2 z 5Palenie papierosów
Nałóg ten ma negatywny wpływ na stan całego organizmu. Niszczy wątrobę, płuca i inne narządy wewnętrzne.
W odniesieniu do tarczycy sprawia, że nie funkcjonuje ona prawidłowo, a ponadto utrudnia jej leczenie. Niekorzystnie oddziałuje na wydzielanie hormonów przez ten organ oraz ich aktywność. Jest za to odpowiedzialny cyjanek (toksyczna substancja) obecny w dymie papierosowym. Hamuje on wchłanianie jodu i syntezę hormonów tarczycy. Co ważne, osoby z niedoczynnością, które palą papierosy, częściej cierpią na powiększenie płatów tego gruczołu.
Jak podaje Barbara Pratzer w “Wiedza i Życie”, u palaczy z chorą tarczycą obserwuje się poważne konsekwencje, np. podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy nieprawidłowa praca gruczołu nie powoduje wyraźnych dolegliwości. “Z tego więc powodu palenie powinno być traktowane jako czynnik ryzyka w przypadku niedoczynności tarczycy” - napisała Pratzer.
Ponadto jak wynika z badań opublikowanych w “Journal of the American Medical Association”, palenie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Gravesa-Basedowa, do której objawów należą wole tarczycowe. W związku z tym palacze powinni zerwać z tym nałogiem, a osoby, które nie palą, ale nieświadomie wdychają szkodliwy dym, unikać ich towarzystwa.
Zobacz też: Maść lecznicza wycofana ze sprzedaży. Ponad 40 serii