Trwa ładowanie...

Neomycyna - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, opinie

Avatar placeholder
19.11.2021 12:43
Neomycyna to antybiotyk o właściwościach bakteriobójczych
Neomycyna to antybiotyk o właściwościach bakteriobójczych (AdobeStock)

Neomycyna to antybiotyk o właściwościach bakteriobójczych. Neomycyna jest przepisywana na receptę i występuje w lekach o właściwościach mających na celu leczenie różnego rodzaju zakażeń. Neomycyna dostępna jest w postaci tabletek o stosowania doustnego, aerozolu i maści na skórę oraz maści ocznej. Jakie inne właściwości ma Neomycyna i jakie efekty niepożądane może wywołać? Postaramy się znaleźć odpowiedź w poniższym artykule.

spis treści

1. Neomycyna – działanie

Neomycyna ma działanie bakteriobójcze. Hamuje biosyntezę białka w komórce bakteryjnej. Efekt działania bakteriobójczego zależy od tego jakie jest stężenie leku Neomycyna w ognisku zakażenia.

Neomycyna nie jest stosowana pozajelitowo z powodu dużej toksyczności. Z przewodu pokarmowego wchłania się w ok. 3%. Rozwój bakterii jelitowych jest hamowany w ciągu 48–72 h. Wchłanianie po podaniu miejscowym jest minimalne.

2. Neomycyna – wskazania

Zobacz film: "Antybiotyk"

Wskazania do stosowania Neomycyny to konieczność oczyszczenia przewodu pokarmowego przed zabiegami chirurgicznymi w obrębie jelit.

Miejscowo preparat stosuje się w ropnych zakażeniach skóry, zwłaszcza wywołanych przez gronkowce, zakażonych, niewielkich oparzeniach i odmrożeniach.

Lek Neomycyna wykorzystywany jest w okulistyce w leczeniu ostrych i przewlekłych zapaleń spojówek, owrzodzenie rogówki, zapalenia brzegów powiek.

Bakteryjne zapalenie spojówek (WIDEO)
Bakteryjne zapalenie spojówek (WIDEO)

Bakteryjne zapalenie spojówek wywoływane jest najczęściej przez gronkowce lub paciorkowce. Charakterystycznym

zobacz galerię

3. Neomycyna – przeciwwskazania

Przeciwskazania do stosowania Neomycyny to nadwrażliwość na antybiotyki aminoglikozydowe lub którykolwiek składnik preparatu.

Antybiotyk Neomycyna stosowana p.o. zwiększa wydalanie z kałem kwasów żółciowych i zmniejsza aktywność jelitowej laktazy. Szczególną ostrożnością należy zachować u osób ze schorzeniami nerwowo-mięśniowymi i parkinsonizmem. Preparatów w postaci maści i aerozolu nie należy stosować na duże powierzchnie uszkodzonej skóry, sączące zmiany chorobowe, owrzodzenia żylakowate.

Osoby stosujące Neomycynę doustnie powinny być pod obserwacją lekarza, ze względu na toksyczne działania antybiotyku na słuch i czynność nerek. Dotyczy to szczególnie wcześniaków, noworodków, osób z zaburzeniami czynności nerek i w podeszłym wieku.

Działania niepożądane Neomycyny to: biegunka, nudności, zmniejszenia masy ciała, wysypka, świąd. Po miejscowym stosowaniu może wystąpić podrażnienie skóry (swędzenie, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk). Stosowana przewlekle zewnętrznie może wywoływać nadwrażliwość. W przypadku rozległych powierzchni uszkodzonej skóry może się wchłaniać i spowodować uszkodzenie nerek i słuchu.

Po podaniu preparat Neomycyna w postaci maści do oka może wystąpić przemijające pieczenie, łzawienie, przekrwienie spojówek, przemijające zaburzenia widzenia.

4. Neomycyna – dawkowanie

Dawkowanie Neomycyny: 1 g co 1 godzinę przez 4 godziny, następnie 1 g co 4 godziny przez następne 24 godziny lub 1 g 19 godzin, 18 godzin i 9 godzin przed zabiegiem chirurgicznym.

Maść Neomycyna w okulistyce powinna być stosowana od 3 do 5 razy dziennie.

5. Neomycyna – opinie

Neomycyna jest antybiotykiem przepisywanym przez lekarza. Swoim działaniem ma spowodować pewne reakcje, które pozwolą na wyleczenie organizmu z zakażeń.

Opinie o Neomycynie dostępne na forach poświęconych medycynie są zazwyczaj pozytywne, chociaż nie brakuje opinii dotyczących silnego działania preparatu oraz występowania powikłań w postaci biegunki i osłabienia organizmu.

Najpopularniejsze preparaty zawierające Neomycynę dostępne na polskim rynku to: Neomycinum Jelfa (maść do oczu), Neomycinum TZF (aerozol), Neomycinum TZF (tabletki), Unguentum Neomycini (maść).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze