Trwa ładowanie...

Nerw promieniowy – uszkodzenie, objawy, leczenie

Lek. Mateusz Nawrocki
10.11.2023 16:45
Nerw promieniowy stanowi najgrubszy nerw splotu ramiennego
Nerw promieniowy stanowi najgrubszy nerw splotu ramiennego (AdobeStock)

Nerw promieniowy – dla wielu osób zagadnienia z kręgu anatomii należą do trudnych do przyswojenia. Nic dziwnego, bowiem opanowanie i znajomość dokładnej topografii wszystkich nerwów, naczyń i mięśni wymaga nie lada wysiłku. Jednak dla osób nie związanych z zawodami medycznymi wystarczą jednie podstawowe informacje na temat struktur nerwowych, do których zaliczamy właśnie nerw promieniowy.

spis treści

1. Nerw promieniowy – uszkodzenie

Nerw promieniowy stanowi najgrubszy nerw splotu ramiennego. Opuszcza on jamę pachową i przebiega pomiędzy strukturami budulcowymi kończyny górnej. Uszkodzenia kości ramiennej na różnych odcinkach będą dawały rożne objawy.

Często do uszkodzenia nerwu promieniowego dochodzi na skutek ostrych urazów, komunikacyjnych, ale również tych na skutek na przykład uprawiania sportów ekstremalnych.

Do uszkodzenia nerwu promieniowego może prowadzić również zwichnięcie stawu barkowego. Wszystkie patologie, które będą dotoczyły jego przebiegu, mogą dawać specyficzne objawy. Bardzo często myśląc o urazach nerwu promieniowego, pierwszą myślą są urazy mechaniczne w trakcie których dochodzi na przykład do uszkodzenia całej struktury nerwowej.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
W leczeniu nerwu promieniowego ważna jest rehabilitacja
W leczeniu nerwu promieniowego ważna jest rehabilitacja (123RF)

Nerw promieniowy może zostać uszkodzony na przykład na skutek toczącego się obrzęku na jego przebiegu. Co ciekawe, długotrwały ucisk na nerw promieniowy może spowodować jego uszkodzenie – stąd nazwa jaką jest porażenie sobotniej nocy, które szczególnie często występuje po upojeniu alkoholowym.

2. Nerw promieniowy – obawy uszkodzenia

Objawy uszkodzenia nerwu promieniowego w dużej mierze zależą od miejsca w którym dojdzie do patologii. Inaczej będzie objawiało się uszkodzenie, które zlokalizuje się w jamie pachowej czy też na przebiegu kości ramiennej. Popularne objawy, o których należy wspomnieć, to wcześniej zaznaczone porażenie sobotniej nocy czy też ręka opadająca – cechą charakterystyczną tego objawu jest brak możliwości grzbietowego zgięcia ręki, bowiem bez unerwienia pozostają mięśnie prostowniki.

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin
5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin [6 zdjęć]

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy

zobacz galerię

3. Nerw promieniowy – leczenie

Leczenie uszkodzeń nerwu promieniowego zależy od poziomu na którym doszło do uszkodzenia. Diagnoza może być już postawiona w oparciu o przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem czy też na skutek badania neurologicznego. W diagnostyce stosuje się również elektromiografię (EMG).

To badanie, które poddaje analizie działanie nerwów oraz mięśni. Co ważne nie jest konieczne specjalne przygotowanie pacjenta do badania – to jego bardzo duży atut. Oczywiście należy poinformować lekarza na przykład o przyjmowanych lekach.

5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,

zobacz galerię

Badania neurologiczne powinne znacznie ułatwić postawienie rozpoznania uszkodzenia nerwu promieniowego.

Innym ważnym nerwem przebiegającym wewnątrz kończyny górnej jest nerw pośrodkowy. Jego uszkodzenie również ma charakterystyczne nazwy takie jak ręka błogosławiąca czy też ręka małpia. Z jego patologią związany jest tak zwany zespół cieśni nadgarstka, który w znacznej większości powstaje bez uchwytnej przyczyny. Objawami są między innymi nieprzyjemne dolegliwości bólowe oraz drętwienie palców.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze