Trwa ładowanie...

Nie żyje wybitny lekarz i laureat Nagrody Nobla. "Tracimy wybitnego naukowca"

Nie żyje wirusolog Harald zur Hausen
Nie żyje wirusolog Harald zur Hausen (Getty Images)

Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) w Heidelbergu poinformowało, że nie żyje Harald zur Hausen, wirusolog i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Naukowiec zmarł w wieku 87 lat.

spis treści

1. Nie żyje wirusolog Harald zur Hausen

"Tracimy wybitnego naukowca, który dokonał przełomowych osiągnięć w dziedzinie wirusologii nowotworów" – powiedział Michael Baumann, prezes i dyrektor naukowy DKFZ. Harald Zur Hausen kierował tą placówką badawczą przez 20 lat.

Badania zur Hausena dotyczyły etiologii raka szyjki macicy. Naukowiec ustalił, że jest on powodowany przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Jego badania pozwoliły na opracowanie szczepionki, obniżającej ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Za to odkrycie został w 2008 roku uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Zur Hausen był laureatem blisko 40 doktoratów honoris causa i licznych profesur honoris causa. W 2009 roku otrzymał duży Federalny Krzyż Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej.

2. Od 1 czerwca bezpłatne szczepienia na HPV w Polsce

Z odkrycia wybitnego badacza mogą teraz skorzystać Polacy. Przypominamy, że od 1 czerwca w naszym kraju rozpocznie się program powszechnych, bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepieniami zostaną objęte dziewczęta i chłopcy w wieku 12-13 lat.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest odpowiedzialny za powstawanie łagodnych zmian w postaci brodawek na błonach śluzowych i skórze. W szczególności niebezpieczne są odmiany wirusa o wysokim potencjale onkogennym, które mogą po latach przewlekłego zakażenia prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia i gardła.

Większość zakażeń HPV jest bezobjawowa i samoistnie ustępuje. Niemniej u niektórych osób wirus może nie zostać usunięty przez organizm. W takich przypadkach przewlekłe zakażenie może prowadzić do rozwoju nowotworów i stanowi zagrożenie dla życia, takie jak rak szyjki macicy.

Najczęstszy sposób przenoszenia wirusa HPV to kontakt seksualny. Jest to ważna informacja związana z profilaktyką, ponieważ szczepionka przeciwko HPV ma na celu ochronę przed zakażeniem wirusem.

Z tego powodu szczepienie powinno być przeprowadzone przed rozpoczęciem życia seksualnego, jeszcze przed potencjalnym narażeniem na HPV. Dlatego szczepienie młodzieży nastoletniej przynosi największe korzyści.

Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi oraz nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze