Trwa ładowanie...

Nebilet – charakterystyka, wskazanie, przeciwwskazanie, dawkowanie, działania niepożądane

Nebilet jest to lek z grupy beta-blokerów, którego zadaniem jest zmniejszenie częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczy. Zadaniem leku Nebilet jest również obniżenie ciśnienia tętniczego. Lek ma postać tabletek.

spis treści

1. Charakterystyka leku Nebilet

Substancja czynną leku Nebilet to nebiwolol. Działanie leku Nebilet prowadzi do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu oraz do obniżenia ciśnienia tętniczego. Preparat Nebilet działa selektywnie i wybiera receptory adrenergiczne.

Zobacz film: "Na nadciśnienie tętnicze choruje 40 proc. Polaków"

2. Wskazania do stosowania

Lek Nebilet jest stosowany w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca jako uzupełnienie standardowego leczenia u chorych w podeszłym wieku (po 70 roku życia).

3. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazania do stosowania leku Nebilet to: uczulenie na składniki leku, niewydolność wątroby lub zaburzenia czynności wątroby, niewydolność serc, zespół chorego węzła zatokowego, blok zatokowo-przedsionkowy, bradykardia (niskie tętno).

Inne przeciwwskazania to: niedociśnienie tętnicze, astma oskrzelowa lub skurcz oskrzeli (także w przeszłości), ciężka przewlekła choroba obturacyjna płuc (POChP), ciężkie zaburzenia krążenia obwodowego, kwasica metaboliczna, nieleczony guz chromochłonny nadnerczy.

Preparatu Nebilet nie wolno stosować w czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią.

9 sposobów na to, aby mieć zdrowe serce. Potwierdzone badaniami naukowymi
9 sposobów na to, aby mieć zdrowe serce. Potwierdzone badaniami naukowymi [10 zdjęć]

Dolegliwości serca to najczęstsza przyczyna śmierci na świecie. W Polsce w 2015 r. zmarło z tego powodu

zobacz galerię

4. Bezpieczne dawkowanie leku

Pacjenci powinni przyjmować lek Nebilet o określonej porze dnia i nie są one zależne od posiłku. Tabletka Nebilet powinna być popita szklanką wody. Pacjenci chorujący na nadciśnienie tętnicze powinni przyjmować 5 mg 1 raz na dobę. Efekty stosowania leku Nebilet są widoczne już po około 1-2 tygodni leczenia. Szczegółowe określenie przyjmowania leku powinny być dobrane indywidualnie do pacjenta przez lekarza prowadzącego.

W przypadku konieczności zmniejszenia dawki (jeżeli preparat jest źle tolerowany) również należy robić to stopniowo. Leczenie lekiem Nebilet jest długotrwałe. Nie należy nagle przerywać leczenia. Jeżeli wymagane jest zaprzestanie leczenia należy stopniowo zmniejszać dawkę, ściśle według zaleceń lekarza.

Nagłe zaprzestanie leczenia nebiwololem może prowadzić do nasilenia objawów niewydolności serca. Cena leku Nebilet to ok 15 zł za 28 tabletek.

Zobacz także:

5. Działania niepożądane i skutki uboczne stosowania leku Nebilet

Działania niepożądane przy stosowanu leku Nebilet to: zmniejszenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia), duszności, nasilenie niewydolności serca, bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, biegunka oraz zaparcia.

Inne objawy skutków ubocznych leku Nebilet to: obrzęki, zmęczenie, niedociśnienie tętnicze, skurcz oskrzeli u chorych na astmę oskrzelową, niestrawność, wzdęcia, świąd, rumień, depresja, zaburzenia snu, zaburzenia widzenia, zaburzenia funkcji seksualnych (impotencja) czy omdlenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza