Trwa ładowanie...

Nie tylko przy COVID. Jeden objaw może zapowiadać niewydolność serca

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 12.06.2024 15:10
Z zaburzeniami węchu zmaga się nawet jedna na cztery osoby przed 50. rokiem życia
Z zaburzeniami węchu zmaga się nawet jedna na cztery osoby przed 50. rokiem życia (Getty Images)

Anosmię, czyli utratę węchu, kojarzymy głównie z infekcją koronawirusową. W rzeczywistości może pojawiać się w szeregu innych schorzeń, a także stanowić swoisty marker chorób atakujących mózg i serce.

spis treści

1. Zwiększa ryzyko choroby serca o 30 proc.

Miliony osób w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 na przestrzeni ostatnich kilku lat borykały się z zaburzeniami węchu bądź smaku. Nie jest to jednak zjawisko przypisane tylko tej infekcji wirusowej - szacuje się, że z zaburzeniami węchu zmaga się nawet jedna na cztery osoby przed 50. rokiem życia i przeszło połowa osób po 80. roku życia.

Na łamach "Journal of the American Heart Association" naukowcy opublikowali wnioski z badań mających na celu ustalenie roli węchu i skutków jego braku.

Zobacz film: "Rak piersi"

- Wiemy, że jest to marker chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i demencja - przyznaje prof. Honglei Chen z Michigan State University College of Human Medicine w East Lansing, główny autor badania.

Naukowiec zwraca uwagę, że utrata węchu nie musi być markerem wyłącznie chorób neurodegeneracyjnych. Analiza danych z 12 lat pochodzących od ponad dwóch i pół tysiąca osób z ABC National Institute on Aging's Health miała na celu powiązanie utraty węchu z zawałem serca, udarem mózgu, zastoinową niewydolnością serca lub śmiercią spowodowaną chorobą niedokrwienną serca.

Okazało się, że u osób, które utraciły węch, ryzyko wystąpienia zastoinowej niewydolności serca było o około 30 proc. wyższe w porównaniu z uczestnikami z dobrym węchem.

Utrata węchu może mieć związek z zastoinową niewydolnością serca
Utrata węchu może mieć związek z zastoinową niewydolnością serca (Getty Images)

2. Może pojawiać się przy zapaleniu zatok i guzach mózgu

Badacze wciąż nie wiedzą, czy anosmia przyczynia się do zaburzeń serca, czy też współwystępuje z niewydolnością i może być jej prognostykiem. Nie ma natomiast żadnych wątpliwości, że poza infekcją COVID-19 najczęściej u osób w podeszłym wieku anosmia wiąże się z chorobą Alzheimera czy chorobą Parkinsona. W przypadku alzheimera mówi się, że utrata węchu pojawia się nawet na dziesięć lat przed innymi objawami.

Zaburzenia czy utrata węchu mogą również występować wraz z:

  • infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi górnych dróg oddechowych, np. zapaleniem zatok czy katarem,
  • grypą,
  • polipami nosa,
  • stwardnieniem rozsianym,
  • wypadkami lub operacjami w obrębie nosa czy w ogóle twarzoczaszki,
  • chorobami nowotworowymi, takimi jak guzy mózgu.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze