Nie warto ich wyrzucać. Domowe sposoby na woreczki z żelem krzemionkowym
Podczas zakupów często natykamy się na niewielkie saszetki wypełnionymi granulkami. Znajdziemy je m.in. w pudełkach z nowymi butami, torebkach, portfelach, a także kieszeniach płaszczy. Wbrew pozorom nie znalazły się tam bez powodu. Co więcej, znajdą zastosowanie w wielu miejscach w naszym domu.
1. Woreczki z żelem
Woreczki z żelem krzemionkowym najczęściej wyrzucamy do kosza. Po przyniesieniu nowych zakupów do domu szybko się ich pozbywamy i nie zastanawiamy się dlaczego zostały tam umieszczone. To błąd. Substancja ta świetnie pochłania wilgoć. Warto więc sprawdzić, gdzie może się przydać.
2. Czym jest żel krzemionkowy?
Znany nam dobrze żel krzemionkowy, nazywamy też silikażelem, to środek chemiczny zawierający dwutlenek krzemu, który wchłania wodę. Najczęściej widzimy go w postaci drobnych granulek. Mimo że zazwyczaj jest wkładany do szczelnie zamkniętych pudełek, jest kilka domowych sposobów na jego wykorzystanie.
Zobacz też: Jak zaoszczędzić na zakupach?
3. Domowe sposoby na żel krzemionkowy
Najpopularniejszym zastosowaniem żelu krzemionkowego jest wkładanie go do pudełek na buty. Silikażel świetnie sprawdzi się też jako pochłaniacz wilgoci i nieprzyjemnego zapachu w torbie, z którą chodzimy zazwyczaj na siłownię. Kilka torebek tego środka uratuje też nasze przemoczone ubrania.
Mimo technologii cyfrowej, w wielu domach wciąż przechowywane są stare fotografie. Niestety, często się zdarza, że ulegają zniszczeniom. Stają się wyblakłe i sklejają się. Domowym sposobem na to uciążliwe zjawisko jest umieszczenie między zdjęciami kilku saszetek z tymi niepozornymi granulkami. Podobnie jest z biżuterią. Gdy włożymy woreczki do szkatułki ze srebrem - nie zmatowieje.
Silikożel może uratować też telefon komórkowy. Delikatne urządzenia w kontakcie z wodą łatwo mogą się zepsuć. Gdy nas to spotka, warto włożyć elementy telefonu do pojemników z tymi niewielkimi saszetkami. Jeżeli uszkodzenia nie były bardzo poważne, po złożeniu urządzenie powinno działać jak wcześniej.
Chociaż granulki nie nadają się do spożycia, znajdą też zastosowanie w kuchni. Jeżeli włożymy je do szafki z suchymi produktami takimi jak ryż, kasze i przyprawy, zmniejszymi ryzyko ich brylenia. Podobnie będzie z suchymi kosmetykami np. pudrem, różem i cieniami do powiek.
Żel krzemionkowy sprawdzi się także w ogrodzie. Dzięki niemu przechowywane przez nas zapasy nasion ogrodniczych nie będą pokryte pleśnią. Z kolei jeżeli chcemy zachować pamiątkę z ogrodu i zasuszyć kwiaty - najlepszych sposobem będzie włożenie ich do suchego pojemnika właśnie z kilkoma saszetkami.
Saszetki z granulkami sprawdzą się też w samochodzie. Dzięki temu, że położymy je tuż obok przedniej szyby, unikniemy jej uciążliwego parowania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.