Nie mogę zasnąć – charakterystyka, przyczyny, sposoby na bezsenność

Sen jest bardzo ważny w funkcjonowaniu i prawidłowym rozwoju człowieka i stanowi prawie jedną trzecią życia. Przede wszystkim sen pomaga zregenerować organizm i wpływa na nasze samopoczucie. Nieprzespana noc, wywołana tym, że nie możemy zasnąć, skutkuje słabszą wydajnością organizmu, odczuciem zmęczenia i zaburzeniem koncentracji. Problem bezsenności jest zmorą wielu osób, które codziennie powtarzają - nie mogę zasnąć. Istnieją jednak sposoby na uporanie się z tą dolegliwością.

spis treści

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Nie mogę zasnąć - charakterystyka bezsenności

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała bezsenność za chorobę. Bezsenność może polegać na trudnościach w zasypianiu, skróceniu czasu snu, a także może być związana z częstym wybudzaniem się – wszystkie te formy bezsenności skutkują dyskomfortem i poczuciem nieprzespanej nocy. Jednorazowa bezsenna noc nie świadczy o problemie bezsenności. O poważnych kłopotach z tym, że nie możemy zasnąć, można mówić, gdy trwają dłuższy czas i nasilają się.

Długotrwale utrzymująca się bezsenność może przyczyniać się do powstawania otyłości, chorób układu sercowo-naczyniowego, a także różnego rodzaju schorzeń psychicznych oraz somatycznych, takich, jak depresja, schizofrenia, czy zaburzenia nerwicowe.

Podczas snu w organizmie człowieka obniża się ciśnienie tętnicze krwi, a także zwalnia praca serca, zmniejsza się przemiana materii, obniża się temperatura ciała, a także dochodzi do przerwania czynności odruchowo-warunkowych.

Bezsenność a depresja
Bezsenność a depresja

Bezsenność to poważny problem wielu osób. Problemy z zasypianiem wpływają na codzienny nastrój i funkcjonowanie....

zobacz galerię

2. Nie mogę zasnąć - przyczyny bezsenności

Bezsenność może mieć wiele przyczyn. Zaburzenie snu może być spowodowane stresem, spożywaniem ciężkostrawnych potraw przed snem, nerwicą lub depresją, zespołem niespokojnych nóg (RLS), stosowaniem różnych leków, bezdechami w czasie snu a także problemami z wydzielaniem melatoniny. Tego, że nie możemy zasnąć nie należy jednak bagatelizować, zwłaszcza kiedy problem się nasila.

Nie mogę zasnąć - to probelm, który często pojawia się w stresujących momentach w życiu
Nie mogę zasnąć - to probelm, który często pojawia się w stresujących momentach w życiu

3. Nie mogę zasnąć - sposoby na bezsenność

Aby podjąć walkę z tym, że nie możemy zasnąć, warto zadbać o higienę snu. Aby poprawić jakość snu warto zrezygnować ze spożywania alkoholu, kofeiny oraz nikotyny (około 5h przed udaniem się na spoczynek). Zadbaj w sypialni o warunki sprzyjające spaniu: odpowiednia temperatura pomieszczenia, zazwyczaj powinna mieścić się w granicach 18 - 22°C, zgaszone światło oraz cisza. Jeśli cierpisz na bezsenność w nocy, unikaj popołudniowych drzemek.

Aby poprawić sen warto być aktywnym w ciągu dnia i spędzać czas na świeżym powietrzu. Dotleniony organizm łatwiej zasypia i lepiej regeneruje się w czasie snu. Zacznij prowadzić regularny tryb życia - wstawaj i kładź się spać codziennie o tej samej porze, to pozwoli przyzwyczaić organizm do konkretnych godzin snu. Jest duża szansa, że problem z tym, że nie możesz zasnąć, stanie się mniej dokuczliwy.

To musisz wiedzieć

W przypadku problemów ze snem pomocna może być aromaterapia. Jeśli problem bezsenności utrzymuje się dłuższy czas warto udać się do lekarza, aby sprawdzić czy problem z tym, że nie możesz zasnąć, nie jest wynikiem choroby. W przypadku wystąpienia kłopotów ze snem doraźną pomoc mogą stanowić ziołowe leki uspokajające, np. herbatki ziołowe z melisy lub leki nasenne. Należy jednak pamiętać, że niewskazane jest długotrwałe stosowanie takich preparatów farmakologicznych, gdyż mogą one skutkować uzależnieniem, a także mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy