Trwa ładowanie...

Nie wstydź się powiedzieć o tym ginekologowi

Nie wstydź się powiedzieć o tym ginekologowi
Nie wstydź się powiedzieć o tym ginekologowi (123RF)

Problemy ze zdrowiem intymnym to wstydliwe tematy, dlatego wiele kobiet nie rozmawia o tym nawet ze swoimi lekarzami ginekologami. To błąd - dolegliwości nie wolno bagatelizować, gdyż mogą być objawem chorób narządów płciowych, a nawet przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

1. O czym boją się mówić kobiety?

Lista wstydliwych tematów jest długa. Jednym z nich jest np. brak ochoty na seks. Niskie libido u kobiet jest zjawiskiem naturalnym – zwykle to wynik stresującego trybu życia, problemów w pracy i przemęczenia. Jednak w okresie poprzedzającym owulację (czasu najwyższej płodności), popęd seksualny powinien naturalnie wzrosnąć za sprawą aktywności hormonów. Jeżeli w tym czasie kobieta nadal nie odczuwa ochoty na współżycie, może być to sygnał zaburzeń gospodarki hormonalnej. Warto powiedzieć o tym lekarzowi przy najbliższej wizycie. Konieczne może być wykonanie badań hormonalnych.

Paniom trudno się przyznać przed specjalistą, że uprawiały seks bez zabezpieczenia. Ze względu na ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową lekarz ginekolog powinien bezwzględnie zostać o tym poinformowany. Niektóre z infekcji intymnych przebiegają bezobjawowo, niszcząc układ rozrodczy kobiety. Informacja o epizodycznym albo wielokrotnym seksie bez prezerwatywy będzie bodźcem do przeprowadzenia badań, które mogą zapobiec poważnym schorzeniom narządów płciowych i problemom z zajściem w ciążę w przyszłości.

Zobacz film: "Sporadyczne nietrzymanie moczu"

Co jeszcze kobiety ukrywają nawet przed lekarzami? Wiele z nich skarży się na ból podczas stosunku seksualnego, jednak niechętnie przyznają się do takich dolegliwości. Powodem bólu może być endometrioza, zapalenie narządów rodnych lub mięśniaki macicy. Te choroby intymne mogą mieć znaczący wpływ na płodność kobiety oraz jej zdrowie. Nawet jeśli ból pojawił się tylko raz, należy powiedzieć o tym lekarzowi.

W trakcie wizyty kontrolnej należy też wspomnieć o innych problemach, np. nadmiernej suchości pochwy. Przypadłość często odpowiada za nieprzyjemne doznania podczas stosunku. Jest też sygnałem problemów ze zdrowiem intymnym - nie wolno ignorować tego objawu.

Kobiety, które chcą zajść w ciążę, powinny powiedzieć lekarzom o przebytych infekcjach intymnych. Informacja ta ma znaczenie w przypadku planowania macierzyństwa. Dlaczego? Mimo że leczenie choroby narządów płciowych zakończyło się sukcesem (kobieta nie odczuwa bólu i dyskomfortu), w jajowodach mogły powstać zrosty. Brak drożności tego narządu płciowego wiąże się z ryzykiem bezpłodności.

Kobieta powinna powiadomić ginekologa również o dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, na przykład o bólu w czasie wypróżniania się. Przypadłość ta jest charakterystycznym symptomem endometriozy. Inne typowe dolegliwości dla tej choroby to nawracające nudności, wymioty oraz biegunki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze