Trwa ładowanie...

Niedoceniana rola samodzielnej diagnostyki znamion barwnikowych

Znamiona melanocytowe (zwane również barwnikowymi) pojawiają się na skórze już w pierwszych miesiącach życia praktycznie każdego człowieka, a z biegiem lat może przybywać ich coraz więcej – w szczególności dotyczy to osób znajdujących się w trzeciej dekadzie życia. To bardzo ważne, aby regularnie przyglądać się tym znamionom i obserwować, czy nie dochodzi do niepokojących zmian w ich obrębie.

spis treści

1. Charakterystyczne cechy znamion barwnikowych

Znamiona melanocytowe zazwyczaj stanowią ostro odgraniczone, owalne plamy lub guzki na skórze. Ich barwa może być zbliżona do kolorytu skóry, brązowa, czarna, a niekiedy nawet niebieska. Wyróżniamy znamiona barwnikowe takie jak:

Zobacz film: "Niepokojące zmiany skórne"

 • płaskie (naevus spilus),
 • komórkowe barwnikowe (naevus pigmentosus cellularis),
 • brodawka łojotokowa (verruca seborrhoica),
 • znamię naskórkowe brodawkowate (naevus epidermalis verrucosus),
 • plama soczewicowata (lentigo).

Diagnostyka znamion jest istotna z tego względu, że zmiany ocenione jako łagodne mogą po jakimś czasie stanowić podłoże dla rozwoju czerniaka. Zaleca się dermatologiczną kontrolę tych zmian raz na kilka miesięcy oraz jak najczęstszą samodzielną kontrolę w warunkach domowych.

2. Niepokojące zmiany w obrębie znamienia barwnikowego

Samodzielna diagnostyka znamion skórnych odgrywa niesłychanie ważną rolę – dane statystyczne sugerują, że u około 1/3 pacjentów dotkniętych nowotworem złośliwym skóry (czerniakiem) zmiana ta rozwinęła się na podłożu znamienia melanocytowego. Oglądając znamiona regularnie, możemy stosunkowo szybko wychwycić niepokojące zmiany.

Wizyta u dermatologa jest konieczna w szczególności w przypadku nagłego pojawienia się krwawienia ze znamienia, zmiany jego koloru oraz odczuwalnego swędzenia w jego obrębie. Ponadto, istnieje wiele cech charakterystycznych towarzyszących rozrastaniu się komórek czerniaka w okolicy skóry. Są one klasyfikowane wg kryteriów ABCDE:

 • A – (z ang. asymmetry) jak asymetria: większość nowotworów złośliwych skóry jest asymetryczna,
 • B – (z ang. border) jak brzegi: w przypadku czerniaka obserwujemy charakterystyczne, poszarpane granice i ostre krawędzie,
 • C – (z ang. colour) jak kolor: w przypadku nowotworu złośliwego skóry często można zaobserwować niejednolity kolor,
 • D – (z ang. diameter) jak duży rozmiar: najbardziej podejrzane są zmiany większe niż 6 mm,
 • E – (z ang. evolving) jak ewolucja: w obrębie znamienia dostrzegalne są gwałtownie zachodzące zmiany.

Rokowanie w przypadku nowotworu złośliwego skóry jest zależne od jego odmiany oraz głębokości naciekania poszczególnych warstw skóry. Wyleczalność pacjentów przy wczesnym wykryciu czerniaka jest bliska 90-100%. Chociażby z tego względu warto raz w miesiącu oglądać znamiona na ciele i przynajmniej raz na rok poddawać się badaniom dermatoskopowym u dermatologa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Joanna Hirszler
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza