Nie lekceważ tych zmian na paznokciach. Mogą być objawem chorej wątroby
Poprzeczne białe linie na płytce paznokcia mogą być związane z niedoborami składników odżywczych w organizmie. Mogą też sygnałem ostrzegawczym świadczącym o rozwoju poważnych schorzeń, często pojawiają się u pacjentów z chorobami wątroby i nerek. Ten objaw jest określany jako tzw. paznokcie Muehrckego. Jak je rozpoznać i co oznaczają takie zmiany na płytce?
1. Diagnoza z paznokci
Wygląd paznokci może wiele powiedzieć na temat kondycji naszego organizmu. Zwiększona łamliwość, zmiana barwy płytki mogą być związane ze schorzeniami, albo niedoborami witamin i minerałów.
Nazwa "paznokcie Muehrckego" pochodzi od nazwiska amerykańskiego lekarza, który po raz pierwszy opisał to zjawisko na łamach "British Medical Journal". Medyk zauważył wyraźną zależność między zmianami na płytce paznokcia a stężeniem albumin we krwi. Albuminy to białka produkowane w wątrobie, które pełnią w organizmie funkcje związane z transportem leków, hormonów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Lekarz zauważył, że u pacjentów z obniżonym poziomem tych białek, czyli tzw. hipoalbuminemią z reguły pojawiają się białe paski na płytce paznokcia.
2. Jak rozpoznać paznokcie Muehrckego ?
W przypadku paznokci Muehrckego białe linie pojawiają się na płytce paznokcia poprzecznie na całej szerokości - od jednego do drugiego boku. Dość charakterystyczne jest to, że po naciśnięciu na płytkę zmiany na chwilę znikają. Położenie białych linii jest stałe, tzn. nie przemieszczają się wraz ze wzrostem paznokci. Zmiany zazwyczaj występują tylko na paznokciach u dłoni.
3. O jakich chorobach świadczą białe pasy na paznokciach?
Przyczyn powstawania paznokci Muehrckego może być wiele. Najczęściej mają one związek z hipoalbuminemią.
Obniżone wartości albumin w surowicy mogą świadczyć m.in. o: niedożywieniu; chorobach wątroby, m.in. niewydolności, marskości; enteropatii wysiękowej; zespole nerczycowym.
Poprzeczne białe pasma na paznokciach mogą pojawić się również w związku z chemioterapią, czy przyjmowanymi lekami, dotyczy to zwłaszcza antybiotyków tetracyklinowych.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.