Trwa ładowanie...

Nawet niewielka ilość alkoholu może powodować nieregularny rytm serca

Avatar placeholder
01.12.2021 09:32
Chociaż często mówi się, że małe ilości alkoholu mają korzystny wpływ na zdrowie, badania dowodzą, że nawet one mogą szkodzić sercu
Chociaż często mówi się, że małe ilości alkoholu mają korzystny wpływ na zdrowie, badania dowodzą, że nawet one mogą szkodzić sercu (AdobeStock)

Przypadłość ta nazywana jest "holiday heart syndrome", ponieważ dotyka pijaków czujących kołatanie lub nieregularne bicie serca po spożyciu zbyt dużej ilości drinków podczas imprezy. Ostatnie badania donoszą jednak, że nawet jeden kieliszek może przysporzyć nam kłopotów z sercem.

Jak mówi główny autor badania, dr Peter Kistler z Baker IDI Heart and Diabetes Institute w Melbourne, ogólnie przyjmuje się, bazując na pewnych badaniach, że okazjonalna lampka wina lub kufel piwa mogą wpłynąć pozytywnie na pracę naszego serca i układu krążenia, zmniejszając ryzyko chorób serca i udaru, a także śmierci na tle sercowo-naczyniowym.

W badaniu, o którym mowa w tym artykule, naukowcy przejrzeli dane zebrane od prawie 900 tysięcy osób i na ich podstawie obliczyli, że ryzyko nieregularności w rytmie serca zwiększa się o osiem proc. wraz z każdym napojem zawierającym alkohol spożytym w danym dniu.

"Alkohol nie jest bezdyskusyjnie dobry dla serca. Jest korzystny dla hydraulicznej części pracy serca, lub dla szybszego dostarczania krwi do mięśnia sercowego, jednak dla równowagi elektrycznej serca już nie" - mówi Kistler.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Chociaż często mówi się, że małe ilości alkoholu mają korzystny wpływ na zdrowie, badania dowodzą, że nawet one mogą szkodzić sercu
Chociaż często mówi się, że małe ilości alkoholu mają korzystny wpływ na zdrowie, badania dowodzą, że nawet one mogą szkodzić sercu (123RF)

Badanie skupiało się na zjawisku znanym jako migotanie przedsionków lub arytmia, czyli drżącym lub nieregularnym biciu serca, które może prowadzić do zakrzepów krwi, udaru, zawału serca i innych komplikacji związanych z sercem.

Nieleczone, schorzenie to podwaja ryzyko śmierci z powodu problemów z sercem, a także powoduje pięciokrotnie zwiększone ryzyko udaru mózgu, jak donosi Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Według dr Kistlera chociaż nikomu nie zaleca się nadużywania alkoholu, osoby u których wystąpiło kiedyś migotanie przedsionków, powinny szczególnie unikać lub ograniczyć spożycie alkoholu. Tak mężczyźni, jak i kobiety zagrożone są w równym stopniu tym zjawiskiem, według raportu badaczy opublikowanego w "Journal of the American College of Cardiology".

Zgodnie z badaniami, osoby, które w przeszłości cierpiały na migotanie przedsionków i w dalszym ciągu spożywają alkohol, zagrożone są występowaniem kolejnych zaburzeń pracy serca, nawet po przejściu operacji mającej na celu naprawienie równowagi elektrycznej serca i usunięcie przyczyny drgania.

Komórki mięśnia sercowego kurczą się w skoordynowany sposób poprzez przepływ sygnałów elektrycznych pomiędzy komórkami. Z czasem, picie alkoholu może zmienić te sygnały elektryczne, rozregulowując rytm serca.

Alkohol może przyczynić się do arytmii także poprzez stymulację autonomicznego układu nerwowego, który kontroluje funkcje ciała, takie jak bicie serca, trawienie i oddychanie.

Koniecznie przeczytaj

Mimo wielu badań przeprowadzonych na ten temat, konkretny mechanizm stojący za związkiem alkoholu z arytmią wciąż nie jest nam znany. Do innych powodów można zaliczyć także udział alkoholu w takich schorzeniach jak otyłość, problemy ze snem, oddychaniem, lub wysokim ciśnieniem krwi.

Główną wadą modelu badań, który użyty jest w badaniach na temat alkoholu i arytmii jest to, że biorące w nim udział osoby proszone są o dokładne opowiedzenie, ile alkoholu spożyły w danym okresie.

Często prowadzi to do błędów i przeinaczeń, ponieważ uczestnicy badania mają tendencję do zaniżania deklarowanej dawki spożytego alkoholu w porównaniu z prawdą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze