Nawet niewielka ilość alkoholu może powodować nieregularny rytm serca

Przypadłość ta nazywana jest "holiday heart syndrome", ponieważ dotyka pijaków czujących kołatanie lub nieregularne bicie serca po spożyciu zbyt dużej ilości drinków podczas imprezy. Ostatnie badania donoszą jednak, że nawet jeden kieliszek może przysporzyć nam kłopotów z sercem.

Jak mówi główny autor badania, dr Peter Kistler z Baker IDI Heart and Diabetes Institute w Melbourne, ogólnie przyjmuje się, bazując na pewnych badaniach, że okazjonalna lampka wina lub kufel piwa mogą wpłynąć pozytywnie na pracę naszego serca i układu krążenia, zmniejszając ryzyko chorób serca i udaru, a także śmierci na tle sercowo-naczyniowym.

W badaniu, o którym mowa w tym artykule, naukowcy przejrzeli dane zebrane od prawie 900 tysięcy osób i na ich podstawie obliczyli, że ryzyko nieregularności w rytmie serca zwiększa się o osiem proc. wraz z każdym napojem zawierającym alkohol spożytym w danym dniu.

"Alkohol nie jest bezdyskusyjnie dobry dla serca. Jest korzystny dla hydraulicznej części pracy serca, lub dla szybszego dostarczania krwi do mięśnia sercowego, jednak dla równowagi elektrycznej serca już nie" - mówi Kistler.

Badanie skupiało się na zjawisku znanym jako migotanie przedsionków lub arytmia, czyli drżącym lub nieregularnym biciu serca, które może prowadzić do zakrzepów krwi, udaru, zawału serca i innych komplikacji związanych z sercem.

Nieleczone, schorzenie to podwaja ryzyko śmierci z powodu problemów z sercem, a także powoduje pięciokrotnie zwiększone ryzyko udaru mózgu, jak donosi Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Według dr Kistlera chociaż nikomu nie zaleca się nadużywania alkoholu, osoby u których wystąpiło kiedyś migotanie przedsionków, powinny szczególnie unikać lub ograniczyć spożycie alkoholu. Tak mężczyźni, jak i kobiety zagrożone są w równym stopniu tym zjawiskiem, według raportu badaczy opublikowanego w "Journal of the American College of Cardiology".

23 odświeżające drinki bezalkoholowe, które ochłodzą cię w upalny dzień

Połączenie cytrusów i kolendry nie jest zarezerwowane wyłącznie dla dań kuchni meksykańskiej i kuchni Dalekiego Wschodu. Doskonale nada się także jako...

Zgodnie z badaniami, osoby, które w przeszłości cierpiały na migotanie przedsionków i w dalszym ciągu spożywają alkohol, zagrożone są występowaniem kolejnych zaburzeń pracy serca, nawet po przejściu operacji mającej na celu naprawienie równowagi elektrycznej serca i usunięcie przyczyny drgania.

Komórki mięśnia sercowego kurczą się w skoordynowany sposób poprzez przepływ sygnałów elektrycznych pomiędzy komórkami. Z czasem, picie alkoholu może zmienić te sygnały elektryczne, rozregulowując rytm serca.

Alkohol może przyczynić się do arytmii także poprzez stymulację autonomicznego układu nerwowego, który kontroluje funkcje ciała, takie jak bicie serca, trawienie i oddychanie.

Mimo wielu badań przeprowadzonych na ten temat, konkretny mechanizm stojący za związkiem alkoholu z arytmią wciąż nie jest nam znany. Do innych powodów można zaliczyć także udział alkoholu w takich schorzeniach jak otyłość, problemy ze snem, oddychaniem, lub wysokim ciśnieniem krwi.

Główną wadą modelu badań, który użyty jest w badaniach na temat alkoholu i arytmii jest to, że biorące w nim udział osoby proszone są o dokładne opowiedzenie, ile alkoholu spożyły w danym okresie.

Często prowadzi to do błędów i przeinaczeń, ponieważ uczestnicy badania mają tendencję do zaniżania deklarowanej dawki spożytego alkoholu w porównaniu z prawdą.

Rafał Szewczyk, 5 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (1)

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję. W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...

Newsy

Bohdan Smoleń nie żyje

15 grudnia rano zmarł w poznańskim szpitalu Bohdan Smoleń. Ostatnie kilka dni przed śmiercią spędził w szpitalu. Aktor trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji, która spowodowała problemy z oddychaniem. Artysta kabaretowy przeszedł ostatnio kilka...