Trwa ładowanie...

Nie żyje 22-latka z Łodzi. "Siódmego dnia mama znalazła ją nieprzytomną"

Avatar placeholder
15.03.2023 12:32
22-latka zlekceważyła grypę
22-latka zlekceważyła grypę (Getty Images)

W Łodzi doszło do tragedii. 22-letnia wysportowana kobieta zmarła z powodu grypy. Lekarz, który opisywał przypadek kobiety, stwierdził, że nie podjęła ona żadnego leczenia i próbowała "przechodzić" grypę.

spis treści

1. "Uznała, że samo przejdzie"

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", 22-letnia kobieta była studentką, aktywną zawodowo. Z powodu infekcji trafiła najpierw do szpitala w Skierniewicach, a później do Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Kobieta była podłączona do respiratora, a potem do EMCO. Niestety zmarła.

- Z wywiadu medycznego wyszło później, że kobieta, bardzo aktywna, ucząca się i pracująca, miała 39 stopni gorączki, ale uznała, że samo przejdzie. Przez tydzień chodziła z gorączką. Przez kilka dni nie brała żadnych leków, próbowała chorobę "rozchodzić" – powiedział w rozmowie z "Wyborczą" prof. Waldemar Machała, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

- Gdy było coraz gorzej, poszła do lekarza rodzinnego, ale terapia nie zadziałała. Siódmego dnia mama znalazła ją nieprzytomną – dodał lekarz.

Lekarze nie ukrywają, że do szpitali trafia coraz więcej młodych osób, w tym dzieci z wysoką gorączką i bólami mięśniowymi. Najczęściej powodem są powikłania po grypie albo COVID-19. Niestety wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji.

2. Powikłania grypy zagrażają życiu

Podczas grypy najczęstszymi objawami są gorączka, kaszel i ból gardła. Chory może mieć ból głowy oraz bóle mięśni, dreszcze i odczuwać zmęczenie. Niektóre osoby mogą także mieć nudności, biegunkę i wymioty. W ogromnej większości objawy te nie wymagają hospitalizacji i mijają po upływie około siedmiu dni.

Są jednak osoby, u których po siedmiu dniach objawy zaczynają się nasilać i prowadzić do nadkażeń bakteryjnych, powodując groźne powikłania.

Do najczęstszych powikłań grypy należą:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • angina paciorkowcowa,
  • zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej, np. POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc),
  • zaostrzenie astmy,
  • zaostrzenie choroby niedokrwiennej lub zastoinowej niewydolności serca,
  • zaostrzenie cukrzycy.

Dla pacjentów z osłabionym układem odpornościowym mogą zagrażać życiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze