Niedobór cynku powiązany z autyzmem. Wyniki nowych badań
Autyzm jako zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego wciąż stanowi dla naukowców zagadkę, a przyczyny tego problemu do dziś nie są jednoznacznie ustalone. Nowe badania wskazują na związki niedoborów cynku w diecie matki z późniejszym autyzmem u dziecka.
1. Przyczyny autyzmu
Wciąż nie do końca wiadomo, co powoduje autyzm. Naukowcy jednak stale aktualizują wyniki badań i przeprowadzają nowe analizy. Na chwilę obecną uważa się, że czynniki środowiskowe w połączeniu z genetycznymi defektami stanowią przyczyny problemu.
Badacze ze Stanford University School of Medicine w Kalifornii stwierdzili, że do rozwoju autyzmu u dziecka może się przyczyniać niedobór cynku w diecie matki podczas ciąży.
We wczesnych etapach rozwoju płodu cynk wpływa na rozwój mózgu i układu nerwowego. Jego niedobór może spowodować uaktywnienie czynników genetycznych odpowiedzialnych za powstawanie zmian ze spectrum autyzmu.
Cynk odpowiada za połączenia pomiędzy komórkami mózgu. Zbyt mała ilość tego pierwiastka w życiu płodowym może prowadzić do rozwoju autyzmu w późniejszym życiu dziecka już poza organizmem matki. Przyczyną jest fakt iż synapsy między komórkami są wówczas nieprawidłowe.
Wyniki badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie "Frontiers in Molecular Neuroscience".
2. Wpływ cynku na mózg
Naukowcy planują podążać dalej tą ścieżką badawczą. Dr Sally Kim ze Stanford University School of Medicine w Kalifornii stwierdza, że autyzm związany jest ze specyficznymi wariantami genów generujących rozwój synaps. Cynk i jego interakcje mogą również wpływać na rozwój połączeń nerwowych w mózgu, chce jednak zbadać, czy bez genetycznych czynników, niedobór cynku również spowoduje rozwoju autyzmu.
Dr Huong Ha z Uniwersytetu Stanford potwierdza, że cynk pozwala przyspieszyć rozwój połączeń między neuronami. To dodatkowo stymuluje aktywizację białek, które z kolei oddziałują na dalszy rozwój neuronów i połączeń między nimi.
3. Rola cynku w organizmie
Cynk ma szereg istotnych zastosowań, w organizmie sprzyja metabolizowaniu węglowodanów, tłuszczów, białek, pozwala na szybsze gojenie ran, może korzystnie działać na cerę trądzikową, zmniejszając ilość wyprysków.
Aby wzbogacić w naturalny sposób dietę w cynk, warto sięgać m.in. po mięso, owoce morza, nabiał, produkty zbożowe, pomidory, kakao, zielone warzywa i grzyby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.