Nie żyje Urszula Wenda. Ceniona lekarka i bohaterka stanu wojennego miała 94 lata
Zmarła Urszula Wenda, ceniona lekarka i bohaterka stanu wojennego. Odeszła 26 czerwca 2024 roku w wieku 94 lat, a w środę (3 lipca 2024 roku) odbył się pogrzeb, przekazało Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
1. Życie naznaczone tragedią
Urszula Wenda urodziła się w 1930 roku w Katowicach. Już jako dziecko doświadczyła ogromnej tragedii. Jej ojciec, starszy sierżant 73. Pułku Piechoty, walczył w szeregach Armii Krajowej.
W marcu 1944 roku mężczyzna został aresztowany i rozstrzelany w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Stracił życie krótko przed wyzwoleniem.
Dr Wenda spełniła swoje marzenie i stała się cenioną lekarką rodzinną w Katowicach. Wobec swoich pacjentów wykazywała niezwykłą troskę, a do każdego z nich podchodziła z zaangażowaniem.
2. Bohaterka stanu wojennego
W 1981 roku dr Wenda pracowała w Dzielnicowej Przychodni Zdrowia w Katowicach-Ligocie. 16 grudnia dowiedziała się o pacyfikacji strajku w katowickiej Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek". Natychmiast pospieszyła na miejsce.
Wraz z sanitariuszką Anną Pieckowską podjęła próbę dotarcia na teren kopalni. Karetka została jednak zatrzymana. Potajemnie wniosła środki opatrunkowe i leki, by udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.
Gdy zmarła szósta ofiara krwawego strajku, dr Wenda postanowiła negocjować z dowódcą ZOMO, płk. Kazimierzem Wilczyńskim. Chciała bezpiecznie przewieźć rannych do szpitala. Teren kopalni opuściła dopiero po zakończeniu protestu.
Lekarka nie tylko bezinteresowanie udzieliła pomocy potrzebującym. Obecni twierdzą, że "wstrzymała ogień zomowskich karabinów" - pod ostrzałem przedarła się, by negocjować z dowódcą ZOMO.
3. "Najodważniejsza kobieta"
Dzięki interwencji dr Wendy ogień został wstrzymany podczas pacyfikacji. Stanisław Płatek, przewodniczący Komitetu Strajkowego w kopalni "Wujek" opisuje ją jako "najodważniejszą kobietę uczestniczącą w strajku".
Za swoją niezłomność została wyróżniona przez Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego w 2005 roku. W 25-rocznicę pacyfikacji KWK "Wujek" została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Postać dr Urszuli Wendy została także uwieczniona w filmie "Śmierć jak kromka chleba", który powstał w 1994 roku. Jej dziedzictwo to znacznie więcej niż osiągnięcia medyczne - stała się symbolem odwagi i bezinteresowności.
Ceniona lekarka zmarła 26 czerwca br. w wieku 94 lat. Pogrzeb odbył się 3 lipca, a miejscem ostatniego spoczynku stał się cmentarz w Katowicach-Piotrowicach.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.