Pokazali czarne płuca. Nie trzeba palić latami
W sieci pojawił się kilkunastosekundowy, ale wiele mówiący filmik pt. "Zdrowe płuca kontra płuca palacza". Te drugie wyglądają porażająco – są całkowicie czarne, w dodatku zupełnie niezdolne do pracy. Tymczasem, by zapracować na takie płuca, wcale nie trzeba palić tytoniu latami.
1. Palenie tytoniu – co szkodzi płucom?
Co sprawia, że palenie papierosów jest tak niebezpieczne? W rzeczywistości jeden papieros to kilka tysięcy substancji chemicznych, które dewastują płuca i cały organizm. Mają działanie toksyczne, a także rakotwórcze.
Healthy lungs vs smokers lungs
— Tansu YEĞEN (@TansuYegen) August 7, 2022
pic.twitter.com/Ad9jSjwSXh
Pierwszą substancją jest nikotyna, silny alkaloid o właściwościach uzależniających, który wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, na układ krążenia, a nawet na układ pokarmowy. W dymie papierosowym znajdują się także substancje promieniotwórcze oraz metale ciężkie.
- pierwiastki promieniotwórcze – np. kadm, polon,
- chlorek winylu,
- węglowodory aromatyczne – benzopiren,
- trujący rozpuszczalnik – aceton,
- toksyczny pierwiastek należący do metali ciężkich – arsen.
Poza tym w dymie papierosowym obecny jest metanol, DDT, czyli trucizna insektobójcza, cyjanowodór, butan czy formaldehyd, a także odpowiedzialny za zaczadzenia tlenek węgla.
Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ostrzega, że trucizny obecne w dymie papierosowym mogą osłabiać układ odpornościowy organizmu, ale też uszkadzać lub zmieniać DNA, co dramatycznie przyczynia się do rozwoju nowotworów.
9 na 10 zgonów z powodu raka płuca powoduje palenie tytoniu albo narażenie na dym papierosowy, czyli tzw. bierne palenie. Poza tym wg CDC palenie może powodować białaczkę, raka pęcherza moczowego, szyjki macicy, okrężnicy i jelita grubego, przełyku, nerek, wątroby, ust i gardła czy trzustki.
2. Rzuć palenie – tego możesz się spodziewać
Rzucenie palenia ogranicza ryzyko aż 12 rodzajów raka, jednak proces oczyszczania organizmu jest żmudny i długi. Jakich efektów rezygnacji z papierosów i po jakim czasie możemy się spodziewać?
Według CDC:
- w ciągu 5 do 10 lat po zaprzestaniu palenia o połowę spada ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła lub krtani,
- po 10 latach od rzucenia palenia zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego, przełyku lub nerek,
- 10-15 lat potrzeba, żeby o połowę zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc,
- aż 20 lat potrzeba, by ryzyko raka jamy ustnej, gardła, krtani lub trzustki było niemal takie, jak u osoby, która nigdy nie paliła papierosów; o połowę spada też ryzyko raka szyjki macicy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.