Nerwica żołądka - objawy, leczenie
Choroby psychosomatyczne powstają na skutek działania czynników psychologicznych, głównie emocjonalnych. Przeżywanie stresu, lęku i innych silnych emocji na poziomie psychiki, nie zostaje obojętne dla funkcjonowania organizmu. Jedną ze współcześnie powszechnych chorób psychosomatycznych jest nerwica żołądka.
1. Nerwica żołądka – objawy
Nerwica żołądka objawia się uczuciem ciężkości na żołądku, pełności i dużego dyskomfortu w okolicach żołądka, nawet przy zjedzeniu małej ilości pokarmu. Chorym doskwiera także niestrawność oraz zgaga, odczuwana szczególnie po spożyciu posiłku. Występują u nich częste bóle brzucha oraz trudności w przełykaniu.
Wśród chorych na nerwicę żołądka dosyć często pojawia się biegunka, zatwardzenie, gęste i częste oddawanie gazów przynoszących ulgę. Nerwica żołądka objawia się także mdłościami, wymiotami, bólami głowy, zmęczeniem, a także bezsennością. Chorzy po zjedzeniu posiłku często muszą poluzować pasek w spodniach.
Ponadto, osoby chorujące na nerwicę żołądka często się irytują, odczuwają lęk oraz niepewność w sytuacjach wymagających kontaktu z innymi. Zdarzają się wśród nich także ambiwalencje nastrojów i większa potliwość.
Częstość pojawienia się tych symptomów jest zmienna. Czasami chory z trudem łączy przyczynę ze skutkiem napięcia, bo objawy nerwicy żołądka mogą być odległe w czasie.
2. Nerwica żołądka – leczenie
Leczenie tej choroby jest bardzo ważne i nie powinno zostać zbagatelizowane przez chorego. Zignorowanie objawów choroby i brak podjęcia leczenia może doprowadzić do przekształcenia nerwicy żołądka we wrzody żołądka lub dwunastnicy. Głównym elementem leczenia nerwicy jest dokonanie zmian w swojej diecie oraz w prowadzonym trybie życia.
Osoby z nerwicą powinny zmniejszyć ilość spożywanych smażonych i tłustych potraw oraz wyeliminować z jadłospisu skrobię oraz słodycze. Także spożywanie mleka, herbaty i kawy powinno zostać zmniejszone.
W leczeniu nerwicy żołądka stosuje się pod okiem neurologa także środki uspokajające i przeciwbólowe, które pomagają zredukować odczuwane zdenerwowanie i lęk. W niektórych przypadkach skuteczne jest poddanie się psychoterapii. Dzięki niej można zmniejszyć nadmierny lęk i niepokój towarzyszący stresującym sytuacjom.
Zmiany w trybie życia powinny spowodować u nas akceptacje wszystkich sytuacji, które zdarzają się w życiu oraz zadbać o prawidłowe odreagowanie napięcia i emocji związanymi z dużymi, stresującymi wydarzeniami, a także małymi, których wiele jest w ciągu dnia.
Oprócz farmakologii, psychoterapii, odpowiedniej diety i zmian w trybie życia, dla osób z nerwicą żołądka pomocne może być stosowanie różnych technik relaksacyjnych, masaż, słuchanie muzyki oraz stosowanie różnych ziół. Na nerwy i nasz żołądek dobrze wpływa chmiel (łagodzi drażliwość i zaburzenia nerwowe, uspokaja), krwawnik (działa rozkurczowo, uspokaja), koper (wspomaga trawienie i działa moczopędnie, także uspokaja), rumianek (uspokaja).
Zobacz także:
Zauważenie u siebie objawów nerwicy żołądka wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Bagatelizowanie symptomów lub leczenie się na własną ręke, może doprowadzić do powstania o wiele bardziej poważnych schorzeń, tak samo groźnych dla zdrowia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.