Trwa ładowanie...

Niedokrwienie mięśnia sercowego (choroba niedokrwienna serca) - przyczyny, objawy leczenie

 Kinga Olchowy
24.01.2022 11:56
Niedokrwienie mięśnia sercowego, inaczej choroba niedokrwienna serca albo choroba wieńcowa, to zespół objawów wynikających z niedostatecznego dopływu krwi do komórek serca
Niedokrwienie mięśnia sercowego, inaczej choroba niedokrwienna serca albo choroba wieńcowa, to zespół objawów wynikających z niedostatecznego dopływu krwi do komórek serca (AdobeStock)

Niedokrwienie mięśnia sercowego, inaczej choroba niedokrwienna serca albo choroba wieńcowa, to zespół objawów wynikających z niedostatecznego dopływu krwi do komórek serca. Efektem tego jest szereg dolegliwości, które mogą okazać się groźne dla pacjenta, jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Jak objawia się choroba niedokrwienna serca?

spis treści

1. Czym jest niedokrwienie mięśnia sercowego

Niedokrwienie mięśnia sercowego (choroba wieńcowa) to schorzenie, które spowodowane jest niedostatecznym przepływem krwi do mięśnia sercowego, a co za tym idzie – także niewłaściwym transportem tlenu i składników odżywczych.

Krew dostarczana jest do serca tętnicami wieńcowymi. Jeśli jej przepływ jest zaburzony, dochodzi do wystąpienia objawów bólowych i duszności.

2. Przyczyny niedokrwienia mięśnia sercowego

Zobacz film: "Leczenie chorób serca"

Najczęstszą przyczyną niedokrwienia mięśnia sercowego jest miażdżyca tętnic wieńcowych. Istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby – to przede wszystkim:

  • nadciśnienie tętnicze
  • niedoczynności tarczycy
  • wady serca
  • niewydolność oddechowa

Choroba znacznie częściej rozwija się u osób starszych, a także narażonych na ciągły stres, palących papierosy i mających inne choroby układu krwionośnego czy oddechowego. Ryzyko zwiększa także spożywanie dużej ilości produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Niedokrwienie mięśnia sercowego – objawy

Pierwszym objawem choroby niedokrwiennej serca często jest ból w klatce piersiowej, nazywany dusznicą – towarzyszy mu utrudnione oddychanie. Wśród objawów choroby wieńcowej znajdują się także:

  • szybkie męczenie się
  • ból w klatce podczas wysiłku
  • osłabienie
  • duszności

Czasem zdarza się jednak tak, że pierwszym objawem niedokrwienia serca jest nagłe zatrzymanie krążenia, np. zawał serca.

4. Rozpoznanie niedokrwienia serca

W diagnostyce choroby niedokrwiennej serca pomaga przeprowadzenie EKG oraz echa serca. Podstawą jest wywiad lekarski, czasem zleca się także koronografię, czyli specjalistyczne badanie tętnic wieńcowych.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić założenie holtera EKG na 24 lub 48 godzin.

5. Leczenie niedokrwienia mięśnia sercowego

Leczenie choroby wieńcowej opiera się na zapobieganiu jej rozwoju. Należy prowadzić zdrowy, higieniczny tryb życia – codziennie być aktywnym fizycznie, wdrożyć zbilansowaną dietę oraz rzucić wszystkie używki.

Dieta powinna być bogata w produkty zbożowe, chude mięso oraz warzywa i owoce. Należy ograniczyć spożycie soli i nabiału, a także produktów wysoko przetworzonych. Warto pamiętać także o piciu właściwych ilości wody każdego dnia.

Często podaje się także leki, które zapobiegają rozwojowi przyczyn niedokrwienia serca – środki obniżające ciśnienie, wzmacniające pracę serca oraz zapobiegające zatykaniu się tętnic.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze