają pozytywny wpływ czworonogów na ich właścicieli, psy sprawiają, że stają się oni lepszymi ludźmi. Zwierzaki uczą respektu, szacunku i współczucia. Specjaliści z Delta Society zajmujący się dogoterapią przyznali także, że właściciele psów mają mniej problemów zdrowotnych.

To musisz wiedzieć

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza