Trwa ładowanie...

Nerwica żołądka - objawy, leczenie

Choroby psychosomatyczne powstają na skutek działania czynników psychologicznych, głównie emocjonalnych. Przeżywanie stresu, lęku i innych silnych emocji na poziomie psychiki, nie zostaje obojętne dla funkcjonowania organizmu. Jedną ze współcześnie powszechnych chorób psychosomatycznych jest nerwica żołądka.

spis treści

1. Nerwica żołądka – objawy

Nerwica żołądka objawia się uczuciem ciężkości na żołądku, pełności i dużego dyskomfortu w okolicach żołądka, nawet przy zjedzeniu małej ilości pokarmu. Chorym doskwiera także niestrawność oraz zgaga, odczuwana szczególnie po spożyciu posiłku. Występują u nich częste bóle brzucha oraz trudności w przełykaniu.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka
5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka [6 zdjęć]

Choroba refluksowa przełyku to najczęstsza przypadłość atakująca górny odcinek jelita. Mimo że jest

zobacz galerię

Wśród chorych na nerwicę żołądka dosyć często pojawia się biegunka, zatwardzenie, gęste i częste oddawanie gazów przynoszących ulgę. Nerwica żołądka objawia się także mdłościami, wymiotami, bólami głowy, zmęczeniem, a także bezsennością. Chorzy po zjedzeniu posiłku często muszą poluzować pasek w spodniach.

Ponadto, osoby chorujące na nerwicę żołądka często się irytują, odczuwają lęk oraz niepewność w sytuacjach wymagających kontaktu z innymi. Zdarzają się wśród nich także ambiwalencje nastrojów i większa potliwość.

Częstość pojawienia się tych symptomów jest zmienna. Czasami chory z trudem łączy przyczynę ze skutkiem napięcia, bo objawy nerwicy żołądka mogą być odległe w czasie.

2. Nerwica żołądka – leczenie

Leczenie tej choroby jest bardzo ważne i nie powinno zostać zbagatelizowane przez chorego. Zignorowanie objawów choroby i brak podjęcia leczenia może doprowadzić do przekształcenia nerwicy żołądka we wrzody żołądka lub dwunastnicy. Głównym elementem leczenia nerwicy jest dokonanie zmian w swojej diecie oraz w prowadzonym trybie życia.

Osoby z nerwicą powinny zmniejszyć ilość spożywanych smażonych i tłustych potraw oraz wyeliminować z jadłospisu skrobię oraz słodycze. Także spożywanie mleka, herbaty i kawy powinno zostać zmniejszone.

Aby zniwelować objawy nerwicy żołądka należy zrezygnować ze słodyczy
Aby zniwelować objawy nerwicy żołądka należy zrezygnować ze słodyczy (123rf)

W leczeniu nerwicy żołądka stosuje się pod okiem neurologa także środki uspokajające i przeciwbólowe, które pomagają zredukować odczuwane zdenerwowanie i lęk. W niektórych przypadkach skuteczne jest poddanie się psychoterapii. Dzięki niej można zmniejszyć nadmierny lęk i niepokój towarzyszący stresującym sytuacjom.

Zmiany w trybie życia powinny spowodować u nas akceptacje wszystkich sytuacji, które zdarzają się w życiu oraz zadbać o prawidłowe odreagowanie napięcia i emocji związanymi z dużymi, stresującymi wydarzeniami, a także małymi, których wiele jest w ciągu dnia.

Oprócz farmakologii, psychoterapii, odpowiedniej diety i zmian w trybie życia, dla osób z nerwicą żołądka pomocne może być stosowanie różnych technik relaksacyjnych, masaż, słuchanie muzyki oraz stosowanie różnych ziół. Na nerwy i nasz żołądek dobrze wpływa chmiel (łagodzi drażliwość i zaburzenia nerwowe, uspokaja), krwawnik (działa rozkurczowo, uspokaja), koper (wspomaga trawienie i działa moczopędnie, także uspokaja), rumianek (uspokaja).

Zobacz także:

Zauważenie u siebie objawów nerwicy żołądka wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Bagatelizowanie symptomów lub leczenie się na własną ręke, może doprowadzić do powstania o wiele bardziej poważnych schorzeń, tak samo groźnych dla zdrowia.

 

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Agata Pacia (Katulska)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza