Trwa ładowanie...

Nie możesz spać? Koniecznie zbadaj ten narząd

 Maciej Rugała
13.12.2022 14:35
Przyczyną bezsenności może być wątroba
Przyczyną bezsenności może być wątroba (Getty Images)

Nie tylko osoby pijące regularnie alkohol powinny martwić się o swoją wątrobą. Nawet będąc abstynentem, ten organ może przestać pracować na pełnych obrotach. Niewłaściwa dieta oraz niektóre leki to dla niej ogromne obciążenie. I chociaż chora wątroba przez długi czas może nie dawać objawów, to ten, który powinien nas zaniepokoić to m.in. problemy z zasypianiem.

spis treści

1. Problemy ze snem

Przyczyny bezsenności i problemów z cyklem dobowym mogą być różne. Najbardziej prozaiczną z nich jest rozregulowany zegar biologiczny spowodowany np. pracą zmianową. Groźne jest także zaniedbywanie higieny snu i może mieć bardzo przykre konsekwencje w postaci problemów z układem hormonalnym czy płodnością. Stabilny cykl dobowy sprawia, że nasz organizm może działać wydajnie za dnia i jest przyzwyczajony do zwalniania tempa, gdy nadchodzi wieczór.

Inną przyczyną bezsenności jest stres. Dzieje się tak, ponieważ kortyzol, nazywany "hormonem stresu", uczestniczy w wybudzaniu nas ze snu i utrzymywaniu w stanie czuwania. Kiedy jego gospodarka jest zaburzona - cierpimy na kłopoty z wybudzaniem lub zasypianiem.

Zobacz film: "Produkty, które szkodzą wątrobie"

Okazuje się, że przyczyną problemów ze snem mogą być także choroby wątroby. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, choroby zapalne dróg żółciowych czy przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby należą do dolegliwości, które mają negatywny wpływ na właściwy sen. Na częste, nocne pobudki może cierpieć aż 60 proc. pacjentów z nieleczonym wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

2. Wątroba metabolizuje melatoninę

Wątroba zajmuje się metabolizmem wielu związków, w tym alkoholu, leków czy substancji, które wytwarza sam organizm. Podobnie jest w przypadku melatoniny, która działa przeciwstawnie do wspomnianego wcześniej kortyzolu. Melatonina sprawia, że nasz organizm przygotowuje się do snu. Tym samym zaburzenie jej metabolizowania destabilizuje nasz cykl dobowy. Kiedy wątroba jest uszkodzona, u chorych mogą występować zaburzenia snu, które są związane z zaburzeniem metabolizmu melatoniny.

Objawy chorej wątroby są często nietypowe i nie wszystkie wyglądają tak wyraziście jak żółtaczka. To organ odpowiadający za wiele funkcji, jednak nie jest on unerwiony. Często, gdy chory uskarża się na ból w okolicy wątroby, oznaczy to, że choroba jest już rozwinięta na tyle, że powoduje dolegliwości bólowe w okolicznych tkankach, np. ścianach jamy brzusznej. Nie można tego bagatelizować i należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze